Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Česko čeká Mordor. V neděli večer mají dorazit silné bouřky s bičujícím deštěm a kroupami

Česko

  11:29aktualizováno  20. června 18:26
Praha - Česko prožilo mimořádně horký víkend, teploty poprvé v tomto roce na některých místech přesáhly 35 stupňů Celsia. Vlnu veder ukončí bouřky, které dorazí v neděli večer nejdříve na západ Čech a v dalších dnech nadcházejícího týdne se mohou objevit v celé zemi. Mohou je provázet přívalové deště, prudký vítr i kroupy. Kvůli suchému a teplému počasí dál platí varování před vznikem a šířením požárů.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Tomáš Bláha

Česko o víkendu sevřou tropy. V neděli mohou teploty vyšplhat nad 35 stupňů

Horko způsobilo komplikace na dálnici D35 na Olomoucku, v sobotu tam kvůli vysoké teplotě znenadání praskla a zvlnila se vozovka. V poškozeném úseku za Přáslavicemi ve směru na Ostravu následně havarovala čtyři osobní auta a nákladní vůz, deset lidí se lehce zranilo, škoda je přes 1,2 milionu korun. Dálnice je v tomto devítikilometrovém úseku stále uzavřená v obou směrech, řidiči musí jet po objížďce. Oprava poškozeného povrchu silniční komunikace zabere nejméně čtyři dny.

Po oba volné tropické dny se po celé zemi zaplnila koupaliště. U některých se tvořily kvůli omezené kapacitě fronty a lidé museli počkat, až se uvolní místo. Návštěvníci také museli u vchodu prokázat bezinfekčnost kvůli nemoci covid-19. Zatímco nyní mohou plovárny naplnit polovinu své kapacity, od července se má limit zvýšit na 75 procent.

Tropické teploty mají vydržet s výjimkou západních Čech ještě v pondělí, kdy nastane první letní den, poté se čekají bouřky a ochlazení i ve zbytku republiky.

V sobotu byl tento rok první takzvaný supertropický den, kdy teploty přesáhly 35 stupňů Celsia. Teplotní rekord pro 19. červen překonalo 40 stanic. Nejtepleji bylo stejně jako v předchozích dvou dnech v Plzni-Bolevci, a to 35,7 stupně. Hranici 35 stupňů překonaly ještě stanice Plzeň-Mikulka a Dobřany na západě Čech a Tuhaň na Mělnicku. Podobné teploty předpovídali meteorologové i pro dnešek.

Velmi vysoké teploty představují zátěž pro lidský organismus, hrozí přehřátí a dehydratace. Lidé by měli pít hodně neslazených nealkoholických nápojů v kombinaci s minerálními vodami. Vhodné je omezit tělesnou zátěž a nepobývat na přímém slunci v poledních a odpoledních hodinách.

Lidé by měli ve vedrech myslet i na domácí mazlíčky a hospodářská zvířata. Je třeba dbát na jejich dostatečné napájení, větrání a chlazení v chovech. Veterináři varují před zanecháním zvířat v autě. Hlavně při delších cestách je třeba dělat přestávky, nechat zvíře proběhnout a napít. Pro venčení psů by měli volit především ráno a večer, kdy jsou teploty nižší.

Obdobná pravidla platí pro přepravu hospodářských zvířat. V chovech je v případě tropických teplot vhodné zvířata zchladit. U pastevně chovaných zvířat, jako jsou především ovce, skot a koně, musí být na pozemku možnost úkrytu před sluncem. Nutné je dostatečné napájení. Dospělé prase potřebuje na den 25 litrů vody, ovce 20, dospělý skot 40 litrů, a dojnice dokonce 100 až 180 litrů.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!