Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Jak se chránit při práci v horku?

Česko

Během horkých letních dnů můžeme sami sobě uškodit. Některé naše návyky, jak s horkem bojovat, totiž často končí nachlazením.

V letních měsících jsme častěji vystaveni riziku práce v přílišném horku, což může ohrozit naše zdraví, v krajním případě dokonce život.

Práce v horku nejčastěji vede k dehydrataci. Ta se projevuje hlavně nepříjemnými mdlobami. Pracovník je pak schopen sotva vnímat, natož pracovat. Proto je důležité hodně pít, nejlépe v pravidelných intervalech.

„Lidský organismus, i když není extrémně zatěžován prací či horkem, ztrácí denně povrchem těla a dýcháním obvykle více než 2 litry tekutin, které je třeba dodat ve formě nápojů,“ píše Ariana Lajčíková ze Státního zdravotního ústavu ve svém textu „Práce v horku a na slunci“. K tomu dodává, že při pracích v horku jsou tyto ztráty v důsledku termoregulačních pochodů, zejména pocení, vyšší. Zdravému člověku však stačí během pracovní směny doplnit jen 60 až 80 % tekutin. O vyloučenou sůl se nemusíme vůbec obávat, většinou jí dostatek doplníme jídlem.

Ochranné nápoje V případě zvýšené teploty (přesný počet stupňů Celsia se liší podle druhu práce) má pracovník právo na takzvané „ochranné nápoje“. Ty mají za úkol ochránit zdraví před účinky tepelné zátěže, ale i před účinky zátěže chladem. Mají především zabránit dehydrataci, rozhodně tedy nečekejte, že budete zadarmo v horku dostávat své oblíbené slazené nápoje. Ochranný nápoj totiž nesmí obsahovat více než 6,5 hmotnostního procenta cukru, což vylučuje téměř celou škálu barevných limonád.

Zajímavé je, že v tomto případě je zákon, na rozdíl od cukru, poměrně mírný, co se týká alkoholu. Množství alkoholu v ochranných nápojích nesmí překročit jedno hmotnostní procento; pouze pokud se jedná o nápoj pro mladistvé, nesmí obsahovat alkohol žádný.

Protože obecně platí, že v České republice je kvalitní pitná voda ve veřejných vodovodech, většinou se v horku dočkáte právě jí.

Na druhou stranu není nejlepším řešením na přehřátém pracovišti otevřít okna dokořán - už jen z toho důvodu, že právě proudění chladného vzduchu nesvědčí kloubům. Stejně tak je průvan společně se zmrzlinami hlavní příčinou, proč tolik lidí v létě trpí nachlazením či angínami. Daleko vhodnější je pořídit si ventilátor, který rozproudí stojící vzduch v místnosti, který v člověku podporuje pocit nepříjemného vedra.

„Člověk totiž vnímá proudící vzduch jako chladnější, i když jeho teplota se vlastně nezměnila,“ říká Ariana Lajčíková.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Čechy

Autor:

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...