Pátek 19. července 2024, svátek má Čeněk
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jak se stala Boyleová slavnou?

Česko

Příběh Susan Boyleové, ošklivého káčátka, které díky zpěvu ohromilo svět, už většina zná. Nová kniha ale prozrazuje zajímavé detaily – třeba jak se cítila, když soutěž nevyhrála.

LONDÝN/PRAHA Zpěvačka Susan Boyleová, kterou svět před necelým rokem poznal díky účinkování v britské pěvecké soutěži Britain’s Got Talent, nyní líčí své pocity z cesty za slávou v knize Když se plní sny, která vychází v českém překladu.

Zdá se neuvěřitelné, že Susan trvalo tak dlouho, než se svým talentem pronikla do oficiálních hudebních kruhů. Její video z roku 1984, které je k vidění na portálu YouTube, totiž mluví jasně: tahle žena má obrovský talent. Jenže v té době ještě Boyleová zdaleka netušila, jak jít za slávou. Žila si klidným životem, trávila čas prací pro charitu a starala se o nemocnou matku. Na obesílání hudebních vydavatelství zkrátka nezbýval čas. A hlavně nebyla prostě ten typ, který se nekompromisně hlásí o pozornost.

Až po více než dvaceti letech Boyleovou napadlo, že už by bylo na čase posunout se dál v cestě za úspěchem. Z gauče ve svém obývacím pokoji sledovala další ročník soutěže Britain’s Got Talent a řekla si, že to riskne a přihlásí se. Čím dál v soutěži postupovala, tím víc se svět zajímal o její život. Její hlavní příznivec, porotce soutěže Simon Cowell, začal zcela vážně mluvit o tom, že by se měl natočit film o jejím životním příběhu.

Sama nebo mezi davy Náhlá sláva, zájem o detaily jejího života a ztráta soukromí. Susan na takovou změnu nebyla připravená. Žila čtyřicet sedm let jako naprosto anonymní osoba a ze dne na den se stala opravdovou hvězdou. Doma v Blackburnu byla atmosféra před vyhlášením výsledků soutěže napjatá. Tlak na Boyleovou byl extrémní a ihned po tom, kdy skončila druhá, se rozčílila a křičela – „Nenávidím tuhle show, nenávidím.“ Od klidné myšky by takovou reakci čekal málokdo. Na prohranou šanci vzpomíná Boyleová v nové knize: „Přišla jsem domů kolem půlnoci. Vznášela jsem se na obláčcích. Bylo to, jako když Celtic vyhraje pohár. Jenže jsem odemkla dveře a vstoupila do ticha. Nebyl tam nikdo, komu bych to vyprávěla. Tak jsem se pomazlila se svou kočkou Pebbles a lehla si do postele.“ Nezůstalo však u jedné vypjaté scény, Susan začala mít vážné psychické problémy a nechala se hospitalizovat na klinice The Priory. S pomocí přátel a rodiny se Boyleová zklidnila a soustředila se na přípravu svého nového alba.

Uplynulý rok pro ni prý byl časem, kdy hodně dospěla a přeměnila se v dámu. Částečně se také zbavila strachu a nejistoty, které v sobě dlouho cítila. A sny se jí opravdu plní podobně jako v její nejznámější písni Měla jsem sen. Mohla totiž zazpívat papeži během jeho návštěvy v Glasgow. Pro silně věřící Boyleovou to bylo možná i víc než to, že prodej jejího nového alba předčil veškerá očekávání. Album s názvem Dar, které obsahuje vánoční melodie, ovládlo totiž nejen britské hitparády, ale stalo se i nejprodávanějším nosičem v USA. Podle vyjádření společnosti Sony se Boyleová stala první ženskou interpretkou, která současně ovládla žebříčky nejprodávanějších alb v USA i v Británii dvakrát během necelého roku. Něco podobného se naposledy podařilo Beatles v roce 1969. Boyleová už loni oběma hitparádám vévodila s debutovým albem, jehož se ve světě prodalo přes deset milionů kopií.

Autor: