Neděle 26. ledna 2020svátek má Zora -2 °C zataženo Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jak získat legálně samopal? Poloautomat dostanete na zbrojní pas

Samopal vzor 58 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Samopal vzor 58 | foto: wikipedia.cz

PRAHA Od pondělí se ve vzduchu vznáší termín 'samopal vzor 58'. Slovák Ľubomír Harman, člen střeleckého klubu, totiž zavraždil sedm lidí poloautomatickou verzí této zbraně, kterou držel legálně. Co musí člověk udělat, aby měl na samopal razítko?

Automatické samopaly, které střely dávkují, nemůže legálně držet automaticky každý, kdo má zbrojní pas. Ten, kdo ho chce vlastnit, musí dostat výjimku.

Kromě vojáků a policistů mohou automatické samopaly držet například sběratelé. "Všechny okolnosti ale vždy posuzuje správní orgán. Pokud sběratel uspěje, dostane výjimku," řekl serveru Lidovky.cz Karel Gabriel z policejního Odboru služby pro zbraně a bezpečnostní materiál.

ČTĚTE TAKÉ:

Výjimku dostanou i osoby, které střeží objekty mimořádné důležitosti, chrání významné osoby nebo převážejí cenné zásilky. Vystřelit si z funkčního automatického samopalu má ale povoleno i výrobce, který musí zbraň vyzkoušet. "Povolení dostane i osoba, která provádí výuku a výcvik ve střelbě zbraní kategorie A, které mají nejpřísnější režim," sdělil Gabriel.

Automat jen na efekt
Automatický samopal se může ocitnout i v rukách osoby, která zbraně nesbírá a ani nic významného nehlídá. Zbraň se ale musí před tím znehodnotit. "V tomto případě se zbraň upraví, aby se z ní už nedalo střílet ostrým střelivem, ale jen nábojkami. Vyvolává to pak jen světelný nebo zvukový efekt, využívají to například ve filmech," řekl také Gabriel.

Šílený střelec v Bratislavě - fotografie svědka události Jakuba Smeji

Takové úpravy provádí speciálně pověřený držitel zbrojní licence."Musí to udělat tak, aby to technicky odpovídalo, má dané parametry a jednoznačně za to odpovídá," dodal Karel Gabriel.

Civilní osoby mají ale nejčastěji poloautomatickou verzi samopalu vz. 58. Ten nestřílí dávky, ale jednotlivé výstřely. Stačí mít jen zbrojní průkaz, v tomto případě se totiž nemusí žádat o výjimku.

Předělal si samopal na automat?
"Poloautomatický samopal vypadá stejně jako ten automatický. Uvnitř je ale změněný na poloautomat a v domácích podmínkách není možné ho předělat zpátky na automat," řekl serveru Lidovky.cz technický ředitel České zbrojovky Radek Hauerland. Ti, kteří zbraním dobře rozumí, si ale poloautomat na automat předělají bez problémů.

Slovák měl poloautomatickou verzi samopalu. Expertíza nyní zkoumá, jestli si ji nepředělal na automatický samopal, tedy jestli nestřílel v dávkách. To by pak zbraň držel nelegálně. Celkově měl zbrojní pas na šest zbraní.

Na Slovensku se k automatickému samopalu dostanou jen ti, kteří dostanou povolení od ministerstva vnitra.

V souvislosti s pondělní střelbou na Slovensku ministr vnitra Daniel Lipšic řekl, že každá policejní hlídka na Slovensku bude mít u sebe automatický samopal. Bude se také snažit prosadit zákon, aby se automatické samopaly nemohly používat ke sportovním účelům a aby držitelé zbrojních pasů museli každých pět let chodit na psychologické testy.

Michaela Těšínská

Autor

Michaela Těšínskámichaela.kabatova@lidovky.czČlánky
Premium

Pošťák, který vůbec nezvoní. U balíčků z Číny totiž nemusí

Pošta z Číny, ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lidé si objednávají z čínských e-shopů zboží s bezplatnou dopravou a diví se, že nedostanou balíček do ruky. Pošta má...

Premium

Tři roky od věznění v garáži. Daniel dnes pracuje a stará se o miminko

Daniel Příhoda, jehož v roce 2016 věznil s jeho tehdejší přítelkyní Zdeněk... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Daniela před několika lety unesl vyšinutý Zdeněk Hryščenko. I s jeho kamarádkou Janou. Věznil je několik dní ve...

Premium

Pohádky na odpis: kterým hrozí zákazy a cenzura kvůli korektnosti

Jiří Korn v pohádce Honza málem králem (1977) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Zahrajme si na prognostiky. Magazín DNES se zamýšlí nad tím, které nejoblíbenější české vánoční pohádky začnou vadit a...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!