Sobota 2. března 2024, svátek má Anežka
130 let

Lidovky.cz

Tejc opouští ČSSD. Sobotka odmítl návrh spolustraníků, aby skončil ve sněmovně

Česko

  14:21aktualizováno  20:25
BŘECLAV - Končící premiér Bohuslav Sobotka nehodlá složit mandát poslance, k čemuž ho dnes kvůli tristnímu výsledku sněmovních voleb vyzvala jeho mateřská jihomoravská organizace. Cítí se zavázán preferenčními hlasy voličů a nenechá se podle svých slov zastrašit ani odradit předem organizovaným nátlakem několika brněnských funkcionářů, sdělil večer premiér. Ze strany odchází bývalý šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc.

Bohuslav Sobotka a Jeroným Tejc na snímku z roku 2012. foto: Lidové noviny

ČSSD získala ve volbách jen něco málo přes sedm procent a zřejmě skončí v opozici. Ze strany odchází bývalý šéf poslanců ČSSD Jeroným Tejc. Širší vedení ČSSD podle něj odmítlo odpovědnost za volební debakl a restart ČSSD neumožní.

„Mandát poslance mám díky voličům ČSSD, kteří mi dali na jižní Moravě více než 7000 preferenčních hlasů, což by druhý nejlepší výsledek mezi kandidáty ČSSD v celé republice,“ uvedl Sobotka. Jeho mateřská okresní organizace ve Vyškově navíc dosáhla nejlepšího výsledku strany v zemi. Není proto podle něj žádný důvod, aby odešel ze Sněmovny. „Nenechám se zastrašit ani odradit předem organizovaným nátlakem několika brněnských funkcionářů,“ zdůraznil premiér. Dodal, že byl u obnovení ČSSD v roce 1989 a prosazoval sociálnědemokratické hodnoty v dobách dobrých i zlých. „Vždycky budu bojovat proti tomu, aby se z ČSSD stala hnědnoucí, nedemokratická a netolerantní strana,“ dodal v SMS zprávě.

Pro rezignaci Sobotky hlasovalo 78 zástupců jihomoravské ČSSD, proti tomuto usnesení jich bylo 33, 14 se zdrželo hlasování, řekl tajemník krajské ČSSD Michal Škerle.

‚Volební debakl‘

V usnesení, které krajská konference přijala, se přímo hovoří o volebním debaklu. Hlavní politickou odpovědnost za něj podle krajské ČSSD nese Sobotka. Text usnesení přečetl na sjezdu člen krajského výboru strany Pavel Blažík, který jej přednesl po poradě s členy brněnské městské ČSSD. „Výsledek voleb nelze označit jinak než jako debakl. Pokud sociální demokracie má pomýšlet na budoucí zlepšení, musí radikálně změnit své vystupování, svoji politiku a svoje vrcholné představitele,“ řekl novinářům na sjezdu Blažík.

„Celé vedení ČSSD přijalo odpovědnost za výsledek voleb a na sjezdu odstoupí. Nevidím důvod, proč by se Bohuslav Sobotka měl vzdávat poslaneckého mandátu, který získal od voličů na jižní Moravě, neboť mimo jiné získal druhý nejvyšší počet preferenčních hlasů v ČSSD,“ reagoval na jihomoravskou výzvu Hamáček. Předseda poslaneckého klubu ČSSD Jan Chvojka napsal, že mediální hon na čarodějnice nemá smysl. „Čeká nás sjezd, na kterém nepochybně dojde k výrazné obměně vedení sociální demokracie. Doufám, že nejen jihomoravská ČSSD má ambici poslat do čela strany schopné a neokoukané tváře,“ uvedl.

Tejcovi vadí postoj vedení ČSSD k volebnímu fiasku

„Svolání jednodenního sjezdu a odmítnutí přímé volby předsedy je pro mne důkazem, že širší vedení ČSSD žádný restart neumožní a odpovědnost za volební debakl nepřijme. Ve straně, kde se vedení bojí vlastních členů, být nemohu. Proto jsem se rozhodl po dvaceti letech z ČSSD odejít,“ uvedl Tejc na svém Twitteru.

25.listopadu 2017 v 14:42, příspěvek archivován: 25.listopadu 2017 v 20:24

Svolání jednodenního sjezdu a odmítnutí přímé volby předsedy je pro mne důkazem, že širší vedení ČSSD žádný restart neumožní a odpovědnost za volební debakl nepřijme. Ve straně, kde se vedení bojí vlastních členů, být nemohu. Proto jsem se rozhodl po 20ti letech z ČSSD odejít.

„Dokud lidé jako Milan Chovanec a další budou uplatňovat svůj vliv, dělat dohody a nepřijmou odpovědnost, tak šance na změnu je velmi malá. Život je natolik krátký, že nechci trávit příští měsíce a roky bojem v sociální demokracii,“ řekl Tejc Břeclavi. Dodal, že jako právník se bude nyní věnovat paragrafům.

Společně s bývalým jihomoravským hejtmanem Michalem Haškem či jihočeským hejtmanem Jiřím Zimolou patřil Tejc k oponentům nynějšího stranického vedení v čele s Bohuslavem Sobotkou, Milanem Chovancem a Lubomírem Zaorálkem.

Tejc byl po volbách do sněmovny v říjnu 2013 účastníkem tajné schůzky některých členů vedení ČSSD s prezidentem Milošem Zemanem v Lánech, po které se část vedení strany postavila proti předsedovi strany Sobotkovi. Po takzvaném lánském puči, kdy se předsednictvo strany pokusilo odstavit Sobotku od vyjednávání o vládě, Sobotka svoji pozici uhájil a někteří účastníci schůzky přišli o funkce ve vedení strany či ve sněmovně. Tejc opustil funkci předsedy poslaneckého klubu ČSSD.

Hašek: Strana potřebuje restart

V Břeclavi v sobotu Sobotka, který z jižní Moravy pochází, nebyl. Podobně jako volební lídr ČSSD Lubomír Zaorálek nebo úřadující předseda strany Milan Chovanec. Řada ze zástupců strany to v sobotu kritizovala. „Mohli slyšet zpětnou vazbu a slyšet názory členské základny na budoucí vývoj strany,“ uvedl například bývalý jihomoravský hejtman Michal Hašek.

Jihomoravskou ČSSD povede Křemečková, porazila dosavadního předsedu Hanáka

Sám zmínil, že strana podle něj potřebuje určitý restart. On sám prý udělal tlustou čáru za svou profesionální politickou minulostí a teď se živí něčím jiným. „Politika je mým koníčkem,“ uvedl Hašek, který před několika dny přijal pozici asistenta poslance Jiřího Běhounka, který se už přihlásil o pozici šéfa strany, jejíž celostátní vedení se bude volit zřejmě v únoru.

V sobotu v Břeclavi neobhájil pozici krajského šéfa ČSSD Roman Hanák, který byl v minulosti spojován se Sobotkou. Uspěla proti němu Naděžda Křemečková, která je i v regionu poměrně neznámým politikem. „Vždycky je to o tom, že někdo začíná jako nová tvář, kterou nikdo nezná. I kolegyně Křemečková musí dostat šanci. Je to určitá změna v tom, že v čele krajské organizace je žena, to už tady dlouho nebylo. Uvidíme, co to bude znamenat, zda bude více razantní,“ uvedl k její volbě Hašek.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!