Pátek 21. února 2020svátek má Lenka 5 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Janotův balíček počítá se snížením cen léků a očkování

Ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Návrhy na snížení cen léků i na změny v očkování jsou součástí vládního protikrizového balíčku ke snížení schodku státního rozpočtu. Ceny a úhrady za léky by měly klesnout podle předlohy na rok o sedm procent.

Levnější by měla být rovněž generika. Ze zdravotního pojištění by bylo nově hrazeno očkování dětí proti pneumokokům, uvádí se v legislativních změnách zveřejněných na webových stránkách sněmovny.

Roční snížení cen léků je podle předkladatelů mimořádné opatření, jehož cílem je zachovat finanční stabilitu systému veřejného zdravotního pojištění. Podle ředitele Zdravotní pojišťovny Metal-Aliance Vladimíra Kothery je jednoznačně správné, protože vysoké ceny léků prý představují největší problém.

Levnější generika - verze originálních léků
Předloha také snižuje cenu prvního generika, tedy levnější verze originálních léků, o pět procent proti současnosti. U druhého generika se cena dále snižuje o deset procent, uvádí novela.

Do veřejného zdravotního pojištění vláda navrhuje přesunout veškeré očkování a očkovací látky proti chřipce, očkování a přeočkování proti pneumokokovým infekcím a dobrovolné přeočkování dětí od 11 do 12 let věku proti tuberkulóze.

Očkování proti pneumokokům musí nyní platit rodiče dětí. Stojí asi 8500 korun.

"V praxi se to mine účinkem," říká poslanec Šťastný
Místopředseda sněmovního zdravotního výboru Boris Šťastný (ODS) zpochybňuje přínos zlevnění generik. Nikdo podle něho neurčil, co jsou první a druhá generika.

"Tento paragraf je k ničemu. Kombinací složitého systému registrací, správních řízení a odvolávání výrobců se účel tohoto paragrafu v praxi zcela mine účinkem," řekl poslanec.

Peníze do zdravotního systému by se podle něho lépe získaly důsledným zdaněním tabákových výrobků. Jednou z možností by byl podle Šťastného vyšší růst spotřební daně a dále zavedení vyhrazené daně z každé prodané krabičky cigaret.

Léky chtěla zlevnit už ODS, sněmovnou změnu neprotlačila
"Peníze by plynuly ministerstvu zdravotnictví na úhradu prevence a léčby závažných onemocnění spojených s kouřením," prohlásil.

Návrhy na snížení cen léků o pět procent, zvýšení motivace k využívání generik a zahrnutí úhrady za očkování proti pneumokokům do zdravotního pojištění předložila už dříve ODS.

Schválil je Senát proti posledním předlohám levice na zrušení, nebo omezení poplatků ve zdravotnictví.

Sněmovna senátní návrh nepotvrdila, ČSSD a KSČM se ale nepodařilo ani zrušit, nebo zredukovat platby u lékařů.

,
Premium

Nejhorší jsou opilí pasažéři. Letět v Maxu bych se bála, říká blogující letuška

Letuška Magdaléna Škardová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Být letuškou či stewardem je snem mnoha dětí. Přesně takový dětský sen si splnila Magdaléna Škardová z Brna. Poté, co...

Premium

Opustil ji manžel, mentorka i její hlas. Bojovnice Radůza však tvoří dál

Radůza při koncertu v pražském divadle Dobeška (22. ledna 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Významná česká písničkářka Radka Vranková se může pyšnit i jinými úspěchy. Je výbornou spisovatelkou a rovněž matkou....

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

7 tipů, jak zatočit se stresem
7 tipů, jak zatočit se stresem

Doba se neustále zrychluje. Často se za celý den nestíháme ani zastavit. Přitom stačí změnit pár návyků a objevit díky nim krásu pomalejšího tempa, relaxaci a prožitek přítomného okamžiku.