20. října 2010 11:11, aktualizováno  13:30 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Je to sociální poprava, řekl o rozsudku advokát vítkovského žháře

Maminka Natálky Anna Siváková si přišla k soudu poslechnout rozsudek nad žháři. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Maminka Natálky Anna Siváková si přišla k soudu poslechnout rozsudek nad žháři. | foto: Tomáš Hájek, Lidové noviny

OSTRAVA Uložené tresty jsou nepřiměřené, shodují se advokáti odsouzených žhářů z Vítkova. Advokát Václava Cojocaru rozhodnutí soudu označil dokonce za sociální popravu. Podle něj by byl adekvátní trest do dvou let.

"Je to sociální poprava. Nejmenší trest z těch obžalovaných neznamená, že je přiměřený. Jednání mého klienta bylo ublížením na zdraví z nedbalosti. Měl by dostat do dvou let," řekl obhájce Ladislav Myšák. Jeho klient Václav Cojocaru dostal nejnižší trest ze všech čtyř mužů - 20 let. Ostatní tři žháři si odsedí 22 let.

Podobně reagovali i advokáti ostatních odsouzených - nespokojeně, až zaskočeně.

Překvapená byla i matka popálené Natálky Anna Siváková, ovšem v pozitivním slova smyslu. Ve středu viděla čtveřici žhářů poprvé na vlastní oči. Rok a půl po útoku na jejich dům ve Vítkově.

"S tresty souhlasím, jsem ráda, že to dopadlo alespoň takto," zhodnotila rozhodnutí soudu Anna Siváková pro skončení středečního líčení s vítkovskými žháři.

K tématu:

"Snažila jsem se na ně moc nekoukat," uvedla Siváková, na které byla viditelná úleva, když opustila soudní síň. K soudu dorazila bez svého partnera Pavla Kudrika, který se doma staral o tříletou Natálku a její tři sourozence.

Od soudu odcházel spokojený i Natálčin zmocněnec Pavel Uhl. Soud uznal jeho požadavek, aby se její odškodné vzhledem k utrpení a následkům, které si popálené děvče ponese celý život, desetkrát zvýšilo. Soud mu dal za pravdu. Místo 95 tisíc korun jí žháři musejí uhradit odškodné 9,5 milionu korun.

Prevence nebo glorifikace?

Výše trestu v dobrém zaskočila Annu Sivákovou, opačným způsobem však odsouzené a jejich právníky. Spokojená naopak odcházela státní zástupkyni Brigita Bilíková, která požadovala pro čtveřici žhářů výjimečné tresty.

Bilíková si sice po vynesení rozsudku nechala lhůtu na rozmyšlenou, jak však uvedla, učinila tak jen z procesních důvodů. Odvolávat se nechystá. "Doufám, že rozsudky budou fungovat jako prevence," pronesla Bilíková.

Advokát Václava Cojocaru Ladislav Myšák se však domnívá, že takto tvrdé rozsudky by mohly mít ve výsledku dopad úplně opačný. "Může to fungovat přesně naopak - jako glorifikace," varoval Myšák před tím, že by tvrdě odsouzenou čtveřici mohli začít neonacistické kruhy oslavovat a velebit.

Anketa

Jak hodnotíte 22 let vězení pro žháře z Vítkova?

Byl bych pro mírnější trest 9248
Trest mi přijde přiměřený 7045
Měli dostat ještě tvrdší trest 2631

Na napojení na neonacisty upozornil i soud. Vaculík, Müller a Lukeš už byli v minulosti souzeni za násilné činy a propagaci nacismu. V den, kdy se žhářských útok stal, se původně chystali na neonacistickou demonstraci v Čechách. Nakonec se ale rozhodli oslavit 120. výročí narození Adolfa Hitlera a zviditelnit extremistické skupiny žhářským útokem ve Vítkově. Na poslední chvíli se k nim připojil i Cojocaru.

jihJiřina Veselá, spaŠárka Pálková
Premium

Gott šel měsíc před smrtí do Archivu bezpečnostních složek. Měl čisté svědomí, říká Špátová

Dokumentarista Olga Malířová Špátová. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ten titulek musím hned opravit, protože Olga Špátová s Karlem Gottem prožila vlastně roky dva. Už před deseti lety, k...

Premium

Lara Fabian oslaví v Praze narozeniny. Máme exkluzivní přednostní nákup vstupenek

Lara Fabian | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Po dvou letech se 9. června 2020 vrátí do Prahy Lara Fabian. Zpěvačka belgicko-italského původu má k českému publiku...

Premium

Kdo létá, ničí planetu. Greta probouzí výčitky v mladé generaci

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Letadla vyšla z módy, zatěžují prý klima. Když měla mladá aktivistka Greta Thunberg mluvit v OSN, do Ameriky radši...