Pátek 24. června 2022, svátek má Jan
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Více zaměstnaných žen a technického vzdělání v Česku, prohlásil Sobotka na summitu EU

Česko

  12:27
PRAHA - Česká republika bez ohledu na své úspěchy v podobě nejnižší nezaměstnanosti v rámci Evropské unie má prostor pro zvýšení zaměstnanosti žen a musí také podpořit vzdělávání v technických oborech. V debatě na pátečním unijním summitu, jehož tématem je spravedlivý pracovní trh a růst, to prohlásil český premiér Bohuslav Sobotka.

Premiér Bohuslav Sobotka se v pátek účastnil summitu EU. foto:  Petr Topič, MAFRA

Sobotka v diskuzi se svými kolegy z Finska, Polska, Malty, Španělska, Nizozemska, Rumunska a Chorvatska připomněl, že Česko se dlouhodobě těší rekordně nízké nezaměstnanosti. Ta v současné době činí 3,6 procenta, což je nejméně z celé Evropské unie.

V této souvislosti nicméně premiér řekl, že i tak se Česko v politice zaměstnanosti potýká podobně jako jiné země s určitými problémy. Za jeden z nich označil zaměstnanost žen, která nedosahuje úrovně zaměstnanosti mužů. Cestu, jak rozdíl snížit, vidí Sobotka ve zlepšení systému a kapacit předškolního vzdělávání tak, aby matky, které se chtějí vrátit do práce, neměly potíže s umísťováním dětí ve školkách.

Zaměstnává ho i pošta. Vyloučený aktivista a novinář Patočka bral peníze z resortů ovládaných ČSSD

V EU nyní činí zaměstnanost žen 65,3 procenta, zatímco u mužů je o bezmála 12 procentních bodů vyšší. Česko je se zaměstnaností žen na úrovni 66 procent na unijním průměru.

Jako další výzvy pro českou ekonomiku vidí Sobotka podporu technického vzdělávání, neboť v zemi je nedostatek expertů s takovým vzděláním, nebo například digitalizaci.

Autor:

Nadané děti mají společné rysy. Rodiče to někdy nepoznají, říká expert Mensy

Premium Pouhá dvě promile populace – tedy jenom jeden člověk z pěti set – má IQ vyšší než 150. Zhruba každý padesátý má přes...

Cesta do Chorvatska 2022: Jak projet rozkopané Slovinsko a tankovat v Maďarsku

Premium Dobrá zpráva pro dovolenkáře mířící autem na Jadran. Cesta byla letos hladká, na nejrychlejší trase přes Vídeň, Graz...

Ekonomie hlouposti: počet hlupáků „v oběhu“ je vyšší, než si myslíte

Premium Hloupí lidé patří ekonomicky k nejnebezpečnějším. Za hloupé je třeba považovat ty, kteří škodí druhým i sobě samým. V...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Mohlo by vás zajímat