Čtvrtek 22. února 2024, svátek má Petr
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Česko

Skončila zádušní mše za Karla Gotta, řeč při rekviem měli Bohdalová či Bartoška

Hradní stráž odnáší rakev, následována nejbližšími zesnulého zpěváka foto:  Michal Růžička, MAFRA

PRAHA - V chrámu svatého Víta skončila zádušní mše za zesnulého zpěváka Karla Gotta. Příslušníci Hradní stráže vynesli rakev s ostatky z katedrály za zvuků zvonu Zikmund, největšího v zemi, který zvoní jen při výjimečných příležitostech. Chvíli poté se z reproduktorů rozezněla Gottova píseň Už z hor zní zvon.
  5:00aktualizováno  12:52

Liturgického obřadu, který sloužil kardinál Dominik Duka, se zúčastnily vdova Ivana, Gottovy dcery Charlotte Ella, Nelly Sofie, Dominika a Lucie a stovky pozvaných hostů - prezident Miloš Zeman, český a slovenský premiér Andrej Babiš a Peter Pellegrini, Gottovi přátelé, spolupracovníci, zpěváci, herci, sportovci a další osobnosti veřejného života. Zpěvák zemřel v kruhu své rodiny po těžké nemoci 1. října, bylo mu 80 let.

Po mši bude podle informací deníku Právo následovat poslední rozloučení jeho nejbližších v pražském motolském krematoriu.

Duka uvedl, že Gott proslavil Česko po celém světě a lidé budou ještě léta naslouchat jeho písním. Připomněl Gottův „dar krásného hlasu, umění interpretace a úsměv spojený s noblesou, kterými naplňoval radostí miliony posluchačů“. „Uznával hodnoty, které činí lidský život krásný a bohatý,“ řekl. Gott měl podle něj rád své přátele a miloval svou rodinu. „Dokázal spojovat lásku s úctou a respektem,“ uvedl kardinál. V souvislosti s kritiky legendárního zpěváka zmínil i biblická slova Ježíš Krista o tom, aby lidé nesoudili, aby nebyli souzeni.

Hradní stráž nese rakev s ostatky Karla Gotta
Manželka Ivana Gottová s dcerami

Úryvky z evangelia přečetla zpěvačka Eva Pilarová, přímluvné motlitby přednesli také herečka a někdejší první dáma Dagmar Havlová a herec Jiří Bartoška. Píseň Ave Marie zazpívala zpěvačka Lucie Bílá, operní pěvci Štefan Margita a Eva Urbanová společně zazpívali skladbu Panis angelicus (Andělský chléb) od Césara Francka a Lucie Bílá s Vojtěchem Dykem píseň Pie Jesu. Se zpěvákem se v projevu rozloučila herečka Jiřina Bohdalová.

Do obřadu se zapojili i ošetřující lékař a zdravotní sestry ze Všeobecné fakultní nemocnice v Praze, kteří se o zpěváka starali v posledních dnech života. Ošetřovatelky přinesly eucharistie pro svaté přijímání při sobotní mši.

Gottova rakev je pokryta kyticí bílých růží, v její blízkosti je umístěna velká černobílá zpěvákova fotografie a také státní vlajka, která symbolizuje, že pohřeb Gotta se odehrává se státními poctami.

Veřejnost se mohla s oblíbeným zpěvákem, který se významně zapsal do historie české populární hudby posledních šesti desítek let, přijít rozloučit v pátek do paláce Žofín. Poklonit se zesnulému přišlo zhruba 49.000 lidí. V Praze je možné Gotta uctít také na pietním místě v Kinského zahradě, lidé stále chodí také k jeho vile na Bertramce a na další místa v jiných městech.

Hrad je v sobotu kvůli obřadu částečně uzavřen, pro turisty se znovu otevře od 14:00. Na sobotu vyhlásila vláda i den státního smutku, vlajky na státních institucích visí na půli žerdi.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!