Úterý 30. dubna 2024, svátek má Blahoslav
130 let

Lidovky.cz

Jazz? V kavárně i na lodi

Česko

Praha dnes a zítra hostí jazzový festival. Za hudbou z New Orleansu lze vyrazit i na méně známá místa

PRAHA Rytmické synkopy, černošské rytmy, saxofon a neopakovatelná atmosféra doby přelomu devatenáctého a dvacátého století. Tohle všechno je jazz. Není nutné za ním jezdit do New Yorku nebo do New Orleansu, kde před více než sto lety vznikl. Praha je ho totiž plná.

Zní z kaváren i náměstí Asi největší jazzovou akcí je Bohemia Jazzfest, který se v hlavním městě uskuteční právě v těchto dnech. První jazzmani vystoupí už dnes na Staroměstském náměstí a celá akce potrvá až do úterý. Potom se festival přesune do Domažlic, Plzně, Prachatic a zakončen bude v Českých Budějovicích. Hlavní hvězdou má být podle pořadatelů jazzový kytarista John Scofield. Za hudbou, se kterou byla spjata taková jména jako Louis Armstrong nebo Frank Sinatra člověk ale nemusí vyrazit jen na tyto „speciální“ festivaly. Hlavní město je totiž jazzem doslova protkané. Pražan chtivý dixielandu, soulu či moderního jazzu má tedy spoustu možností, kam za ním vyrazit.

Nejkultovnějším jazzovým podnikem byla a stále je Reduta na Národní třídě. Během své více než třicetileté historie hostila nejvýznamnější československé jazzmany i zahraniční hosty. Dlouhou dobu proto sehrávala podstatnou roli v tehdy nepříliš bohatém spektru pražského kulturního života. Platí o ní, že zde hrál ten, kdo má nějaké jazzové jméno. V roce 1994 si tu zahrál na saxofon dokonce americký prezident Bill Clinton, když navštívil Prahu. Tato událost byla připomenuta i ve filmu o bývalém českém prezidentovi Občan Havel.

Nyní už ale neplatí, že na jazz by Pražané museli jen do Reduty. Na tradici původně černošské hudby navázali i v hudebním klubu U Malého Glena v Karmelitské ulici, v jazzclubu U Staré paní na Praze 1 nebo v Ungeltu za Týnským chrámem na Starém Městě.

Koho by omrzel jazz v přítmí klubů či sálů, má možnost vyrazit také na místo zcela netradiční – na loď. Po Vltavě v sezoně každý večer od devíti do jedenácti hodin pluje loď Jazzboat, na které se večer co večer střídají kapely, které hrají vše od swingu až po moderní jazz. Nevýhodou je snad jen cena. Za tuto „legraci“ člověk vytáhne z peněženky skoro šest set korun.

Ne všude je ale nutné za jazz platit. V Praze totiž existuje spousta kaváren a restaurací, kde vsadili na jazz jako na styl nebo touto hudbou dokreslují atmosféru prostředí.

Příkladem takového podniku je i restaurace Louis Armstrong na Vinohradech. Duch jazzu je zde cítit téměř ze všeho, od nábytku po malby na stěnách. Samotný „král jazzu“, po kterém restaurace nese jméno, je zde několikrát namalován. Jeho songy tu znějí i ze starého gramofonu. Každý večer od osmi hodin tu navíc na živo hraje klavírista na piano.

Do ragtimu či blues je možné zaposlouchat se i u kávy. V kavárně Dobrá trafika, která je celá zařízena ve stylu první republiky, pouštějí jazz poměrně často. Nedaleko je také smíchovská kavárna 3+1, která je na tom podobně. V Café Karlín navíc bývají každou středu od sedmi hodin večer i jazzové koncerty. Jazz je „trumfem v rukávu“ i v nově zrekonstruované Erhartově cukrárně v ulici Milady Horákové. Tato stylová kavárna vsadila na netradiční zákusky, zařízení interiéru a rytmickou hudbu a zjevně se jí to vyplatilo – bývá plno. K jazzové muzice se v Praze ale můžete i doslova „nachomýtnout“. Není tady totiž nouze o pouliční umělce, kteří jazz hrají. Klasikou se již stal pán v černém klobouku, který v létě den co den hraje na saxofon na Staroměstském náměstí u chrámu sv. Mikuláše. Jiné potkáte třeba na Žofíně nebo na Karlově mostě. „Význam to má velký. Praha potřebuje specifika, která ji pro turisty odlišují od jiných světových metropolí,“ potvrzuje i odborník na cestovní ruch Tomio Okamura.

***

Kam se dá v Praze vyrazit na Jazz

Na festival – asi největší jazzovou akcí pod širým větší nebem je putovní festival s názvem Bohemia Jazzfest. Zajít na něj je možné dnes nebo zítra na Staroměstské es náměstí. Na loď – už několik let je možné poslouchat jazz t a přitom se projet po Vltavě. Loď se jmenuje Jazzboat tavě. a v sezoně pluje po Vltavě každý večer od pů deváté do vě jedenácti hodin. Do klubu – kultovním pražským jazzovým m klubem je Reduta na Národní třídě. rodní Do kavárny – v hlavním městě existuje ním bezpočet kaváren, do kterých lze vyrazit za atmosférou hudby, jež vznikla koncem devatenáctého století v New Orleans. Příkladem takovýchto míst je například smíchovská kavárna 3+1, Café Karlín nebo Dobrá trafika na Újezdě. Do restaurace – i dobré jídlo se dá skloubit bit s jazzem. Dobře to ví ve stylové restauraci Louis Armstrong na Vinohradech. ech. Téměř celý den tu pouštějí staré desky se slavným Armstrongem i jinými jazzmany, každý večer tu pak hraje e na živo pianista. Podobizny a Armstrongovy fotografie fie jsou v interiéru nezbytností. Do ulic – zvláště v létě je jazz v pražských ulicích slyšet ě poměrně často. Legendou ou už je saxofonista, který už roky hraje a zpívá na Staroměstském náměstí před chrámem svatého Mikuláše. Dobré é kapely lze zastihnout i na Karlově mostě, na Střeleckém eckém ostrově a na Žofíně. Občas si tu přivydělávají a nebo o prostě i hrajou jen tak.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!