Čtvrtek 27. února 2020svátek má Alexandr 0 °C občasný déšť se sněhem Předplatné LN
Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Ještě že není trest smrti, reagoval Rath na rozsudek. Místo soudu ordinoval

„Jsem rád, že už neexistuje trest smrti, protože jinak bych ho dostal,“... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy „Jsem rád, že už neexistuje trest smrti, protože jinak bych ho dostal,“... | foto:  Dan Materna, MAFRA

Exhejtman David Rath způsobil pozdvižení, když se neukázal u pražského soudu, kde měl vyslechnout rozsudek za korupci. „Verdikt mne nepřekvapil a očekával jsem ho, nebyl tedy důvod abych k soudu jezdil. Dal jsem přednost svým pacientům,“ řekl novinářům v Hostivici Rath.

„Jsem rád, že už neexistuje trest smrti, protože jinak bych ho dostal,“ okomentoval Rath verdikt, který ho poslal na 8,5 roku za mříže. Rozsudek není pravomocný a exhejtman se proti bude odvolávat. 

Rozsudek prý očekával ještě vyšší. „Úkol je v podstatě splněn,“ dodal ironicky. K jeho častým argumentům totiž patří tvrzení, že celý proces je vyroben na politickou objednávku.

Lékař Rath strávil den, který rozhodoval o jeho osudu, v práci, tedy v ordinaci v Hostivici. Novinářům, kteří na něj čekali, pak sdělil svůj názor na rozsudek. Ten je podle něj uměle vyrobený a jeho zmanipulovanost dokazuje i to, že je vlastně jen opsaná obžaloba. V té jsou navíc zásadní nesrovnalosti. Soud podle něj rozhodl v rozporu s důkazy. 

Rozsudek není pravomocný, Rath médiím sdělil, že se odvolá.
Zároveň soud Rathovi uložil propadnutí majetku.

„Což je evidentní. Soudce se s tím nevypořádal, takže se podá odvolání,“ řekl. Rozsudek byl podle něj naplánován dopředu a přísedící během jednání pospávali. „Ten senát na mne zanechal negativní dojem,“ řekl. Poukázal také na údajnou podjatost soudce Pacovského, jehož strýc - advokát - se měl stát Rathovým obhájcem. „On s tím bude mít problémy. Řeší to advokátní komora,“ dodal. Rath tak ale vlastně jen zopakoval argumenty, které používá po celou dobu procesu. 

Odmítl také, že by právě on proces zdržoval. „Největší průtahy způsobil lázeňský pobyt jednoho z přísedících,“ argumentoval před novináři. 

Už nyní je ale jasné, že exhejtman využije všechny právní prostředky na svoji obranu „To je předčasné“, zareagoval pak na otázku, jestli je už připraven na nástup do vězení. 

Za úplatky Ratha ve čtvrtek soudní senát vedený Robertem Pacovským poslal na osm let a šest měsíců do vězení a nechal mu propadnout 22 milionů korun. Spolu s bývalým hejtmanem odsoudil k pěti letům a pokutě půl milionu korun také administrátorku veřejných zakázek Lucii Novanskou. 

„Nechal si slíbit převzetí celkem 22 milionů, skutečně převzal 16 milionů. Zbytek nestihl převzít z důvodu zadržení policií,“ uvedl soudce Robert Pacovský. Rozsudek četl přes hodinu, dopodrobna v něm popsal všechny stavební a nemocniční zakázky, s nimiž skupina kolem Ratha manipulovala.

Šárka Kabátová

Autor

Šárka Kabátovásarka.kabatova@lidovky.czČlánky
Premium

Postavili si malý domek. Přezdívají mu termoska na bydlení

Cestičky okolo domu vydláždili kameníci, u vchodu osadili dva kamenné stupně. Z... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Nic z moderního komfortu v něm nechybí, na druhou stranu ani centimetr nikde nepřebývá. Tomáš Staněk navrhl a postavil...

Premium

Dobrá káva jde uvařit i doma. Testovali jsme přístroje pro její výrobu

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chutnou kávu si uvaříte i doma. Dražší špičkové přístroje uvaří voňavé espresso zmáčknutím knoflíku. Na filtrovanou...

Premium

Test střešních boxů: které jsou vhodné pro lyže a jakou mají nosnost

Střešní boxy | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Střešní boxy výrazně zvyšují převozní možnosti auta – nabízejí obvykle od 300 po více než 500 litrů dodatečného objemu...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!