Úterý 22. září 2020svátek má Darina 25 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jak bude o víkendu: připravte se na teplo a dusno, dorazí i bouřky s přívalovými dešti

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ilustrační snímek | foto: Martin Veselý, MAFRA

Praha Nadprůměrně teplé počasí minulých dnů bude na celém území Česka pokračovat i o víkendu. Ve vzduchu ale bude dost vlhkosti, kterou místy ještě zvýší bouřky z tepla. Ty může provázet přívalový déšť.

Sobota začne podmračenou oblohou, místy může ještě doznívat páteční déšť. Na polovinu srpna to bude docela teplé ráno, v nížinách teploty neklesnou pod 16 stupňů. Vysoké nastanou i maximální teploty během dne, které se ojediněle mohou dotknout i tropické třicítky. Většinou ale zůstanou pod ní, v západních Čechách se maxima budou pohybovat „jen“ kolem 25 stupňů Celsia.

Modré oblohy si v sobotu mnoho neužijeme, větší šance na sluneční svit bude na Moravě. Dá se čekat klasická letní „prádelna“ pod oblaky, teplý a vlhký vzduch příliš nenačechrá ani vítr. Po celém Česku se dá očekávat jen lehký vánek, místy ani to.

Ten ovšem mohou narušit, hlavně v odpoledních a podvečerních hodinách, bouřky provázené kratšími, zato intenzivními srážkami. Jejich přesnou polohu není možné s delším předstihem lokalizovat; alespoň indikaci, že se takové srážky skutečně blíží, můžete s náskokem jedné až dvou hodin odečíst z meteorologických radarů http://portal.chmi.cz/files/portal/docs/meteo/rad/data_jsradview.html).

V neděli na nebi zavládnou stabilnější poměry, podle modelů známých v době publikace je výskyt bouřek či prudkých „slejváků“ znatelně nižší než v sobotu. Teploty budou o stupínek či dva vyšší než v sobotu a na obloze by mělo také být více slunce.

Detailní předpověď počasí si můžete ověřit na webu Českého hydrometeorologického ústavu http://portal.chmi.cz.

K vodě s ručníkem i pádlem

Vysoké teploty vzduchu uplynulých dnů poslaly vzhůru i teploty vody ve stojatých vodách po celém Česku. Ty jsou všech frekventovaných lokalitách vysoko nad dvaceti stupni a třeba nejteplejší vodní nádrž, Nechranice na severozápadě Čech, může teplotou povrchové vrstvy vody (26,5 °C) směle soutěžit se Středozemním mořem. Slušně vyhřáté jsou ale i tradičně o něco chladnější nádrže na Vltavě, třeba Slapy i Orlík hlásí příjemných 23 °C. Kvalita vody se sice místy nepatrně zhoršila, v porovnání s předchozími suchými léty však stále zůstává nadprůměrná.

Pokud o víkendu upřednostníte trochu víc pohybu na vodě, tak docela dobré podmínky jsou i pro vodácké sjezdy řek. I to je v porovnání s předchozími letními obdobími, kdy se na některé tradičně oblíbené vodní toky s loděmi vůbec nedalo vyjet, změna k lepšímu. Z vodácky oblíbených toků je hraniční stav vody jen na Ohři protékající suššími oblastmi severozápadních Čech.

Uvedené prognózy vycházejí z veřejně dostupných meteorologických dat a pracují s pravděpodobnými údaji. Skutečný průběh počasí v budoucnu se může od prognózy lišit a autor příspěvku ani server www.lidovky.cz za případné odchylky nemohou nést odpovědnost.

Vstoupili jsme do nové fáze destrukce Západu, říká exprezident Klaus

Václav Klaus je editorem sborníku Sebedestrukce Západu. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Současný vývoj na Západě mění dlouhodobé tendence společnosti směrem k laxnosti a k podceňování ekonomické dimenze...

Voříšci Evropy. Češi mají slovanskou krev jen z jedné třetiny, říká vědec

Genetika rasové i národovecké mýty boří. „Z čistě genetického  hlediska je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Věda vyvrací dávné mýty o původu obyvatel Česka. A rasové a národovecké mýty obecně. V magazínu Víkend to vysvětluje...

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Exkluzivní rozhovor s naší Hankou: 12 hodin před plánovaným císařem jsem se dozvěděla, že je syn pozitivní na Covid-19
Exkluzivní rozhovor s naší Hankou: 12 hodin před plánovaným císařem jsem se dozvěděla, že je syn pozitivní na Covid-19

Naše kolegyně a bývalá šéfová eMimina Hanka v úterý 8. září porodila zdravou holčičku Emičku. Plánovaný porod císařským řezem zkomplikoval Covid-19...