17. listopadu 2017 12:27 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Více zaměstnaných žen a technického vzdělání v Česku, prohlásil Sobotka na summitu EU

Premiér Bohuslav Sobotka se v pátek účastnil summitu EU. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Bohuslav Sobotka se v pátek účastnil summitu EU. | foto:  Petr Topič, MAFRA

PRAHA Česká republika bez ohledu na své úspěchy v podobě nejnižší nezaměstnanosti v rámci Evropské unie má prostor pro zvýšení zaměstnanosti žen a musí také podpořit vzdělávání v technických oborech. V debatě na pátečním unijním summitu, jehož tématem je spravedlivý pracovní trh a růst, to prohlásil český premiér Bohuslav Sobotka.

Sobotka v diskuzi se svými kolegy z Finska, Polska, Malty, Španělska, Nizozemska, Rumunska a Chorvatska připomněl, že Česko se dlouhodobě těší rekordně nízké nezaměstnanosti. Ta v současné době činí 3,6 procenta, což je nejméně z celé Evropské unie.

V této souvislosti nicméně premiér řekl, že i tak se Česko v politice zaměstnanosti potýká podobně jako jiné země s určitými problémy. Za jeden z nich označil zaměstnanost žen, která nedosahuje úrovně zaměstnanosti mužů. Cestu, jak rozdíl snížit, vidí Sobotka ve zlepšení systému a kapacit předškolního vzdělávání tak, aby matky, které se chtějí vrátit do práce, neměly potíže s umísťováním dětí ve školkách.

V EU nyní činí zaměstnanost žen 65,3 procenta, zatímco u mužů je o bezmála 12 procentních bodů vyšší. Česko je se zaměstnaností žen na úrovni 66 procent na unijním průměru.

Jako další výzvy pro českou ekonomiku vidí Sobotka podporu technického vzdělávání, neboť v zemi je nedostatek expertů s takovým vzděláním, nebo například digitalizaci.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!