Sobota 24. února 2024, svátek má Matěj
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Zaměstnává ho i pošta. Vyloučený aktivista a novinář Patočka bral peníze z resortů ovládaných ČSSD

Česko

  8:36
PRAHA - Novinář Jakub Patočka byl o víkendu vyloučen z ČSSD. Na stranu je ale více čí méně napojen pořád. Jak již LN upozornily, působí ve vedení spolku s názvem Centrum pro média, ekologii a demokracii, který loni v prosinci získal zakázku od Zdravotní pojišťovny ministerstva vnitra České republiky.

Jakub Patočka. foto: Marie Stránská, MAFRA

Od společnosti, kterou založilo ministerstvo řízené statutárním místopředsedou ČSSD Milanem Chovancem, dostal Patočkův spolek práci na propagaci pojišťovny za 350 tisíc korun.

LN nyní zjistily, že je šéfredaktor webového Deníku Referendum zaměstnán také na České poště. Státní doručovatelský kolos patří rovněž pod Chovancův resort. Informaci potvrdil mluvčí úřadu Matyáš Vitík: „Pan Patočka má s Českou poštou uzavřenou dohodu o pracovní činnosti. Za svoji činnost pobírá adekvátní odměnu. Předmětem jeho činnosti je oblast CSR (společenské odpovědnosti firem – pozn. red.) a občanského sektoru,“ řekl.

Co se týká grantů, darů či inzerce, Patočka si vedl šikovně. Finanční podporu na projekty Deníku Referendum v roce 2015 (šlo o reportáže či komentáře) poskytly Nadace ČEZ či Chovancovo ministerstvo vnitra. Inzerci si na webu Referenda zaplatila i společnost Česká energetická přenosová soustava (ČEPS) spadající pod ministerstvo průmyslu a obchodu. Jde o úřady a společnosti, ve kterých v uplynulém volebním období uplatňovala vliv především ČSSD.

„Horší než komunisté“

Patočku ze strany o víkendu vyloučila její brněnská buňka. Důvod? Patočka v moravské metropoli zorganizoval všelidové hlasování o palčivé otázce stěhování nádraží. Kvůli nízké účasti byl jeho výsledek sice neplatný, na „vyhazov“ ze strany to však stačilo. Brněnská ČSSD prosazuje přesun nádraží dál od centra města, kdežto Patočka je opačného názoru. A odmítnutím stěhování skončilo i zmíněné referendum mezi Brňany.

Členové strany o vyloučení šéfredaktora internetového deníku hlasovali tajně. Výsledek dopadl 101 ku 13 v Patočkův neprospěch. „Jeho jednání mě nikdy nepřesvědčilo, že by patřil k některému z názorových proudů ČSSD. Byl a stále je občanským aktivistou, nikoli politikem,“ komentoval výsledek hlasování brněnský exprimátor a bývalý místopředseda strany Roman Onderka.

Novinář svou exkomunikaci považuje za neplatnou. Podle něj při hlasování došlo k porušení stranických stanov, neboť nebyl na klíčové jednání o své osobě pozván. „Ani komunisté nevylučovali ze strany tak, že by na příslušné jednání dotyčného člena nepozvali,“ napsal v obsáhlém prohlášení, které zveřejnil jím vedený internetový Deník Referendum.

Brněnská ČSSD vyloučila aktivistu Patočku. Sobotka mluví o bolševické netoleranci a sektě

Předseda ČSSD Brno-město Oliver Pospíšil s Patočkovou výtkou nesouhlasí, podle něj novináře stranické orgány řádně pozvaly. „Jakub Patočka byl pozván na kontrolní komisi doporučeným dopisem. Vše proběhlo v souladu se stranickými stanovami. Ještě před zasedáním komise se dopis vrátil. Takže můžeme doložit, že jsme se mu snažili dát vědět. Vrátily se nám i dopisy, kterými jsme pana Patočku informovali o jednání městského výkonného výboru a městské konference,“ řekl LN Pospíšil.

Kandidát Strany zelených

Bývalý jihomoravský poslanec ČSSD Jeroným Tejc uvedl, že Patočka je kontroverzní osobností, po jeho vyloučení ze strany však nevolal. „Jediné, o čem mám informaci, je, že pan Patočka byl pozván na jednání stranických orgánů. Buď tedy nemá pořádek ve věcech a nepřebírá poštu, nebo nemluví pravdu,“ řekl LN Tejc.

V kuloárech víkendové konference brněnské sociální demokracie zaznívaly různé důvody pro Patočkovo vyloučení. Straníci kritizovali nejen uspořádání všelidového hlasování o přesunu nádraží, které se uskutečnilo už před rokem – v době konání krajských voleb. Členům ČSSD vadilo také jeho dřívější působení ve Straně zelených. Za ni dokonce kandidoval do Evropského parlamentu.

Ačkoli nezastával žádnou vysokou stranickou funkci, přesto Patočka platil za viditelného člena ČSSD. V době takzvaného Lánského puče po minulých sněmovních volbách se jednoznačně postavil na stranu předsedy sociální demokracie Bohuslava Sobotky. Za šéfa strany se rval i v následujících letech. Končící premiér se mu za to odměnil tweetem, reagujícím na jeho vyloučení. „Pokud tahle politika bolševické netolerance v sociální demokracii zvítězí, stane se z ní nevolitelná sekta,“ uvedl Sobotka k rozhodnutí brněnské ČSSD.

Patočka patří mezi přední kritiky předsedy hnutí ANO Andreje Babiše. Napsal o něm knihu Žlutý baron, v níž Sobotkova soka nešetří. Se spoluautorkou publikace Zuzanou Vlasatou působí ve vedení výše zmíněného spolku Centrum pro média, ekologii a demokracii.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!