Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jak dokázat, že nadřízená vydává mou práci za svou?

Česko

PORAĎTE SI NAVZÁJEM

Moje nadřízená požaduje, abych veškeré výsledky své práce posílala jen a jen jí. Ty poté prezentuje jako svoje vlastní. Veškeré úspěchy se přičítají na vrub jí, všechny neúspěchy pak mé osobě. Mám na svoji nadřízenou žalovat jejím nadřízeným?

VAŠE ODPOVĚDI

Bohužel se u nás stalo jaksi zvykem, že práce šéfa a jeho podřízených se jaksi nerozlišuje. Obvyklé jsou dotazy - „Pro koho děláš?“ Dokonce jsem slyšel ředitele jednoho podniku, jak před nějakou návštěvou říká: „Já vám tedy příští rok vyrobím o 10 000 ks výrobků více.“ Také bylo zřejmé, že to jaksi nebude sám vyrábět. Podle většiny smluv se zaměstnavatelem jsou patenty, autorská díla atd. vytvořené v rámci zaměstnaneckého poměru majetkem zaměstnavatele.

Petr

Jestli vás to bude bavit a máte na to ještě energii, tak při nějaké zvlášť vydařené práci prostě pošlete práci jakoby náhodou e-mailem do kopie i vyššímu šéfovi a případně se mu omluvte, že jste se spletla. Pravděpodobně vzápětí poté bude šéfová práci prezentovat šéfovi, a pokud nadřízený šéf není úplný blbec, tak bude mít jasno.

Martin Zažil jsem totéž v akademické sféře, měrou víc než vrchovatou - pěkně jsem zařídil kariéru jednomu panu docentovi. Teď pracuju na živnosťák na základě smluv „na každý kšeft zvlášť“ a všechno je v pohodě - když se daří, lížu smetanu, když něco zvořu, vyžeru si to. Tak to má být. Nejlepší šéf = žádný šéf.

marek

Promluvte si s nadřízeným šéfové, pozor, žádné velké emoce, připravte si argumenty, důkazy. Zdůrazněte, že práce vás baví, za firmu byste dýchala, máte jen tenhle problém. Jestli to nevyjde, najděte si jiné místo.

janek

Jak to vidí Moderní kariéra LN?

„Oznamování nadřízeným mohu doporučit výhradně tehdy, pokud se jedná o podezření z kolize se zákonem,“ radí Jan Záruba z personální společnosti Manpower. „V opačném případě je třeba zvážit, zda neupozorníte pouze na to, že vaše nadřízená má schopnou podřízenou, která ovšem nemá vyřešené vlastní sebevědomí.“ To, že vaše nadřízená předkládá vaši práci bez úprav dále, znamená, že jste osoba na svém místě.

„Chtějte slyšet, jak se dívá na množství a kvalitu vaší práce, přemýšlejte o tom, zda říká, že si jí váží a že ji potřebuje. Na základě jejího hodnocení pak můžete požádat například o vyšší plat nebo o povýšení,“ navrhuje Jan Záruba.

***

PŘÍŠTÍ OTÁZKA

Mám žalovat na kolegu?

Můj kolega, s kterým spolupracuji, sem tam udělá chybku, jako každý. Nemůžu říct, že se mi to také nestává. Zatím jsem si zvykl to přecházet. Nevím ale, kde je hranice mezi vzájemnou kolegiálností, a kdy už je to třeba nebrat na lehkou váhu. Pokud při zakázce zadá špatný kontakt, jsem schopný se tomu zasmát. V případě, že nám ale proto uteče zákazník, protože nás považuje za neprofesionální, už mi do smíchu není. Mám začít na svého kolegu takovéto „nepatrnosti“ žalovat?

Řešíte dilema spojené s vaší prací? Napište nám ho na petr.svihel@lidovky.cz.

lidovky.cz

Více informací naleznete na www.lidovky.cz/anketa

Autor: