Úterý 23. dubna 2024, svátek má Vojtěch
130 let

Lidovky.cz

Jak bude o víkendu: teplé počasí naruší nevyzpytatelné bouřky, připravte se i na pořádné přeháňky

Česko

  5:00
Praha - Studená rána s teplotami jen kousek nad nulou jsou minulostí a odpoledne se pořádně prohřejeme, ovšem s tím, že shora může spadnout i mnohem víc než jen pár kapek. Zdá se, že s prvním červnovým víkendem povětrnost definitivně nabírá „letní režim“.
ilustrační snímek

ilustrační snímek foto: Tomáš Bláha

Z pátku na sobotu se minimální teploty v mnoha oblastech republiky nedostanou pod 13 °C, bude to pravděpodobně dosud nejteplejší noc tohoto kalendářního roku. Obloha se bude během dne postupně zatahovat a z oblaků začnou v odpoledních hodinách vypadávat srážky – modely známé v době publikace tohoto příspěvku naznačují, že spíše zaprší v severní polovině Česka. Místy se mohou vyskytnout bouřky doprovázené dočasně zesíleným větrem, jejich polohu ale není možné s předstihem lokalizovat.

Kdy skončí chladné jaro? Teploty budou o víkendu podprůměrné, příští týden slibuje zlepšení

Odpoledne vystoupá rtuť teploměru všude v nízko položených oblastech Česka na úroveň 24 °C, na jižní Moravě a v Polabí to může být i o dva stupínky více. V tisíci metrech na horách budou maxima kolem 18 °C. Pokud se chystáte na výlet do kopců, doporučujeme si přivstat, po poledni hrozí velké riziko silných bouřek.

Neděle bude jako celek nepatrně chladnější než sobota a na obloze by se mělo objevit, hlavně v západní polovině území, o něco více oblaků. Srážky budou spíše v podobě místních přeháněk než trvalejšího deště, opět může zahřmít. Odpolední teploty se v nížinách zastaví na hodnotách kolem 23 °C, lokální poměry budou záležet na výskytu bouřek.

Aktualizovanou předpověď počasí si můžete ověřit na webu Českého hydrometeorologického ústavu (více zde).

Teplo dorazilo do celé Evropy

Poměrně horko se v nadcházejících dnech vyskytne prakticky v celé Evropě. Platí to nejen o Středomoří, ale i o severně ležících oblastech – třeba ruský Petrohrad očekává o víkendu slunečné počasí s maximálními teplotami přes 25 °C, podobně tomu bude v norské metropoli Oslu. V obou případech jde o teploty vysoko nad hodnotami obvyklými pro počátek června.

Hlavní dovolenkové oblasti v jižní Evropě mají prognózu vesměs stabilního slunečného počasí s maximálními denními teplotami v rozmezí 25 až 30 °C. Takové počasí mj. znamená, že se povrchová vrstva Středozemního moře každým dnem prohřívá o nějakou tu desetinku stupně směrem nahoru a ve východním Středomoří již přesáhla „koupatelnou“ hranici 20 °C. Jako tradičně je moře nejteplejší u břehů Turecka, Kypru, některých řeckých ostrovů a Sicílie, zatímco letoviska ve Francii či Španělsku mají zatím vodu v rozmezí 18 až 20 °C.

Uvedená prognóza vychází z veřejně dostupných dat a má pouze pravděpodobnostní charakter. Autor ani server www.lidovky.cz nemohou nést žádnou odpovědnost za případy, kdy by se situace v terénu lišila od publikované předpovědi.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!