Pondělí 8. srpna 2022, svátek má Soběslav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jakl: Jestli zveřejní můj plat, zažaluji Hrad o odškodné

Česko

  17:15
Přetahovaná o zveřejňování platů ve veřejné správě graduje. Hrad odmítá odtajnit příjmy vrcholných činitelů i po expertní shodě, jak vyhovět takovým žádostem.

Ladislav Jakl foto: Lidové noviny

Je to jedna z posledních bašt veřejné správy, která tají, jaká částka jde ročně na platy jejích vrcholných představitelů. Kancelář prezidenta republiky žádosti o zveřejnění celkových platů či odměn nadále odmítá s odkazem, že legislativa takový postup neumožňuje. „Stále platí, že nám zákon nedovoluje platy a odměny zveřejňovat,“ reagoval mluvčí Hradu Radim Ochvat na dotaz LN, jaká suma z veřejných peněz putovala na platy vedoucího kanceláře Jiřího Weigla, jeho zástupce Petra Hájka a šéfa politického odboru Ladislava Jakla.

PSALI JSME:

 Žádost LN urgovaly po srpnové průlomové shodě zástupců ministerstva vnitra, Úřadu pro ochranu osobních údajů a kanceláře ombudsmana a sdružení Otevřená společnost, že úřady mají respektovat rozsudek Nejvyššího správního soudu, a tudíž vyhovět dotazům „na výši příjmu zaměstnanců placených z veřejných rozpočtů“.

Ani tak se nepodařilo odtajnit finanční podmínky hradní kanceláře. Klausův tajemník Jakl naopak LN vzkázal, že pokud by tak kancelář učinila, zažaloval by ji. „Neodtajním. A pokud kancelář zasáhne do mých práv a bez souhlasu data zveřejní, budu ji žalovat o odškodné za újmu,“ tvrdí Jakl s tím, že „má krásnou partnerku, což si nedovede při své vizáži vysvětlit jinak, než že žije v iluzi o jeho kdovíjakém platu“.

INFOGRAFIKA:

Obranu Hradu, že zákon neumožňuje zveřejnit příjmy vedoucích osob kanceláře, odborníci odmítají. „Je to od základu nesmyslné,“ kroutí hlavou Oldřich Kužílek, expert na otevřenost veřejné správy a zároveň autor novely, která umožnila žádat údaje o platech ve veřejné správě.

Šéf odboru prezidentské kanceláře podle něj spadá do pomyslné kategorie „není o čem přemýšlet“ pro zveřejnění platů. „Není důvod, proč by roční příjem vedoucího odboru neměl být znám,“ dodává Kužílek.

ČTĚTE TAKÉ:

Naopak šéf Úřadu pro ochranu osobních údajů Igor Němec namítá, že zveřejnit platy by měl Hrad jen za předpokladu, že „šéfové odboru rozhodují o veřejných penězích přesahujících čtvrtmilionový limit“.   Kužílek však jeho interpretaci upravuje. „Nevíme, o jakých penězích rozhodují. Navíc to není jediné kritérium. V kontextu pozice prezidentské kanceláře jako servisní organizace nejvyššího ústavního činitele v zemi by se požadovaná data měla poskytnout,“ říká.

Tenkrát před 40 lety. Veteráni z Pitavalu Krampol, Zedníček a Frej vzpomínají

Premium Jak je to dávno, co se prvně Pavel Zedníček, Jiří Krampol a Ladislav Frej sešli na natáčení seriálu Malý pitaval z...

Žena má mít dítě, když je zamilovaná, říká psychogynekoložka Máslová

Premium Ženy dělají velkou chybu, když mateřství příliš plánují, tvrdí psychogynekoložka a internistka Helena Máslová. „Vhodná...

Nebezpečný pro Česko. Proč stát nechce uzbeckého zápasníka Muradova?

Premium Mnoho let hrdě nastupoval do klece i s českou vlajkou na zádech. V malém evropském státě prorazil do velkého světa...

Mohlo by vás zajímat