Čtvrtek 17. června 2021svátek má Adolf 14 °C skoro jasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jednání v Praze zadrhává. Trojkoalice se tříští, Piráti si kladou podmínky

Piráti v Praze sledují volební výsledky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Piráti v Praze sledují volební výsledky. | foto: MAFRA: Petr Topič

PRAHA Diskutovaná povolební spolupráce ANO, ČSSD a Trojkoalice v Praze postavená na těsné většině v zastupitelstvu by byla křehká. „Je otázkou, zda je to správná cesta,“ řekl předseda pražských lidovců a dvojka Trojkoalice Jan Wolf. Piráti se rozhodli, že zůstanou v opozici a vyloučili možnou koalici s ODS, ČSSD a KSČM.

Někteří kandidáti Trojkoalice (Strana zelených, KDU-ČSL a STAN) takovou spolupráci označili za riziko. Bude prý záležet na vyjednávacích schopnostech vítězného ANO. V úvahu podle některých informací přichází spojení s Piráty. Usiluje o ně dosud vládnoucí TOP 09, která ve volbách skončila těsně druhá.

ČTĚTE TAKÉ:

Piráti však v Praze odmítají vstup do rady. Chtějí raději zůstat v opozici, jak slibovali před volbami. Podpoří koalici, v níž nebude ODS, ČSSD a KSČM. Za nejlepší variantu považují menšinovou radu ANO a Trojkoalice.

Rozložení sil ve vedení Prahy neposkytuje stranám, které ve volbách uspěly, příliš velký manévrovací prostor. TOP 09 v čele s primátorem Tomášem Hudečkem totiž předem odmítla spojení s ANO. A podobně se vyjádřilo i vedení vítězného hnutí. První „oťukávací“ schůzky vítěze s ČSSD a s Trojkoalicí se odehrály v noci na neděli. Zatím není jasné, na jako stranu se Trojkoalice přikloní. Zřejmé ale je, že její vedení stojí o posty v radě města.

Podle Wolfa je teď na vítězi, jakým směrem jednání povede. „Rozhodně bych ale nechtěl, aby se opakoval scénář, kterého jsme byli svědky před čtyřmi lety,“ uvedl. Připomněl tak situaci, kdy v Praze vítězná TOP 09 musela odejít do opozice, protože se na koaliční spolupráci domluvila ODS a ČSSD.

Rozdílné hlasy v Trojkoalici

Ne všichni členové poměrně nesourodé Trojkoalice na ale mají stejný názor. Jan Čižinský (lidovec na kandidátce Trojkoalice) řekl, že jemu osobně by byla bližší TOP 09. „Navíc koalice se 33 členy z 65 zastupitelů je šílenost,“ uvedl.

Pražské koaliční počty

V Praze bylo zvoleno 65 zastupitelů, nadpoloviční většinu zajišťuje 33 hlasů.

Kolik mají mandátů?
ANO                        17
TOP 09                   16
Trojkoalice               8
ČSSD                       8
ODS                         8
Piráti                        4
KSČM                      4

Možné koalice

  • ANO-Trojkoalice-ČSSD                            33
  • ANO-Trojkoalice-ČSSD-podpora Piráti       37
  • ANO-Trojkoalice-podpora Piráti                 32
  • TOP 09-ODS-Trojkoalice-podpora Piráti     36 
  • TOP 09-Trojkoalice-ODS-ČSSD                40

Nově zvolená zastupitelka Petra Kolínská (SZ na kandidátce Trojkoalice) nechtěla s ohledem na vyjednávání možné varianty komentovat. Zpochybnila ale informace jedničky ANO Adriany Krnáčové, že by mělo být rozhodnuto do týdne. Případný vstup zelených do městské rady totiž musí schválit vedení strany, které se sejde 10. listopadu. „A nepůjde o žádnou formalitu, podmínky musí odsouhlasit celé plénum,“ uvedla.

Eliška Kaplicky a Adriana Krnáčová (obě ANO)
Primátorka Prahy Adriana Krnáčová a Andrej Babiš
Tomáš Hudeček čeká na výsledky ve volebním štábu strany TOP 09.
Tomáš Hudeček ve volebním štábu strany TOP 09.

V Praze po víkendových komunálních volbách získalo ANO 17 křesel v zastupitelstvu, TOP 09 má 16 zastupitelů, Trojkoalice, ODS a ČSSD po osmi a KSČM s Piráty po čtyřech.

TOP 09 má šanci vytvořit koalici s ODS a Trojkoalicí. Chyběl by jim však jeden hlas, společně by totiž strany měly jen 32 zastupitelů. Přidat by se ale mohla i ČSSD. Hnutí ANO a TOP 09 spolu do koalice nepůjdou. ANO tak může najít partnery v Trojkoalici a ČSSD. V tomto případě by spojenci disponovali většinou 33 hlasů.

Pražská ČSSD se nebrání magistrátní koalici s vítězem voleb ANO a Trojkoalicí. Pokud hnutí ANO nabídku předloží, ČSSD ji pravděpodobně přijme.

,

Lékařské špičky v kauze obřích pojistných podvodů. Hrozí jim až 10 let

Pojistky před soudem. Případem rozsáhlých pojistných podvodů se škodou zhruba... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Uznávaní doktoři „léčili“ neexistující zranění. V kauze tří stovek pojistných podvodů za 50 milionů korun je obžalováno...

Revmatoidní artritida může zkrátit život až o 15 let, varuje imunoložka

MUDr. Zuzana Humlová Ph.D. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Morové rány, pandemie tuberkulózy či cholery jako příčiny smrti medicína už takřka pohřbila. Nebezpečí ale číhá i u...

Tisknu se k zemi. A rakety se blíží! Reportérka pod sprchou raket Hamasu

Izraelský protiraketový systém Iron Dome ničí rakety odpálené z Gazy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Ležím na trávníku, příjemně teplý večer. Byla by to pohoda, ale je to peklo, místo hvězd totiž počítám na nebi zásahy...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!