Čtvrtek 22. října 2020svátek má Sabina 17 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Je příliš horko i na úvahy o Bohu, hlesl jehovista

V horkých dnech je nejlépe v blízkosti vody | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V horkých dnech je nejlépe v blízkosti vody | foto: MAFRA - Tomáš Hájek

PRAHA Člověk dnes ani nepotřeboval teploměr, aby zjistil, že nesnesitelné vedro láme rekordy. Lidé v ulicích se ploužili a vyhledávali každý stín. Jejich netečnost v horkém počasí potvrdil i Marek, který rozdával na ulici Strážnou věž. Lidé kolem něj jen unaveně procházeli. Na jednom z jeho letáčku byl nápis: Co Bible doopravdy říká? Mirek jich za dnešek rozdal jen pár. "Asi je i na úvahy o Bohu lidem moc horko," pokrčil rameny.

Na devadesát meteorologických stanic s více než třicetiletou tradicí měření zaznamenalo do 15:30 už nový teplotní rekord pro dnešní den. Vůbec nejvíce bylo zatím naměřeno v Doksanech, a to 38,7 stupně Celsia.

Pražané horké počasí dobře nenesou, soudě alespoň podle upocených výrazů. "Je úmorné a navíc s sebou pořád musím kromě jiných věcí nosit velkou lahev s vodou, taky mi vadí, jak se v tramvaji neustále lepím k sedačce," stěžovala si Monika. Ostatní se pohybovali mnohem pomaleji než je v tomto místě, kde lidé přebíhají z tramvaje na tramvaj, obvyklé.

Jak vyzrát na slunce, před kterým není kam utéct, přišel Filip z květinářství, které bylo v neděli odpoledne také otevřené. Hadicí, kterou rosí květiny, sprchuje také sebe a chodník, aby byl vzduch vlhčí.

Kdo by čekal, že tu v nedělním horkém odpoledni najde na pražském Andělu stánky se zmrzlinou, zmýlil by se. Naopak bylo možné na ulici koupit párky v rohlíku. "Překvapilo mě, že se i v tomhle horku budou lidé hotdogy tolik kupovat," pochvaloval si prodavač Martin.

O kousek dál postával policista před svou dodávkou, která mu vytvářela stín. Radí tu turistům a dohlíží na to, aby se někomu z horka neudělalo zle. Dnes ale prý naštěstí zasahovat nemusel.

Teplo láme rekordy

Na koupaliště v Divoké Šárce v Praze se 27. července přišly osvěžit stovky lidí.
  • Teplotní rekord pro dnešní den byl vpodvečer překonán nebo vyrovnán na 113 stanicích s více než třicetiletou tradicí měření. Neděle 28. července má být podle předpovědí nejteplejším dnem roku, proto meteorologové dosažení rekordních teplot na řadě míst očekávali. Absolutní nejvyšší naměřená teplota v Česku, 40,4 stupně, ale odolává. Nejvíce bylo zatím naměřeno v Doksanech na Litoměřicku, a to 38,7 stupně. Vyplývá to z informací na webu Českého hydrometeorologického ústavu. Podle něj teploty už ale stagnují.
  • Nad 38 stupně se ještě dostala během pozdního odpoledne teplota v České Lípě, kde meteorologové zjistili 38,2 stupně. Dalších 15 měřicích stanic ukazovalo přes 37 stupňů, například v Plzni Bolevci, na pražském Karlově, v Kopistech nebo Ostravě - Porubě. V Táboře a Havlíčkově Brodě bylo rovných 37 stupňů. Teplo ale bylo i na horách, na Lysé hoře meteorologové naměřili 28,6 stupně a na Labské boudě 28,2 stupně.
  • Vysoké teploty předznamenala už dnešní noc, která byla na mnoha místech tropická, to znamená, že teplota vzduchu ve dvou metrech nad zemí neklesla pod 20 stupňů Celsia. Například v Seči bylo v noci 24,7 stupně, v pražském Klementinu 23,3 stupně a na Klínovci 20,4 stupně, sdělil mluvčí meteorologů Petr Dvořák.
  • PŘEDPOVĚĎ ČTĚTE ZDE: Víkendové vedro vystřídají silné bouřky s krupobitím

Zdroj: ČTK

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...