Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Museli jsem být v práci a jeli jsme z Brna, ozývalo se z hloučku Gottových fandů, kteří se nedostali do Žofína

Lidé čekající na Karla Gotta. foto:  Tomáš Krist, MAFRA

Aktualizováno
Praha - Fronta k pražskému Žofínu, kde se veřejnost od pátečního rána loučila se zesnulým zpěvákem Karlem Gottem, byla před 22:00 zahrazena před mostkem spojujícím Masarykovo nábřeží a Slovanský ostrov. Policie vpouštěla po malých skupinách zájemce, kteří ještě stáli na Masarykově nábřeží.
  7:03aktualizováno  23:02

Policejní mluvčí Eva Kropáčová uvedla, že tam v tu chvíli čekalo ještě zhruba 1000 lidí. Zda se nakonec všichni dostanou do Velkého sálu žofínského paláce, ale nechtěla odhadovat. Veřejné rozloučení mělo podle pořadatelů skončit nejpozději o půlnoci, kdy bude odvezena rakev se zesnulým.

Policisté původně zahradili frontu čekajících fanoušků kolem 20:00 na Janáčkově nábřeží. Odhadovali totiž, že se víc lidí do půlnoci do žofínského paláce nestihne dostat. Na místě však bylo několik stovek lidí, kteří byli zklamaní a odmítali místo opustit.  O vpuštění se do fronty dožadovali společným zpěvem písně Kávu si osladím. „Není naše chyba, že jsme přišli až nyní. Museli jsem být v práci a jeli jsme z Brna,“ uvedla zklamaná dvojice, která byla mezi prvními, kteří stáli za hrazením.

„Jela jsem z Liberce, dálnice D10 byla ucpaná a přijela jsem s hodinovým zpožděním,“ řekla další žena. Lidé spoléhali na informaci, že při velkém zájmu bude žofínský palác otevřený až do půlnoci. Za ohrazením podle něj stáli převážně přespolní, kteří do Prahy z vážného důvodu nemohli přijet dřív. Mezi čekajícími byly i rodiny s dětmi.

„Prosíme zájemce, aby již nepřicházeli a využili pietní místo v Kinského zahradě, kde je stále prostor pro důstojné uctění památky zesnulého umělce,“ uvedl mluvčí pražského magistrátu Vít Hofman. Pietní místo v Praze 5, kde Gott léta žil a je jejím čestným občanem bude lidem přístupné do nedělní půlnoci. Po skončení rozloučení v žofínském paláci tam budou převezeny také všechny květiny z Velkého sálu.

Policie nakonec  situaci řídí operativně podle rychlosti, jakou lidé postupují.

Pořadatelé odhadují, že do půlnoci by počet lidí, kteří se dnes přišli naposledy rozloučit s Karlem Gottem, mohl dosáhnout 50 000, řekli ČTK.

Ve Velkém sále, kde je vystavena na katafalku rakev a stojí u ní celý den vojáci čestné stráže, je neustále mezi 50 a 60 lidmi. Přinášejí květiny, fotografují a natáčejí si smuteční místnost. Stupínky k rakvi i stoly uprostřed sálu jsou zaplněné květinami. Po ukončení akce budou odvezeny na nově vytvořené pietní místo v Kinského zahradě v Praze 5. Vystaveny by tam v závislosti na počasí měly být dva dny. Úderem nedělní půlnoci se pietní místo veřejnosti uzavře.

Karel Gott zemřel 1. října před půlnocí ve věku 80. let. Léčil se s akutní leukemií.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat