Sobota 8. května 2021Den vítězství 14 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

S Janouškem nemám nic společného, tvrdí obviněný znalec Doleček

Soudní znalec Jiří Doleček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Soudní znalec Jiří Doleček. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Bývalý znalec z odvětví silniční dopravy Jiří Doleček v úterý u soudu uvedl, že k vypracování posudku v kauze nehody lobbisty Romana Janouška ho při náhodném setkání vyzval bývalý kamarád z dob, kdy Doleček pracoval pro vojenskou prokuraturu. Muže nejmenoval, s Janouškem prý ale nemá nic společného.

Čtyřiaosmdesátiletému Dolečkovi hrozí za zkreslení posudku ve prospěch lobbisty až tříleté vězení. Na svých odborných závěrech trvá, Janouškův případ je podle něho justiční omyl.

Doleček posuzoval v hlavním líčení jakožto znalec povolaný obhajobou situaci, při níž Janoušek srazil autem ženu v pražských Nuslích. Potvrdil lobbistovu verzi, podle níž řidič ženu neviděl a zřejmě ji jen zachytil zpětným zrcátkem. Toto tvrzení však zcela vyvrátil revizní znalecký posudek a také odposlechy z Janouškova telefonu. Soudce proto podal na Dolečka podnět k prověření toho, zda nespáchal trestný čin.

„Zcela v rozporu s etikou a s povinnostmi znalce se vědomě neseznámil s kompletním spisovým materiálem,“ řekl při úterním přednesu obžaloby u Obvodního soudu pro Prahu 2 státní zástupce Ondřej Šťastný. Podle něj Doleček naprosto pominul kamerové záznamy nehody či policejní prověrky vykonané na místě a navíc v posudku dělal i závěry z odvětví soudního lékařství, což mu vůbec nepříslušelo. Posudek předložený policií Doleček výslovně označil za technicky nepřijatelný. „Úmyslně prezentoval závěry, které jsou přinejmenším hrubě zkreslené,“ shrnul žalobce.

Byla to náhoda, tvrdí Doleček

Doleček vypověděl, že krátce po svých 80. narozeninách se v březnu 2013 vypravil na pražský městský soud odevzdat znalecké razítko, příslušná úřednice ale byla nemocná. „Tak jsem se vracel domů a u dveří stál můj bývalý kamarád z dob, kdy jsem pracoval pro vojenskou prokuraturu. Oslovil mě, jestli bych se nechtěl podívat na tenhle případ,“ popsal, jak se dostal k Janouškově kauze. Setkání prý bylo naprosto náhodné. „(Janouškův obhájce) Vít Široký si mě jako znalce nevybral, tomu jsem byl vysloveně vnucen,“ doplnil.

Janoušek byl stíhaný za pokus o vraždu, justice ho nakonec potrestala 4,5 lety vězení za ublížení na zdraví. Podle Dolečka je rozhodující revizní posudek Ústavu soudního inženýrství Vysokého učení technického v Brně „vymyšlený od začátku do konce a nemá žádnou logiku“. „Trvám na tom, že chodkyně v okamžiku rozjezdu již stála mimo jízdní profil vozidla,“ zdůraznil v úterý a dovolával se fyzikálních zákonů.

Předvolaný znalec Aleš Vémola z brněnského ústavu ale zcela odmítl, že by byl revizní posudek zmanipulovaný, a to mimo jiné proto, že se na něm podílelo několik různých lidí. Poukázal na to, že sražená chodkyně sama zakreslila do plánku, že při nehodě stála před Janouškovým autem, nikoliv ze strany.

Doleček svůj posudek zpracovával bez využití počítačových programů. Klíčové pro něj byly stopy na vozidle a způsob poranění chodkyně, kamerové záznamy označil za nepodstatné. Zranění prý konzultoval s ortopedem a praktickým lékařem. Jejich jména odmítl uvést, aby jim nekomplikoval život. Na jméno figuranta, s nímž údajně dělal k nehodě pokusy, si nevzpomněl. Za posudek od advokáta Širokého obdržel 7800 korun, které mu přiznal soud, řekl.

Obžalovaný nesouhlasí s názorem, že dopravní znalec se nemá zabývat poraněním účastníků nehody - podle něj má naopak povinnost sledovat, jak korespondují s ostatními stopami. „Tohle jsem prováděl celý život a myslím, že je to důvod, proč jsem byl vyhledávaným znalcem,“ podotkl. Posudků prý zpracoval zhruba tisíc a nikdy nebyl trestně stíhaný.

Hlavní líčení bude pokračovat v červnu.

V křečových žilách může být i litr krve, varuje primář Schütz

Primář Žilní kliniky Ota Schütz | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Viditelně rozšířené žíly, těžké nohy či pocit mravenčení. Potíže s křečovými žílami neboli varixy trápí v populaci...

Velký test samotestů na covid: Kapesní laboratoř vám dá naději, nikoliv jistotu

Testovací sady na přítomnost viru SARS-CoV-2 | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Chcete do práce nebo na návštěvu k příbuzným? Budete-li mít štěstí, třeba na vás vyjde vhodný test na covid. Pečlivě...

KOMENTÁŘ: Na dveře klepe obří inflace. A bát by se měla i česká vláda

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V Americe probíhá obří záchrana ekonomiky na dluh. Do toho všude zdražuje ropa i potraviny. Svět se opět začíná bát...

Norské Rybičky pro chytré hlavičky: Zapojte se do 2měsíčního testu doplňku stravy pro děti
Norské Rybičky pro chytré hlavičky: Zapojte se do 2měsíčního testu doplňku stravy pro děti

Zdravé tuky nebo-li Omega-3 jsou klíčové pro správný vývoj a funkci nervové soustavy. Většina lidí jich ale ve svém jídelníčku nepřijímá dostatek....