Sobota 16. října 2021, svátek má Havel
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak bude o víkendu: výlet naplánujte na sobotu, v neděli se prudce ochladí a může přijít déšť

Česko

  5:00
Praha - Na výlet do hor, cyklistický okruh či na vodu vyrazte v sobotu, zatímco na neděli si naplánujte aktivity spíše pod střechou. Studená fronta totiž nadcházející víkend výrazně rozdělí: sobota bude teplá jen s občasným deštěm, zatímco neděle přinese podstatně nižší teploty a na Moravě i více vlhkosti.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Tomáš Rucký/SNOWtour.cz

Počasí v sobotu vyvolá – letos dost možná naposledy – pocity doznívajícího léta. Po nadprůměrně teplé noci, kdy minimální hodnoty v nížinách neklesnou pod 15 °C, bude rtuť teploměru rychle stoupat vzhůru a na většině území Česka odpoledne přesáhne 25 °C. Teplo bude i na horách, třeba hřebeny Šumavy očekávají maxima přes dvacet stupňů.

To vše se bude dít zprvu na pozadí bezmračného nebe, odpoledne a hlavně navečer ale oblačnosti bude přibývat a místně se na postupující studené frontě mohou vyskytnout přeháňky, jen výjimečně i bouřky. Přechod fronty může dočasně provázet i silný vítr.

Nejteplejší vzduch předpokládají modely v jižní části republiky. V jihomoravských úvalech se maximální teploty mohou dostat dokonce až těsně k tropické třicítce, což jsou na začátek září nebývale vysoké hodnoty.

Neděle bude v porovnání s prvním víkendovým dnem asi o 7 stupňů chladnější, tedy s maximálními denními teplotami jen kolem 22 stupňů; v Čechách bude ještě asi o dva stupínky chladněji.

Poměrně výrazné rozdíly se podle aktuálních informací očekávají co do srážek: zatímco v Čechách bude pršet zřejmě jen místy či dokonce vůbec, na Moravě mohou být během neděle srážky i trvalejší. Oblaků se bude každopádně na celém území republiky vyskytovat hodně – v porovnání s teplou, slunečnou sobotní pohodou to bude opravdu velký rozdíl.

Počátek příštího týdne přinese povětrnost typickou pro tzv. babí léto. V pondělí sice ještě budou, hlavně na východě, doznívat místní srážky, v následujících dnech se ale prosadí slunečné počasí. Teploty ovšem připomenou blížící se podzim: v nížinách se maximální hodnoty dostanou jen ke dvacítce, v noci klesnou k deseti stupňům. Ranní hodiny budou, hlavně v nižších polohách, provázet mlhy.

Detailní předpověď počasí si můžete ověřit na webu Českého hydrometeorologického ústavu http://portal.chmi.cz.

Uvedené prognózy vycházejí z veřejně dostupných meteorologických dat a pracují s pravděpodobnými údaji. Skutečný průběh počasí v budoucnu se může od prognózy lišit a autor příspěvku ani server www.lidovky.cz za případné odchylky nemohou nést odpovědnost.

KOMENTÁŘ Jindřicha Forejta: Jak prezident mohl z ARO jmenovat šéfa soudu

Premium Proč mohl prezident republiky v úterý 12. října bez komplikací jmenovat předsedu Krajského soudu v Brně, i když řadové...

Manželé v sukních. Gender Blender boří stereotypy v oblékání

Premium Oblékají se podle vlastních pravidel a svými outfity boří společenské konvence. Manželský pár Michaela a Vlastimil...

Dieselům hrozí paralýza. Drahý plyn brzdí výrobu AdBlue, auto bez něj nejede

Premium Majitelé moderních dieselových aut mohou mít brzy velké problémy. Znehybnit jejich auta může nedostatek plynu. Za vším...

Nutrilon Advanced: Otestujte s námi pokračovací a batolecí mléko bez palmového oleje
Nutrilon Advanced: Otestujte s námi pokračovací a batolecí mléko bez palmového oleje

Nemůžete kojit a tak hledáte vhodnou pokračovací výživu pro své děťátko? Inovovaný Nutrilon Advanced 2 a 3 bez palmového oleje mohou být vhodnou...

Mohlo by vás zajímat