Sobota 3. prosince 2022, svátek má Svatoslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jak bude o víkendu: sobotní tropy vystřídá razantní ochlazení, místy i déšť

Česko

  5:32
Praha - Velmi rozdílné počasí přinesou nadcházející víkendové dny. Horkou a dusnou sobotu ukončí studená fronta místy s bouřkami, v neděli už bude výrazně chladněji a také poměrně větrno.
Letní počasí (Ilustrační foto)

Letní počasí (Ilustrační foto) foto: Yan Renelt, MAFRA

V sobotu se bude hodit vyrazit k vodě či někam do stínu, zatímco neděle nabídne příjemné podmínky třeba k výletu do hor. Tak může vypadat ideální rozvržení volného času na tento víkend.

Sobota bude dost možná posledním tropickým dnem tohoto roku. Maximální teploty přes 30 stupňů by se měly vyskytnout prakticky na celém území Česka s výjimkou horských oblastí. Vzduch bude prohřátý od samého rána, vždyť v noci na sobotu rtuť teploměru v nížinách místy nemusí klesnout pod 20 stupňů Celsia.

Léto je plné nástrah pro oči. Volba vhodných slunečních brýlí je zásadní

Vedle vysokých teplot bude sobotní den zprvu provázet také jasná obloha, to se však postupně začne od západu měnit. Blížící se studená fronta se ohlásí přibýváním oblačnosti – v západních Čechách to nastane zřejmě již záhy po obědě, na Moravě až později odpoledne či večer. Každopádně se postupně na celém území Česka objeví také místní přeháňky a bouřky, které „rozčísnou“ nakumulované dusno.

Srážky mohou být i silné, nelze vyloučit ani krátké přívalové deště. Jejich přesnou polohu nelze předem lokalizovat, s odhadem přibližně dvě hodiny předem pomůže náhled na odrazy meteorologického radaru. Bouřky a déšť přinesou také razantní pokles teplot, během pár desítek minut se může ochladit klidně i o deset stupňů.

V neděli bude doznívat přechod studené fronty. Znát to bude hlavně na Moravě, kde ještě může dopoledne zapršet a obloha se bude teprve postupně „vybírat“, zatímco v západních a středních Čechách by mělo být již od rána oblačno až polojasno. Maximální teploty se budou pohybovat kolem 25 stupňů Celsia.

V porovnání se sobotou se otočí vítr, foukat bude od západu či severozápadu rychlostí až 6 metrů za sekundu. To bude pocitovou teplotu ještě dále snižovat.

Vzduch bude po večerních a nočních srážkách vyčištěný – vydáte-li se na výlet třeba na hory, můžete se těšit na velmi dobrou viditelnost. Nezapomeňte ale větrovku, na hřebenech Krkonoš či Jeseníků teploty nepřesáhnou 16 stupňů.

Detailní předpověď počasí si můžete ověřit na webu Českého hydrometeorologického ústavu.

Chorvatské pláže zůstávají vyhřáté

Stabilní počasí provází v těchto dnech pobřeží turisticky oblíbeného Chorvatska a nejinak tomu bude i o víkendu a na začátku následujícího týdne. Slunce na bezmračné obloze přitom prohřeje vzduch na příjemné letní hodnoty, které ani odpoledne většinou nepřesáhnou 28 stupňů – nebude vás tam tedy čekat žádné omračující vedro. Příjemná je i teplota povrchové vrstvy vody, třeba Split hlásí moře 25 stupňů teplé. To je víc, než je průměr příslušný pro tuto roční dobu.

Uvedené prognózy vycházejí z veřejně dostupných meteorologických dat a pracují s pravděpodobnými údaji. Skutečný průběh počasí v budoucnu se může od prognózy lišit a autor příspěvku ani server www.lidovky.cz za případné odchylky nemohou nést odpovědnost.

Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?
Jako z pohádky Hrnečku, vař! Uvaří multifunkční hrnec Concept skutečně za vás?

Chodit s celou rodinou do restaurace je drahý špás. A tak se vaření stává nepostradatelnou součástí našeho života a taky předmětem partnerských...

Mohlo by vás zajímat