25. února 2009 18:06, aktualizováno 26. 2 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ředitel ČT Janeček vedl týdeník KSČ

Ředitel České televize Jiří Janeček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ředitel České televize Jiří Janeček. | foto: Hynek Glos, Lidové noviny

PRAHA Ředitel veřejnoprávní televize Jiří Janeček byl v době pozdní normalizace 80. let šéfem redakce táborského komunistického týdeníku Palcát. Ve funkci vedoucího redaktora se tak přímo podílel na šíření režimní propagandy.

„Bez zbytečných frází se zápalem pro věc vysvětluje osmnáctiaž pětadvacetiletým posluchačům problematiku tak složité vědy, jakou jsou základy vědeckého komunismu,“ oslavoval v roce 1984 jistého podplukovníka Jiřího Bulinu za to, jak učí marxismu-leninismu.

„Je poněkud zvláštní, že právě v den, kdy Rada České televize přistoupila k přípravám na volbu nového generálního ředitele, někdo vytáhne třiadvacet let starou věc, která je notoricky známá a on se jí nijak netajil,“ tlumočil LN Janečkovu reakci mluvčí televize Ladislav Šticha. V životopisu ovšem Janeček uvádí jen to, že byl „redaktorem okresních novin Palcát“.

Jako redaktor je v tirážích výtisků Palcátu, které mají LN k dispozici, Janeček uváděn ještě v roce 1986, o dva roky později už redakci šéfoval. 

Palcát byl přitom tiskovým orgánem Okresního výboru KSČ a zároveň Okresního národního výboru v jihočeském Táboře. 

Co psal Janeček pro týdeník Palcát se podívejte zde

Před dvěma lety už ředitel Janeček „doplnil“ svůj životopis o údaj, že od srpna 1981 do konce roku 1989 byl členem KSČ. Teď šéf televize zdůrazňuje, že i přes své angažmá v komunistickém týdeníku byl jen řadovým členem strany.

„Nevím, jaký životopis má kdo k dispozici, ale informace, že jsem byl redaktorem a krátce i vedoucím redaktorem Palcátu, je notoricky známá a jen se někdo neznalý snaží vyrábět rádobykauzu jen proto, že jsem se rozhodl pokračovat v úspěšné práci ředitele České televize,“ sdělil LN. 

Vadí mu, že z něj někdo po letech dělá „pilíř komunismu“, „a nikdo se nenamáhá přečíst články, za které jsem musel chodit neustále na kobereček, kde mi soudruzi říkali, že pokud budu psát kritické reportáže, tak si budu brzy vymetat šuplíky“. 

„Ten, kdo mě teď napadá, že jsem byl v komunistických novinách, asi neví, že jiné než komunistické noviny nebyly. Klidně mě kádrujte, ale pak nejste lepší než tehdejší komunisti, kteří také nehleděli na to, co kdo umí, ale jaký má kádrový profil,“ ohrazuje se Jiří Janeček.

Lidové noviny

ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí
ČPZP se stará o zdraví a pohodu nastávajících maminek i jejich dětí

Začátek nového života přináší do rodiny spoustu radosti, ale i starostí. Doprovází ho obavy o zdraví, změna režimu a zařizování nezbytné výbavičky pro miminko. Pomoc přichází z nejrůznějších stran. Od rodiny, přátel. Víte ale, že Česká průmyslová zdravotní pojišťovna nabízí maminkám až 3 000 Kč?