Sobota 21. května 2022, svátek má Monika
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Janoušek nenastoupil do vězení, co bude dál? Soudy se přou, kdo má konat

Lobbista Roman Janoušek u soudu. foto:  Dan Materna, MAFRA

Praha - Vrátí se do vězení? Kdo o tom má rozhodnout? Jak mu je? Kde je? O detektivní zápletku se spoustou neznámých se v pondělí postaral vlivný pražský politický podnikatel Roman Janoušek. Vlivný politický podnikatel nenastoupil do vězení. Soudy se neshodly, kdo to má vyřešit.
  5:00

V neděli totiž uplynula lhůta, dokdy měl zaklepat na bránu věznice v Brně Bohunicích. Tam si má odpykat 4,5 roku vězení za ublížení na zdraví a řízení pod vlivem návykové látky. Z toho si už 16 měsíců odseděl, ale domohl se přerušení trestu. Přítel exprimátora Pavla Béma do vězení nedorazil, protože mu v tom dle jeho advokáta Lukáše Trojana zabránil zdravotní stav. Kvůli tomu už v minulosti podstoupil operaci hlavy.

Janoušek je v akutní lékařské péči, vysvětluje advokát, proč nenastoupil do vězení

V nastalé právní situaci zavládl zmatek. Během pondělí se ukázalo, že není jasné, kdo má v kauze nyní konat. Věznice v Bohunicích se nachází v působnosti Krajského soudu v Brně. Jenže do vězení Janouška pravomocně poslal Městský soud v Praze. A právě na to se odvolala mluvčí brněnského soudu a asistentka jeho předsedy Eva Sigmundová. Uvedla, že se musí řídit podle obecného ustanovení zákona, které „jasně říká, že úkony ve vykonávacím řízení dělá prvostupňový orgán“. Tedy v tomto případě Městský soud v Praze.

Vzápětí ale přišla reakce kolegů z metropole. „Zastáváme názor, že příslušný soud, který má řešit nenastoupení pana Janouška do vězení po přerušení trestu, je Krajský soud v Brně, protože jde o soud, který rozhodoval o přerušení trestu,“ řekla LN Markéta Puci, mluvčí Městského soudu v Praze.

Interpretační mezera

Spor o to, kdo má vydat příkaz k „dodání“ Janouška do vězení, pokračoval i v pondělí odpoledne, a to v odborné rovině. Krajský soud v Brně ohlásil, že finální stanovisko ještě zaujme. „Nacházíme se v situaci, kdy zákon ani komentář nemyslí na to, kdo vydává příkaz k dodání do výkonu trestu v případě, že odsouzený dobrovolně do výkonu nenastoupí po zamítnutí prodloužení přerušení výkonu.

Je tak otázkou, zda úkony v rámci nastoupení do výkonu provádí prvostupňový orgán, tedy Městský soud v Praze, nebo Krajský soud v Brně. Nacházíme se v interpretační mezeře zákona a na zdejším soudě probíhá diskuse o tom, kdo je k úkonu příslušný,“ napsala LN mluvčí Eva Sigmundová.

Podle mluvčí Městského soudu v Praze však pamatuje trestní řád i na situace, kdy se justice nedokáže shodnout na dalším postupu. „Nechceme házet spravedlnosti klacky pod nohy. Pokud by došlo ke sporu o příslušnost, řešil by to první nadřízený soud, a to je Nejvyšší soud v Brně,“ řekla LN Puci. Z právního vakua každopádně nyní profituje Roman Janoušek.

Autor:

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Vláda má 20 korun z každého litru benzinu, říká šéf sítě levných čerpacích stanic

Premium Nikoho nenechají na pochybách, že tohle je nízkonákladová firma, kde se nehýří. Okázalost tu nemá místo. Spolumajitel...

Všechno vymyslela Škrlová. Je to hlava manipulace, říká režisér Síbrt

Premium Před patnácti lety Česko šokovala kuřimská kauza. Týrání malých chlapců nejbližšími příbuznými i podivná role „Aničky“....

Mohlo by vás zajímat