Dosavadnímu prezidentovi Georgi Bushovi se před druhou inaugurací v lednu 2005 podařilo od dárců získat 42 milionů dolarů (855,8 milionu korun). Z toho zaplatil koncerty, plesy a bankety. Přísná bezpečnostní opatření vyšla podle listu The Washington Times na dalších více než 17 milionů dolarů. Zatímco na druhou Bushovu inauguraci se do Washingtonu sjelo asi 300 tisíc lidí, v případě té Obamovy by to podle neoficiálních odhadů mohlo být více než milion lidí.
Barack Obama musí při plánování oslav svého vstupu do Bílého domu brát v úvahu, že Spojené státy vedou dvě války a procházejí hospodářskou recesí. „Jsme si vědomi toho, že se lidem v této zemi nevede dobře, že zažívají těžké časy,“ říká Linda Douglassová, mluvčí prezidentského inauguračního výboru.
„Jeden z nás, ale i celebrita“ I když vyjde na nemalou částku, je inaugurace podle historika Gila Troye určitým předznamenáním začínajícího prezidentství. Lidé v Americe chtějí, aby jejich prezident byl současně „jedním z nich“, ale i celebritou, připomíná. „Američané si v hloubi srdce přejí, aby jejich prezidenti byli jako anglický král a královna, ale zase ne moc,“ vysvětluje Troy. To se podle něho povedlo Ronaldu Reaganovi při inauguraci v roce 1981. „Reaganovi se dařilo – a třeba to půjde i Obamovým – to, že vysoké náklady vypadaly vlastenecky,“ říká Troy.