Změny v ČT – Veřejnoprávní televize mění strukturu a hodnotí inovace ve zpravodajství
Na své nové lidi ve vedení teď šéf České televize Jiří Janeček převádí dřívější pravomoci kdysi nejbližšího kolegy Františka Lamberta.
PRAHA Obvodní soud ve čtvrtém pražském obvodu ještě nerozhodl, zda František Lambert může po jarní aféře, kdy přiznal své někdejší členství v Lidových milicích, zůstat podle zákona aspoň na pozici finančního ředitele České televize. Už teď ale generální ředitel ČT Jiří Janeček definitivně převádí některé z někdejších Lambertových pravomocí pod vliv svých nových spolupracovníků ve vedení, a to Jana Mrzeny a Vladimíra Karmazína.
S jejich příchodem přitom Janeček vytvořil dvě nové funkce v managementu ČT. Mrzenu, bývalého předsedu Rady České televize, která Janečka v roce 2003 zvolila generálním ředitelem, si Janeček letos v červnu vybral za personálního šéfa ČT. A Karmazína, který ve středu rezignoval na vedení brněnského studia, Janeček hned na začátku října převede na novou pozici provozního ředitele ČT.
Konec krizového managementu Poté, co František Lambert na začátku letošního února oznámil, že byl před listopadem 1989 v milicích, což bylo podle lustračního zákona neslučitelné s jeho tehdejší funkcí vrchního ředitele ČT, jej Jiří Janeček o tři týdny později sesadil na místo finančního ředitele. Některé Lambertem řízené útvary – konkrétně útvar vnitřních služeb a informačních technologií – přitom přechodně převedl pod ředitele techniky Rudolfa Popa. Tomu z nich teď zůstávají jen informační technologie přímo související s vysíláním. A Pop je také nově tím, kdo Janečka zastoupí v případě jeho nepřítomnosti nebo odchodu z funkce (dříve byl zástupcem ředitel zpravodajství Zdeněk Šámal).
Všem sekcím zabezpečujícím správu a provoz veškerého majetku ČT, který s televizním vysíláním přímo nesouvisí, bude nyní velet nový provozní ředitel Karmazín. Jde právě o ostatní informační technologie, vnitřní služby a také o útvar nákupu a celní deklarace, který zajišťuje hlavně výběrová řízení ČT. Další někdejší Lambertovu pravomoc, a sice řízení útvaru plánování a mezd, dostává pod kontrolu personální šéf Mrzena. Ten bude nově nadřízen také tiskovému oddělení, z jehož čela odešel 15. září Martin Krafl, a útvaru vnějších vztahů, který na konci září opouští jeho ředitel Martin Švehla.
„Změny nejsou až tak veliké, ale jsou logické,“ tvrdí Janeček a dodává, že úpravami nyní „eliminuje onu dočasnost“ uspořádání po Lambertově únorovém sesazení na nižší post. S Lambertem je ale zřejmě příliš neprojednával. „Se mnou to nikdo nekonzultoval,“ řekl LN František Lambert. Janeček ve středu sdělil televizním radním, že popsané úpravy vstoupí v platnost prvního října a jsou první etapou změn organizační struktury ČT, které by chtěl provést do konce roku. Nyní jsou prý podobné činnosti roztříštěné v různých útvarech, navíc si prý změny vynucuje nárůst výroby a proces přechodu na digitální vysílání.
„Změny mají za cíl nikoli revolučním, ale evolučním způsobem nahradit bývalý systém řízení, který bychom mohli charakterizovat jako krizový management,“ doplnil Janeček. ČT chce teď postupně změnit ve „stabilně fungují organizaci“, srovnatelnou s evropskými televizemi veřejné služby.
Radní pálí situace v Brně Někteří televizní radní přitom Janečkovi v této souvislosti znovu vytkli personální nestabilitu brněnského studia ČT. Odcházející Vladimír Karmazín je totiž už třetím šéfem Brna za Janečkova vedení.
Radní Dobromil Dvořák se taky podivil, jak rychle přechází Karmazín na novou funkci do Prahy: „Mrzí mě, že ten člověk na to není připraven do té míry, aby předání studia bylo plynulé. Myslím, že to není dobře.“ Karmazín však tvrdí, že na příští rok je brněnské studio připraveno po všech stránkách, ekonomicky i programově.
Ani to, že na jeho místo chce teď Janeček vypsat výběrové řízení, a ne vybrat Karmazínova nástupce přímo sám, se všem nezamlouvá. „Jsem si téměř jist, že mnozí členové rady by podpořili nějaké razantnější a rychlejší řešení, třeba někoho přímo oslovit,“ podotkl místopředseda rady Milan Badal.