Úterý 18. ledna 2022, svátek má Vladislav
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Janáčková mezi Osobnostmi

Česko

Kontroverzní senátorka a starostka Ostravy – Mariánských hor by ráda i do krajského zastupitelstva

OSTRAVA Senátorka Liana Janáčková, známá svými kontroverzními názory a postoji, by k postu v horní komoře parlamentu a starostenskému křeslu v Ostravě-Mariánských Horách ráda získala také funkci krajské zastupitelky.

Oznámila, že se bude ucházet o hlasy voličů na kandidátce Osobnosti kraje, a to například s hokejistou Františkem Černíkem, hercem Vladimírem Polákem nebo moderátorem Jiřím Bastou. „Určitě nejdu do krajských voleb se záměrem stát se hejtmankou nebo vicehejtmankou. Věnuji se radnici a Senátu. Ale jde o to mít rozhodovací pravomoci,“ vysvětluje svoji kandidaturu Janáčková, která je kvůli hospodaření své radnice ve sporu s vedením ostravského magistrátu.

Na Ostravsku jde o první případ, kdy se známí lidé budou snažit překonat potřebnou pětiprocentní hranici a obsadit místa v krajském zastupitelstvu. Jedničkou kandidátky je devětačtyřicetiletý senátor a někdejší třinecký starosta Igor Petrov. „Lidé nechodí k volbám, protože nechtějí volit žádnou z parlamentních stran. Zejména proto, co se děje v Praze. Vždyť je to hrůza. V Moravskoslezském kraji je sice situace poněkud jiná, ten bojuje sám o své přežití poměrně dobře, ale je třeba dát lidem alternativu,“ vysvětluje důvod vzniku kandidátky. Přiznává, že kvůli názvu už slyšel narážky, zda jde na kandidátce skutečně o osobnosti.

„Nepůjdeme do předvolebního boje nějak negativisticky. Kraj se pod vedením Evžena Tošenovského hodně vylepšil. Naše kandidátka je ale sestavená z nestraníků, kteří by mohli kraji pomoci,“ domnívá se Janáčková. Kromě už zkušených politických harcovníků, jakými jsou Petrov a Janáčková, jsou na kandidátce i jména ve světě, byť regionální politiky, prakticky neznámá. Tím je například moderátor Jiří Basta z Havířova. Jeho zatím jediným „politickým“ činem je složení společné písně City in motion s někdejším ostravským primátorem Alešem Zedníkem z ČSSD. Především Zedník se tak jako zpívající primátor proslavil v celé republice. V Moravskoslezském kraji se o hlasy voličů bude 17. a 18. října ucházet patnáct subjektů s přibližně sedmi stovkami kandidátů. Registraci podaly tři koalice, jedno politické hnutí a 11 politických stran, potvrdil Jan Berousek z krajského úřadu. Ze statistického hlediska je to o šest subjektů méně než při volbách před čtyřmi lety.

O hlasy budou znovu usilovat všechny politické strany, které již v krajském zastupitelstvu své zástupce mají. Občanští demokraté použijí jako nepřehlédnutelného kandidáta číslo jedna opět současného hejtmana Evžena Tošenovského, ČSSD si jako lídra vybrala bývalého ministra zemědělství Jaroslava Palase, KDU-ČSL povede náměstek hejtmana Pavol Lukša a komunisté do čela kandidátky zvolili šéfa svých krajských zastupitelů Josefa Babku. O svoji první účast v krajské vládě bude usilovat Strana zelených pod vedením krajského předsedy Vladislava Kovala.

Zatímco kandidátních listin už může jen ubýt, počet kandidátů se může ještě změnit – strany ještě mají možnost další kandidáty dopisovat či škrtat. Podané kandidátní listiny nyní krajský úřad přezkoumá a v případě zjištění nedostatků vyzve zmocněnce stran k odstranění závad. Proto i informace o přihlášených subjektech jsou stále neoficiální. Podle dostupných informací se o hlasy uchází uskupení Volte pravý blok (které svou kandidátku ve většině krajů zaregistrovalo pod názvem o přibližně 130 slovech), Strana zdravého rozumu, Strana důstojného života, Národní strana, Sdružení pro republiku – Republikánská strana Československa aMoravané. Kandidovat bude i politické hnutí Demokracie a tři koalice s komplikovanými názvy: Nejen hasiči a živnostníci pro kraj -www.hnpd.cz, www.sdzp.cz, Dělnická strana – za zrušení poplatků ve zdravotnictví a Osobnosti kraje, což je spojení strany SNK Evropští demokraté a politického hnutí Coexistentia. Krajské volby v Moravskoslezském kraji vyhrála v roce 2004 ODS před KSČM, ČSSD a KDU-ČSL. Občanští demokraté získali 37,87 procenta hlasů, což jim přineslo 29 mandátů. Komunisté dostali za 21,96 procenta hlasů 17 mandátů, ČSSD zaručilo 15,43 procenta hlasů 11 křesel a lidovci měli 11,34 procenta hlasů, a obsadili osm míst. Koalici řídící kraj nakonec uzavřela vítězná ODS s KDU-ČSL.

Vydání| Tato zpráva vyšla v prvním vydání

Regionální mutace| Lidové noviny - Morava

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat