16. července 2008 16:02 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Krejčířova manželka je 'čistá'

Radovan Krejčíř  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radovan Krejčíř | foto: ČTK

PRAHA Okresní soud pro Prahu - západ zprostil obžaloby z podílnictví manželku uprchlého miliardáře Radovana Krejčíře, Kateřinu. Žena měla podle žalobců používat manželovy peníze, ačkoli věděla, že pocházejí z trestné činnosti. Podle obžaloby za zhruba 150 milionů korun nakoupila a provozovala vilu v Černošicích u Prahy.

Podle spisu přijímala nejméně do roku 2005 od Krejčíře velké množství finančních prostředků, ačkoli jí muselo být zřejmé, že pocházejí mimo jiné z daňových úniků.

Za více než 20 milionů korun pak podle obžaloby zakoupila do svého vlastnictví nemovitost v Černošicích, v ulici V Dubině. Dalších zhruba 130 milionů korun údajně použila na rekonstrukci, opravy a další provoz vily. Verdikt je nepravomocný a lze se proti němu odvolat.

Policie Krejčířovou nejprve v červnu 2005 obvinila z praní manželových špinavých peněz. Podezírala ji z toho, že manželovi umožnila zastřít pochybný původ jeho peněz a nákupem a dalšími investicemi do rozsáhlé nemovitosti v Černošicích prý několik let legalizovala výnosy z manželovy trestné činnosti.

Státní zástupce ale dospěl k závěru, že její jednání lépe vystihuje trestný čin podílnictví. Toho se podle zákona dopouští ten, kdo ukryje nebo na sebe či jiného převede či užívá věc, jež byla získána
trestným činem, který spáchala jiná osoba.

Krejčíř, který je v Česku stíhán za majetkové a násilné trestné činy,
policii utekl v červnu 2005 při domovní prohlídce právě ve vile v
Černošicích. Jeho manželka pak i se synem odcestovala na zahraniční dovolenou, v Dubaji se setkali s Krejčířem a odletěli na Seychelské ostrovy. Všichni tři mají tamní občanství.

Krejčíř od 21. dubna 2007 pobývá v JAR, kam přicestoval na falešný pas. Soud v jihoafrickém Johannesburgu letos 1. února rozhodl, že Krejčíř nemá být vydán z JAR k trestnímu stíhání do Česka. Verdikt je nepravomocný.

Lidovky.cz