Úterý 6. června 2023, svátek má Norbert
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

ČSSD musí přestat se stranickým bojem, míní Sobotka. Jinak může ztratit zbytek voličů

Česko

  14:06
PRAHA/BUDAPEŠŤ - Pokud bude ČSSD vysílat netolerantní signály, přijde i o ty voliče, kteří jí v letošních volbách do Sněmovny zbyli. Novinářům to v Budapešti po summitu 16 evropských zemí a Číny řekl premiér Bohuslav Sobotka (ČSSD) v reakci na víkendovou výzvu jihomoravských straníků, aby se kvůli odpovědnosti za výsledek voleb vzdal mandátu poslance. Sobotka už v sobotu řekl, že funkci složit nehodlá.

Bohuslav Sobotka foto:  Jan Zatorsky, MAFRA

Mateřská buňka dosluhujícího premiéra vyzvala Sobotku k rezignaci o víkendu kvůli tomu, že ČSSD získala ve volbách jen málo přes sedm procent. „Sociální demokracie by se měla hodně rychle vzpamatovat, protože pokud bude vysílat takovéto negativní netolerantní signály, tak přijde i o ty voliče, kteří jí zůstali po těchto volbách,“ reagoval vpondělí Sobotka.

Tejc opouští ČSSD. Sobotka odmítl návrh spolustraníků, aby skončil ve sněmovně

Sociální demokracie, kterou Sobotka do červnového odstoupení z pozice předsedy i volebního lídra vedl, by se měla podle premiéra vrátit k pozitivnímu programu a prosazování zájmů svých voličů. „Měla by přestat v tomto zničujícím vnitrostranickém boji,“ konstatoval.

Sobotkou vedená vláda ve středu podá demisi v návaznosti na to, že minulý týden skončila ustavující schůze nové Sněmovny. „Rozhodl jsem se zařadit ten bod na pravidelné jednání, které už bylo svoláno. Vláda přijme usnesení, které doručíme na Pražský hrad, aby pan prezident mohl jmenovat nového premiéra a vládu,“ řekl Sobotka.

Po demisi očekává, že bude jeho vláda vykonávat funkci v demisi. Období může být poměrně krátké, prezident Miloš Zeman avizoval, že by šéfa ANO Andreje Babiše mohl jmenovat premiérem ve středu 6. prosince a jeho chystanou menšinovou vládu pak v pátek 15. prosince. „Dokončíme mandát a já se pak budu soustředit na výkon mandátu ve Sněmovně. ČSSD je v opozici, takže to bude změna proti těm čtyřem letem, kdy jsem reprezentoval vládu. Budu si zvykat na roli opozičního poslance,“ uvedl Sobotka.

Autor:

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!