Středa 8. května 2024, Den vítězství
130 let

Lidovky.cz

Jak se píše křemíkovými atomy

Česko

Psát písmena pomocí jednotlivých atomů, tedy něčeho tak titěrného, vypadá pro laika na první pohled jako nesmysl. Přesto vědci už léta vyvíjejí tužku, která by dokázala atomy zapisovat i vymazat.

A popisuje ji až dnešní vydání časopisu Science. Mezi autory objevu je i Čech Pavel Jelínek z Fyzikálního ústavu AV ČR.

Technologie „psaní atomy“ je známa od roku 1989, kdy svět oběhl xenonový nápis loga firmy IBM. Od té doby vznikla řada dalších metod pro manipulaci s jednotlivými atomy.

Přinesly pokrok, ale stále mají své limity. Například lze psát jen na elektricky vodivé materiály, plocha musí mít velmi nízkou teplotu a nápisy vydrží jen minuty. A především aplikace brzdí fakt, že tyto metody nedovolují provádět „zápis“ a „mazání“ jednotlivých atomů, ale pouze jejich přesun na povrchu pevné látky.

Tato omezení překonává metoda vyvinutá mezinárodním týmem vědců pro mikroskop atomárních sil (Atomic Force Microscope - AFM). „Jednotlivými atomy lze manipulovat nejen na vodičích a polovodičích, ale také na nevodivém materiálu. Navíc v různém prostředí a při různé teplotě,“ říká jeden z jejích spoluautorů fyzik Pavel Jelínek.

Více si o objevu, který může změnit mnohé obory, přečtete v sobotní příloze Věda.

Autor: