23. března 2017 12:40 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Opozice vyzvala hejtmana Zimolu, aby kvůli podezřelému nákupu nemovitosti odstoupil

Jiří Zimola z ČSSD (uprostřed). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jiří Zimola z ČSSD (uprostřed). | foto: Marek Podhora, MAFRA

ČESKÉ BUDĚJOVICE Podle opozičních zastupitelů jihočeského kraje je důvodem k odstoupení Jiřího Zimoly (ČSSD) z funkce nestandardní nákup rekreačního domu v Lipně nad Vltavou. Zimola má objekt koupit od předsedy představenstva společnosti Jihočeské nemocnice Martina Bláhy. Ten nechává pro sebe, Zimolu i jeho náměstka Jaromíra Slívu (ČSSD) na Lipně rekreační domy stavět. Hejtman od začátku tvrdí, že v ničem nepochybil a kauza je vytvořena účelově.

„Přijde mi absurdní obhajovat něco, co je v souladu se zákonem i etikou,“ uvedl Zimola. Koaliční partner sociální demokracie ANO navrhl přestávku v zasedání zastupitelstva. V ní se má sejít stávající koalice, kterou kromě dvou zmíněných stran ještě tvoří hnutí Jihočeši 2012.

„Budu chtít vidět od pana hejtmana smlouvy (ohledně rekreačního dmu na Lipně). Pokud to nebude smlouva, která je notářsky ověřená, můžu pochybovat o tom, kdy byla sepsána. Proto jsem svolala koaliční jednání,“ řekla novinářům Radka Maxová (ANO). Dodala, že hnutí primárně neusiluje o odvolání hejtmana z funkce. Podle ní chce ANO hlavně řešit pozici Martina Bláhy. „Jedna z variant je, že navrhneme jeho odvolání,“ uvedla Maxová.

Zimola před několika dny uvedl, že od Bláhy získá dům, jakmile bude zkolaudovaný. Dodal, že na vše má smlouvy, s nimiž může transakci dokladovat.

Opoziční zastupitelé kauzu nepovažují za marginální. Vadí jim fakt, že Zimolovi nechal postavit dům Bláha, jenž je de facto hejtmanovým podřízeným. Společnost Jihočeské nemocnice zřizuje kraj. „Hejtman by měl zvážit své setrvání ve funkci,“ uvedl Jiří Švec z opozičního uskupení Pro Jižní Čechy. Stejně se vyjádřil i Jan Zahradník z ODS.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz