Středa 22. května 2024, svátek má Emil
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Jak zacházet s kiwi

Česko

Italský parlament schválil reformu vysokého školství, která mimo jiné předpokládá, že se správní rady univerzit otevřou i lidem z vnějšku, tedy odborníkům, kteří nepůsobí přímo v akademickém prostředí, eventuálně zástupcům měst. Tento záměr se ovšem školám nelíbí. Ostatně stejně jako se jim nelíbil u nás, když se stejným nápadem přišla takzvaná Bílá kniha reformy terciárního školství. V Itálii ale nezůstává u proklamací. Vzhledem k tomu, že reforma má přinést také úspory, studenti vyšli do ulic. Některé protesty doprovázely dokonce násilnosti. Zatím se však nezdá, že by měly nějaký praktický dopad.

Akce EU „Ovoce do škol“ vypukla. Předcházel jí dopis ředitelům škol, který stojí za citaci: „Vážená paní, vážený pane, dovolujeme si Vás informovat, že v následujícím 2. týdnu (10. 1. – 16. 1. 2011) obdržíte první dodávku v novém roce v rámci projektu Ovoce do škol. Bude to KIWI – 1 ks na žáka. (Kiwi stačí oloupat jako jablko nebo překrojit a jíst lžičkou.) S poděkováním za dobrou spolupráci a přáním do nového roku si dovolujeme zaslat řediteli/ředitelce školy zároveň s dodávkou ovoce malou pozornost ve formě užitečného reklamního předmětu. Podrobnější informace o počtu balení kiwi naleznete na www.ovocedoskol. eu, ve schránce Vaší školy. Dále si Vám dovolujeme připomenout, že dodací listy je třeba ve škole archivovat pro případnou kontrolu. Jak jsme Vás již několikrát informovali, budeme dodávat ovoce a zeleninu v tomto školním roce cca 2x měsíčně. Příští dodávku plánujeme na 4. týden 2011.“

Děti už se určitě těší, jakož i Laktea, o. p. s., kterou Státní zemědělský fond schválil jako dodavatele. Teď jen stačí, aby se školy, které mají zájem, k projektu přihlásily nejpozději do 20. 2. 2011, a to prostřednictvím formuláře „Roční hlášení“. Před tím by se ale měly nejspíš přesvědčit, že děti zvládly loupání kiwi.

Pekingská nadace Červeného kříže začala místním školákům rozdávat náramkové mobilní telefony vybavené navigací GPS. Mají pomoci jednak v boji s násilnými útoky ve školních zařízeních, jednak s únosy. GPS systém v nich umožňuje rodičům neustále sledovat, kde jejich dítě právě je. Zmáčknutím jediného tlačítka se pak školáci mohou okamžitě spojit s rodiči nebo spustit alarm.

Jenom od března do května loňského roku se v čínských školách odehrálo nejméně pět velkých útoků, při nichž bylo zabito 17 lidí včetně 15 dětí a dalších více než 80 utrpělo zranění. V Číně taky každý rok zmizí na 200 000 dětí. Většinou jde o únosy. Prý spíš chlapců, protože ti se v Číně cení výš než dívky. Jestli proto dostanou chlapci mobil přednostně, není ze zpráv zřejmé.

O autorovi| ŠKOLA Radky, Kvačkové

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!