25. listopadu 2017 12:53, aktualizováno  13:48 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jihomoravskou ČSSD povede Křemečková, porazila dosavadního předsedu Hanáka

  • Poslat
  • Tisk
  • Redakce
  • 2Diskuse
Novou jihomoravskou krajskou předsedkyní sociálních demokratů se stala brněnská... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Novou jihomoravskou krajskou předsedkyní sociálních demokratů se stala brněnská... | foto: ČTK

BŘECLAV Novou jihomoravskou krajskou předsedkyní sociálních demokratů se stala brněnská zastupitelka Naděžda Křemečková (42). Doposud méně známá politička porazila dosavadního předsedu Romana Hanáka. Na krajské konferenci v Břeclavi získala 85 hlasů proti 52, které obdržel Hanák. Své vítězství označila Křemečková za výraz nevyhnutelných změn, které ČSSD nyní podstupuje. Strana propadla v podzimních sněmovních volbách a teď si chce najít nové celostátní vedení, jež ji vyvede z krize.

Křemečková dosud na krajské úrovni v politice působila jen jako členka krajského výboru strany. Je také brněnskou zastupitelkou a radní v Brně-Slatině. „Je tady velká chuť věci změnit, ale nemohou to být pouze slova a proklamace. Musí se to skutečně stát,“ uvedla nová krajská předsedkyně před novináři.

Změnu v čele jihomoravské ČSDD považuje za první a ne poslední signál, kvůli němuž si mají všichni členové ČSSD uvědomit, že změna musí nastat teď. „Nikdy jindy nemusí být už šance,“ varovala Křemečková.

Hanák vedl krajskou ČSSD dva roky od svého zvolení v Tišnově, kdy vystřídal Zdeňka Dufka, který už tehdy nekandidoval. Aktuálně je Hanák náměstkem jihomoravského hejtmana.

ČSSD chce kvůli propadu v říjnových sněmovních volbách, kde obdržela jen něco přes sedm procent hlasů, hledat nové celostátní vedení. Vybere si ho zřejmě na mimořádném únorovém sjezdu. Ke kandidatuře do čela strany už se přihlásil hejtman Kraje Vysočina Jiří Běhounek. Chce ale, aby dostali prostor i výrazní členové strany, kteří byli v poslední době odsunuti do pozadí, jako někdejší hejtmani Jiří Zimola a Michal Hašek či bývalý předseda poslaneckého klubu Jeroným Tejc. Hašek ani Tejc se prý ovšem do vrcholných stranických funkcí vracet nehodlají.

ČTK
  • 2Diskuse

Najdete na Lidovky.cz