Neděle 20. září 2020svátek má Oleg 22 °C polojasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jak bude o víkendu: výlet naplánujte na sobotu, v neděli se prudce ochladí a může přijít déšť

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Tomáš Rucký/SNOWtour.cz

Praha Na výlet do hor, cyklistický okruh či na vodu vyrazte v sobotu, zatímco na neděli si naplánujte aktivity spíše pod střechou. Studená fronta totiž nadcházející víkend výrazně rozdělí: sobota bude teplá jen s občasným deštěm, zatímco neděle přinese podstatně nižší teploty a na Moravě i více vlhkosti.

Počasí v sobotu vyvolá – letos dost možná naposledy – pocity doznívajícího léta. Po nadprůměrně teplé noci, kdy minimální hodnoty v nížinách neklesnou pod 15 °C, bude rtuť teploměru rychle stoupat vzhůru a na většině území Česka odpoledne přesáhne 25 °C. Teplo bude i na horách, třeba hřebeny Šumavy očekávají maxima přes dvacet stupňů.

To vše se bude dít zprvu na pozadí bezmračného nebe, odpoledne a hlavně navečer ale oblačnosti bude přibývat a místně se na postupující studené frontě mohou vyskytnout přeháňky, jen výjimečně i bouřky. Přechod fronty může dočasně provázet i silný vítr.

Nejteplejší vzduch předpokládají modely v jižní části republiky. V jihomoravských úvalech se maximální teploty mohou dostat dokonce až těsně k tropické třicítce, což jsou na začátek září nebývale vysoké hodnoty.

Neděle bude v porovnání s prvním víkendovým dnem asi o 7 stupňů chladnější, tedy s maximálními denními teplotami jen kolem 22 stupňů; v Čechách bude ještě asi o dva stupínky chladněji.

Poměrně výrazné rozdíly se podle aktuálních informací očekávají co do srážek: zatímco v Čechách bude pršet zřejmě jen místy či dokonce vůbec, na Moravě mohou být během neděle srážky i trvalejší. Oblaků se bude každopádně na celém území republiky vyskytovat hodně – v porovnání s teplou, slunečnou sobotní pohodou to bude opravdu velký rozdíl.

Počátek příštího týdne přinese povětrnost typickou pro tzv. babí léto. V pondělí sice ještě budou, hlavně na východě, doznívat místní srážky, v následujících dnech se ale prosadí slunečné počasí. Teploty ovšem připomenou blížící se podzim: v nížinách se maximální hodnoty dostanou jen ke dvacítce, v noci klesnou k deseti stupňům. Ranní hodiny budou, hlavně v nižších polohách, provázet mlhy.

Detailní předpověď počasí si můžete ověřit na webu Českého hydrometeorologického ústavu http://portal.chmi.cz.

Uvedené prognózy vycházejí z veřejně dostupných meteorologických dat a pracují s pravděpodobnými údaji. Skutečný průběh počasí v budoucnu se může od prognózy lišit a autor příspěvku ani server www.lidovky.cz za případné odchylky nemohou nést odpovědnost.

V Česku jsou houbařské žně. Podívejte se, kde rostou nejvíc

Jaroslav Flegr | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když zaprší a pak se oteplí, přijdou houby, shodují se mykologové. A opravdu přišly. Nejvíc je hřibů smrkových. Velké...

Když ne jeho, tak aspoň jeho dítě! Psycholog Šmolka nejen o zoufalých milenkách

Jaroslav Flegr | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ve třiceti už se neprovdáš. Věta, kterou kdysi běžně slýchaly dívky nad třicet let, považované už za staré panny. Dnes...

Nemá smysl sportovce zavírat do karantény, říká fyzioterapeut Kolář

Jaroslav Flegr | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Fyzioterapeut a léčitel slavných sportovců Pavel Kolář míní, že opatření proti viru jsou nekoncepční a budou mít dopady...