130 let

Jak ušetřit na byt? Z náhrad

Česko

SLAVKOV/PRAHA Kdyby sněmovna udělovala titul „nejspořivější poslanec“, musel by jej získat někdejší ministr financí a předseda poslaneckého klubu ČSSD Bohuslav Sobotka. Byl to totiž právě on, kdo loni v létě musel vysvětlovat novinářům, jak si mohl v politice našetřit sedm milionů korun na koupi moderního bytu v Praze.

„Možná to nepůsobí dobře“ Sobotka v majetkovém přiznání tvrdil, že k pořízení bytu mu stačila pouze dvoumilionová půjčka. Zbytek prý šel z jeho a manželčiných úspor.

Reportéři časopisu Týden však spočítali, že by si v takovém případě musel měsíčně dávat stranou 35 tisíc korun. Načež Sobotka přiznal, že do rodinné kasy střádal i peníze určené výhradně na výkon jeho poslanecké funkce.

„Příspěvky na dopravu nebo na reprezentaci jsem málokdy vypotřeboval, takže mně zůstaly. To přece není nic nezákonného. Neznám ústavního činitele, který by plat a náhrady odděloval. Možná to jen nepůsobí dobře,“ obhajoval tehdy v médiích Sobotka své jednání.

A se svou obranou uspěl. Výzvu protikorupčních organizací, aby zneužité náhrady vrátil, nechal bez odezvy, žádný postih jej nečekal. Stejně beztrestně vyvázl i poslanec Jan Schwippel, který sice vlastní v hlavním městě byt, ale propůjčuje ho neteři. A sám čerpá náhrady na bydlení pro mimopražské v plné výši.

Kritikům Schwippel vzkazuje, že tím, že shodil Topolánkovu vládu, ušetřil spoluobčanům mnohem více peněz.

„Zachránil jsem vám 83 miliard. Taková byla částka navržená vládní koalicí za restituce církví, která i díky mému hlasu neprošla. Oproti tomu jsou nějaké náhrady poslancům nic,“ má jasno Schwippel.

Topolánek se opičí Zřejmě i proto zvolil nyní expremiér Mirek Topolánek podobnou taktiku.

Když jej LN vyzvaly, aby vrátil peníze za období, kdy po pádu vlády jezdil ve služebním voze a čerpal zároveň příspěvek na cestovné, odpověděl: „Až začnete vymáhat peníze po Sobotkovi, můžu o tom začít přemýšlet.“

Zdanění náhrad Poslanecké náhrady využívají zákonodárci běžně ke zvýšení platu. Jak to omezit, se na sněmovní půdě řeší opakovaně. Zatím posledním pokusem je návrh skupiny poslanců ČSSD a KSČM, která chce zdanit všechny benefity (tedy měsíční příspěvky na provoz kanceláře, bydlení či dopravu). Návrh včera prošel v dolní komoře prvním čtením. Poslanci si to mohli dovolit, definitivní schválení zákona totiž „nehrozí“. Do konce jejich mandátu už na to nebude dost času.

Autor:
  • Vybrali jsme pro Vás