Středa 24. dubna 2024, svátek má Jiří
130 let

Lidovky.cz

Česko

Ministr Kremlík předběhl dlouhou frontu na Gotta, později se za své chování omluvil

Ministr dopravy Vladimír Kremlík (uprostřed) se přišel rozloučit 11. října 2019 do Velkého sálu paláce Žofín v Praze s Karlem Gottem. foto: ČTK

S pugétem rudých růží se v pátek objevil mezi davy na Žofíně také ministr dopravy Vladimír Kremlík. K tomu, aby se k rakvi Karla Gotta dostal, však využil svých ministerských privilegií a na Žofín dojel ve služebním autě a předběhl tak dlouhou frontu. V ní lidé hodiny stojí, aby mohli vyjádřit úctu zesnulému zpěvákovi.
  13:15aktualizováno  14:35

K tomuto kroku se ministr rozhodl i přesto, že všichni členové vlády jsou pozváni na sobotní mši za Karla Gotta, která se bude konat v katedrále svatého Víta. 

Kremlík se následně za své chování omluvil. „Uznávám ale, že předběhnout čekající lidi kvůli nabitému programu bylo nevhodné a omlouvám se za to,“ napsal na twitteru. 

Podle serveru iDNES.cz premiér Babiš ministrovo chování odsoudil. „Pan ministr má být v práci a rozloučit se mohl večer do 22 hodin. Navíc, pokud vím, má pozvání na sobotu. Takže, pokud je to, jak píšete, tak je to nepřijatelné a ministrovi to vysvětlím, že takhle se chovat nemůže,“ vyjádřil se Babiš pro redakci MF DNES. 

Serveru Expres.cz Kremlík na místě sdělil: „Je to o tom, že chci vyjádřit úctu. Jak říkám, já chci být i tady dneska. A zítra přijdu taky.“ iDNES dále uvádí, že se na Žofíně dále vyjádřil, že se tam nechtěl zdržovat dlouho, pouze chtěl položit kytici a poté se vrátit zpět do práce. 

Ve frontě ale nadále zůstává mnoho trpělivě čekajících lidí na rozloučení s...
Rozloučení s Karlem Gottem.

Kriticky komentoval počínání ministra i předseda KSČM Vojtěch Filip. „Já myslím, že by mu (Kremlíkovi) neškodilo více pokory,“ řekl při příchodu na jednání expertů ANO a KSČM o rozpočtu zdravotnictví.

Členové Babišovy vlády podle serveru možnou účast na páteční pietní akci diskutovali, usoudili ale, že by přebíhání davů bylo nevhodné i vzhledem k sobotní mši, které se všichni mohou účastnit. I tato skutečnost je tedy zřejmě důvodem, proč Babiš vzkázal, že toho chování považuje za nepřijatelné.

Babiš v minulosti Kremlíka kritizoval kvůli tempu výstavby dálnic a kvůli kolonám v opravovaných úsecích D1. Opozice ministrovi vyčítá problémy s tendrem na mýtný systém.

Veřejné poslední rozloučení s Karlem Gottem probíhá na Žofíně v pátek od 8:00 do 22:00.  Podle organizátorů do půl dvanácté dopoledne dorazilo 6400 lidí, akreditovalo se 350 novinářů a podle předchozích údajů správy ostrova je reálné do 22:00 odbavit zhruba 50 000 smutečních hostů.

Autoři: ,