Sobota 27. dubna 2024, svátek má Jaroslav
130 let

Lidovky.cz

JAR Krejčíře nevydá

Česko

  16:01
JOHANNESBURG - České úřady si musejí nechat zajít chuť. Soud v jihoafrickém Johannesburgu rozhodl, že Radovana Krejčíře k trestnímu stíhání nevydá. Jako první informaci odvysílala ČT. Uprchlého podnikatele v Česku stíhají za majetkové i násilné trestné činy. Krejčíř je v JAR od 21. dubna 2007, kdy tam na falešný pas přijel ze Seychel.

Radovan Krejčíř foto: ČTK

Soudce rozhodnutí mimo jiné zdůvodnil tím, že mnoho z činů, kvůli kterým je stíhán v ČR, není v Jihoafrické republice trestných. Právník zastupující české úřady nechtěl verdikt komentovat. Devítistránkové rozhodnutí si údajně chce nejdříve prostudovat a potom rozhodnout, zda se proti zamítnutí žádosti o vydání odvolá.

Rada českého velvyslanectví v JAR Miroslav Píša nicméně pro server nova.cz uvedl, že odvolání je velmi pravděpodobné. Krejčíř verdikt soudu uvítal, řekl reportér ČT Dalibor Bártek, který jednání sledoval na místě.

České ministerstvo spravedlnosti prvoinstanční verdikt označilo za rozhodnutí nezávislého soudu svrchovaného státu, které ministerstvu nepřísluší hodnotit. "V rámci tohoto vydávacího řízení poskytla Česká republika jihoafrické straně plnou součinnost, učinila vše, aby vyšla v mezích svého právního řádu vstříc požadavkům jihoafrické strany, a je připravena tak činit i nadále, pokud ji o to JAR požádá," uvedl v tiskovém prohlášení ministr spravedlnosti Jiří Pospíšil (ODS). Opoziční ČSSD uvedla, že jde o "velký neúspěch českých úřadů" způsobený údajnou pasivitou ministrů vnitra a spravedlnosti, která může být podle předsedy sociálních demokratů Jiřího Paroubka úmyslná. Paroubek také naznačuje "možné tiché propojení" ODS s organizovaným zločinem.

Podle mluvčí ministerstva Zuzany Kuncové je další postup plně v kompetenci prokuratury v Johannesburgu, která má zvážit, "zda a jaký opravný prostředek bude proti tomuto rozhodnutí podán".

Právní postavení České republiky v procesu se výrazně zkomplikovalo už na podzim, když Krejčíř v Jihoafrické republice požádal o politický azyl. Do konečného rozhodnutí o politickém azylu totiž stejně jako každý jiný takový žadatel nesmí být nikam vydán, i když by to soud v souběžném extradičním řízení povolil. Rovněž případné přiznání azylu by možnost vydání vyloučilo.

Je navíc možné, že se Krejčířova žádost o politické útočiště v JAR bude projednávat roky. Krejčíř všechna obvinění, která jsou proti němu vedena v České republice, odmítá. Již dříve prohlásil, že se do České republiky nechce vrátit.

Autor: