Středa 22. března 2023, svátek má Leona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Janečkovi vadí průběh voleb, stěžuje si u Nejvyššího správního soudu

Podnikatel Karel Janeček (27. ledna 2023) foto: Jakub Stadler, MAFRA

Neúspěšný uchazeč o účast v prezidentských volbách Karel Janeček podal stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu kvůli průběhu voleb. Janeček již dříve u napadnul rozhodnutí ministerstva vnitra, které ho nezaregistrovalo do prezidentských voleb kvůli nedostatku petičních podpisů.
  11:45

Janeček pogratuloval Petru Pavlovi k vítězství ve volbách. Uvedl, že jeho volbu respektuje. „Je však bohužel velká škoda, že v těchto prezidentských volbách byla Ústavním soudem pošlapána spravedlnost i spravedlivost,“ uvedl.

Podnikateli vadí, že vnitru předložil na podporu své kandidatury přes 73 tisíc podpisů. Úřad při kontrole řadu z nich vyřadil a Janeček tak neměl k dispozici zákonem stanovených 50 tisíc podpisů. Rozhodnutí napadl u Nejvyššího správního soudu, který některé z nich vrátil do hry, i tak ale Janeček těsně stanovenou hranici nezdolal.

25. listopadu 2022

Lidé, kteří podle ministerstva neexistují

Tvrdí, že se jeho týmu podařilo dohledat 33 podpisů lidí ze zkoumaného vzorku, kteří podle ministerstva vnitra neexistují. „Tyto osoby jsme osobně navštívili a máme jejich fotografie spolu s občanským průkazem. Měli jsme tedy dostatečný počet validních podpisů,“ uvedl Janeček.

Obrátil se proto na Ústavní soud, ten ale jeho stížnost zamítl. Janeček uvedl, že ho přístup ústavních soudců překvapil a šokoval a nechce ho nechat bez odezvy. Ve středu proto podal stížnost k Nejvyššímu správnímu soudu na průběh voleb.

„Což je první nutný krok k tomu, abychom se následně mohli odvolat k Evropskému soudnímu dvoru. Věřím, že tam máme velkou naději na úspěch,“ poznamenal. Je si vědom toho, že se oficiální výsledky voleb již nezmění, chce ale učinit zadost spravedlnosti.

21. ledna 2022

Autoři: ,