Pátek 30. října 2020svátek má Tadeáš 11 °C občasný déšť Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jak se zbavit Šlachty. Policie chystá sloučení protimafiánské a protikorupční jednotky

Šéf ÚOOZ Robert Šlachta | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Šéf ÚOOZ Robert Šlachta | foto: Petr TopičMAFRA

Konec vyšetřování složitých případů napojených na byznys a politiku. Snaha získat informace o citlivých kauzách. Je to, jako když Ivan Langer zrušil finanční policii. I tak hodnotí zasvěcenci plán, který se zrodil na Policejním prezidiu. Skrytým cílem je odstranění Roberta Šlachty

Náměstek policejního prezidenta Zdeněk Laube, který odpovídá za kriminálku, totiž podle informací LN v tichosti připravuje návrh sloučení Útvaru pro odhalování organizovaného zločinu (ÚOOZ) s Útvarem odhalování korupce a finanční kriminality (ÚOKFK). Cílem je vytvořit obdobu národního kriminálního úřadu.

Zdánlivě nudné úřednické hrátky mohou mít zásadní důsledky – ve funkci ředitele ÚOOZ by totiž skončil Robert Šlachta. Právě pod jeho vedením přitom protimafiánský útvar rozpletl řadu klíčových případů: například kauzu Nagy- gate, policejní chobotnici kolem hejtmana Jiřího Rozbořila (kauza Vidkun) či nejnověji kauzu Bereta, v níž figuruje mimo jiné bývalý důstojník ÚOKFK Radek Holub.

Žalobci v pozoru

Vize, s níž přichází vedení policie, doslova šokovala státní zástupce. A to v Čechách i na Moravě. Mimo mikrofon uvádějí, že se pod zástěrkou slučování zlikviduje jediná funkční složka policie na sofistikovaný zločin. A hovoří i na záznam.

„Neznám podrobnosti toho plánu. A na nich dost záleží. Nicméně tímto krokem by vznikl útvar, který by měl téměř 900 lidí. Bojím se, že by byl těžko řiditelný. Mám strach, aby se to neprojevilo v kvalitě práce, která je naprosto zásadní pro každou trestní věc, stejně jako je zásadní, že nesmějí unikat informace,“ řekl LN Pavel Zeman, nejvyšší státní zástupce.

O plánu reorganizace, která by měla začít platit už od prvního července, se šéfžalobce dozvěděl od náměstka Laubeho teprve minulý týden. Sešel se kvůli tomu i s policejním prezidentem Tomášem Tuhým, nyní chystá další kroky.

Detaily připravovaných změn ovšem Laube pečlivě střeží.

„Na tyto fámy, které tu vznikají, nemám odpověď. Zatím nebudu komentovat nic, co není schválené a řádně projednané, natož abych někde diskutoval na téma nějakého nového ředitele,“ sdělil LN ke slučování náměstek Laube, který byl loni v říjnu povýšen do hodnosti generála.

Nejvyšší žalobce Pavel Zeman i tak upozorňuje, že pokud by měl skončit Šlachta, byla by to chyba. „Plukovníka Šlachtu vnímám jako velice schopného velitele, který dokázal ÚOOZ dovést na velice dobrou úroveň. Shromáždil kolem sebe tým, který dobře pracuje. Byla by škoda o tento lidský potenciál, který se buduje mnoho let, přijít,“ řekl Zeman.

Čekání na Chovancův verdikt

Návrh změn v působnosti celorepublikových útvarů musí ještě schválit ministr vnitra Milan Chovanec (ČSSD). „Pokud nějaké organizační změny nastávají, vždy je včas zveřejňujeme. V tuto chvíli žádnou takovou zprávu nemáme,“ sdělila LN Chovancova mluvčí Lucie Nováková.

Podle informací LN se již spekuluje o tom, že by měl sloučený útvar vést současný ředitel Úřadu služby kriminální policie a vyšetřování Michal Mazánek.

„Na to nemůžu nijak konkrétně odpovídat. Nevím o tom, že by to muselo takto být. Je to otázka na policejního prezidenta a generála Laubeho. Personální obsazení vůbec nechci komentovat,“ řekl LN Mazánek.

Martin Shabu

Autor

Martin Shabumartin.shabu@lidovky.czČlánky

Feťáci lásky stále hledají, ale nikdy nenajdou, říká párový terapeut Vojtko

Psycholog Jan Vojtko | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Lásku si často pleteme se zamilovaností, ale vztah je práce, která nikdy nekončí. „Tolerance není ten správný klíč ke...

Můžete skoro všechno, nemusíte nic. Jak probíhají swingers party v Česku

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Swingers kluby, tedy místa neřesti, kde si páry mezi sebou střídají partnery a užívají si i těch nejdivočejších...

Střeva můžou i za naše štěstí či obezitu, říká molekulární biolog Ryšávka

Molekulární biolog Petr Ryšávka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Za civilizační choroby (např. alergie), ale i za vážné nemoci může mimo jiné vybíjení bakterií ve střevní mikroflóře....

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!