Sobota 1. dubna 2023, svátek má Hugo
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

KAMBERSKÝ: Na prasata! Sobotkova vláda zvládla to, co předchůdci ne

Kamberský

  6:00
PRAHA - Česká politika je jedno velké překvapení za druhým. Obvykle vzbudí největší rozruch, pokud odstupující vláda podepíše nějakou smlouvu, nejlépe mnohamiliardovou zbrojní či stavební zakázku. Teď máme jiný skandál: vláda zveřejnila cenu, za niž koupí pár domků plných prasat.

Bohuslav Sobotka foto:  Jan Zatorsky, MAFRA

Čtvrt století bojuje zejména liberální část veřejnosti za to, aby v Letech u Písku vznikl důstojný památník původně pracovního, posléze však koncentračního tábora pro „Cikány, cikánské míšence a osoby žijící po cikánsku“. Tábora, z něhož přes čtyři stovky lidí odjelo do Osvětimi do plynu a v němž další stovky, včetně dětí, zemřely, zejména na tyfus. Jen v Lidových novinách vyšly stovky článků, autorky a autoři různých barev a vyznání volali po důstojném památníku, respektive po tom, aby na místě nestál vepřín, jenž nejen symbolicky, ale i zejména olfaktoricky zcela brutálně destruoval jakoukoli pietu. Nedařilo se. 

Nedařilo se ani prezidentu Václavu Havlovi, nedařilo se pravici ani levici, nedařilo se různým ministrům pro lidská práva, nedařilo se nikomu. Žádný kabinet nenašel odvahu, aby u nepříliš vstřícně naladěné veřejnosti neztratil body tím, že utratí peníze na památku genocidy „Cikánů, cikánských míšenců a osob žijících po cikánsku“. Celý projekt paradoxně nakonec dotáhl jeden z nejkonzervativnějších politiků, ministr kultury Daniel Herman, a coby ministr financí situaci nezablokoval úhlavní nepřítel všech liberálů Andrej Babiš.

Ano, je bezpochyby skandální, že vláda zveřejnila cenu až teď. Ideální by bylo, kdyby vepřín odkoupil Václav Klaus už před dvaceti lety nebo kdyby nikdy žádný koncentrační tábor nevznikl. Jednu věc však kabinetu Bohuslava Sobotky nikdo neodpáře: vyřešil problém, s nímž si 12 předchozích vlád nedovedlo poradit. A i když zbaběle zatajil cenu, měl odvahu smlouvu před volbami podepsat.