Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Janeček tajil členství v KSČ

Česko

  7:30
PRAHA - Svého přítele a nejbližšího kolegu Františka Lamberta chtěl ředitel České televize Jiří Janeček odvolat – kvůli členství v Lidových milicích. Sám má ale z minulého režimu podobný záznam, byť ten nekoliduje se zákonem.

Janeček. foto: Hynek Glos, Lidové noviny

Stranickou minulost šéf České televize v životopisech nezmiňuje. Podle dokumentu, který si LN vyžádaly z Národního archivu, byl současný šéf ČT Janeček od srpna 1981 členem komunistické strany. Tehdy působil v chemickém závodu Silon v Plané nad Lužnicí.

„V této době jsem skutečně členem KSČ byl,“ potvrdil LN Janeček, „členství jsem ukončil na konci roku 1989.“ František Lambert přišel o funkci vrchního ředitele poté, co ji tři a půl roku vykonával v rozporu s lustračním zákonem. Nepřiznal totiž, že byl milicionář, což zákon pro takové posty zakazuje. Jiří Janeček jako bývalý komunista podle zákona řídit televizi může.

A sám navíc tvrdí: „Jak vidíte, žádné tajnosti s tím nedělám. Když se mě na to kdokoliv kdykoliv zeptal, tak se to dověděl, jako teď vy.“ Na takový dotaz však Jiří Janeček LN v uplynulých týdnech neodpověděl. O jeho minulosti oficiálně nevěděli členové televizní rady, které LN oslovily, ani veřejnost. Ve svém životopisu na internetových stránkách ČT se totiž Janeček o členství v KSČ nezmiňuje.

Proč zmínku nedoplnil ani do své biografie v ČTK a neuvedl to ani v jinak podrobném životopisu, jejž poskytl, když se stal ředitelem? Prý také proto, že uvést politickou příslušnost v osobním dotazníku ČT mu před pěti lety zapověděl Úřad pro ochranu osobních údajů.

„Považuji to za další fatální přehmat pana ředitele,“ míní předseda senátní mediální komise Jiří Oberfalzer (ODS). „Nevím, jestli je to špatné,“ spíše oponuje Oberfalzerův poslanecký protějšek, sociální demokrat Vítězslav Jandák.

Více k tématu se dozvíte v dnešních LN

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Mohlo by vás zajímat