Úterý 21. května 2024, svátek má Monika
  • Premium

    Získejte všechny články mimořádně
    jen za 49 Kč/3 měsíce

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Je jasno. Volby na konci května

Česko

Dvě nejsilnější partaje ODS a ČSSD se chtěly ve volbách utkat co nejdříve. Prezident však včera vyhlásil volby až na nejzazší možný termín.

PRAHA Prezident Václav Klaus včera vyhlásil termín jarních sněmovních voleb. K urnám lidé půjdou 28. a 29. května.

Rozhodnutí s napětím očekávaly především politické strany, pro které je datum důležité kvůli správnému načasování předvolební kampaně. Z výsledku však příliš nadšené nejsou. „Mohlo to být dřív,“ shodují se zástupci dvou nejsilnějších partají ODS a ČSSD. Malým stranám na datu prakticky nezáleží.

„Dávali jsme přednost termínu o 14 dní bližšímu z toho důvodu, že budoucí vláda, která vznikne po volbách, by tak měla větší prostor pro práci na státním rozpočtu,“ komentoval Klausovo rozhodnutí šéf ČSSD Jiří Paroubek.

Místopředseda ODS Ivan Langer zase v bližším datu viděl dřívější změnu situace na politické scéně. Klausovo rozhodnutí však chápe. „I když bychom si přáli, aby co nejdříve skončila vláda rudo-růžové koalice ve sněmovně, rozumíme a podporujeme argumenty i rozhodnutí pana prezidenta,“ řekl Langer. Dřívější termín by podle něj znamenal stále zřetelnější posun voleb k začátku roku.

Paroubek i Langer se nicméně shodli na tom, že volby o posledním květnovém víkendu jim nevadí. Intuitivně s tím prý totiž i trochu dopředu počítali.

Stejně tak termín nevadí ani KSČM. „Počítali jsme, že takový termín bude,“ tvrdí místopředsedkyně KSČM Věra Žežulková. Její straně prý Klausem vyhlášené datum naprosto vyhovuje. A problém v nejzazším možném datu nevidí ani zástupci menších politických stran. Podle šéfa Strany zelených Ondřeje Lišky na termínu voleb prakticky nezáleží. Předseda lidovců Cyril Svoboda se zase raduje, že si užije klidné svátky. „My jsme potěšeni, že můžou Velikonoce proběhnout bez těžké volební kampaně,“ prohlásil. Podle předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga však pozdní termín povede k tomu, že „budou docházet argumenty a budou se množit slovní útoky“. Fischer už termín podepsal Klaus volbu nejzazšího možného termínu zdůvodnil snahou předejít spekulacím, že by dřívější datum mohlo být pro některé politické strany výhodnější. Zároveň prý nechtěl zkrátit poslancům jejich volební období.

Premiér Jan Fischer už vyhlášený termín parlamentních voleb spolupodepsal. „S termínem žádný problém nemám. Koneckonců jsme ho s prezidentem důkladně diskutovali,“ prohlásil. Zároveň ujistil, že je vláda připravena zajistit volby v jejich „obvyklé kvalitě“. Na agendu kabinetu podle něj nebude mít pozdní termín vliv.

***

Vlček je proti Klausův argument je prý nepřesný

Jen co prezident oznámil termín voleb na 28. a 29. května, dočkal se kritiky od Miloslava Vlčka, předsedy Poslanecké sněmovny. Ten prohlásil, že lituje toho, že Václav Klaus „nevyslyšel volání“ ostatních ústavních činitelů po co nejčasnějším termínu voleb.

Vlčka navíc popudilo, že Klaus jako jeden z důvodů uvedl nezkrácení poslaneckých mandátů. „Abych nekrátil poslancům jejich volební období,“ vysvětlil prezident nejzazší možný termín. Jenže takový argument je podle Vlčka přinejmenším nepřesný. „Páté volební období totiž podle ústavy končí 3. června 2010, tedy čtyři roky od posledních voleb, a to bez ohledu na termín voleb nových,“ prohlásil Vlček.

Autor: