20. listopadu 2007 21:22 Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Jízdné půjde zaplatit SMS

Londýnské metro | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Londýnské metro | foto: ČTK

PRAHA Nikde žádná trafika ani automat, kde by šla koupit jízdenka MHD. Nic se neděje. Stačí jen odeslat SMS na číslo dopravního podniku a za dvě minuty máte jízdenku přímo ve vašem mobilu.

I tak bude vypadat od Nového roku prodej jízdenek v hlavním městě. Prvního ledna totiž spustí dopravní podnik (DP) opravdu revoluční novinku. Umožní cestujícím uhradit jízdné prostřednictvím textové zprávy. Jako první na to upozornil server EuroOnline. Dopravce představí nový systém zítra.

Lidé si budou moci prostřednictvím SMS koupit jen základní jízdenky. „Systém bude jednoduchý. Cestující pošle SMS na určité číslo a do dvou  minut obdrží na svůj mobil jízdenku,“ řekl serveru ředitel marketingu a  komunikace DP Jan Svoboda. Firma přitom uzavřela smlouvu se všemi  třemi mobilními operátory. Předplatné kupony chce DP prodávat na svém webu.

Téměř stejný systém prodeje jízdného, který plánuje Praha, funguje už více než čtyři roky ve Vídni. I tam cestující zasílají na konkrétní číslo SMS s kódem, který označuje určitý druh jízdného. Jízdenku na 90 minut pořídí za 2,2 eura. Krátce na to obdrží na svůj mobilní telefon textovou zprávu, která jim slouží jako jízdenka. Jízdu je přitom možné klidně přerušit nebo změnit její směr. Aby se Vídeňané nemohli vymlouvat, že si nevšimli konce platnosti jízdenky, pošle jim systém krátce před vypršením devadesátiminutové lhůty další zprávu s upozorněním. Pokud cestující potřebuje, může mobilní jízdenku prodloužit až na celý den, za což zaplatí další dvě eura.
 
Kontrolu pražských telefonických jízdenek mají provádět běžní revizoři. A to tak, že jim pasažér ukáže na svém mobilním telefonu celou zprávu, kterou od dopravce obdržel. Revizor pak údaje z mobilu porovná s databází platných jízdenek na webu dopravního podniku.

Dopravce chce novinkou řešit problémy s prodejem jízdenek na okraji města. Tady totiž často nejsou trafiky ani prodejní automaty. Než aby je tu DP namontoval, vyplatí se mu zavést službu prodeje lístků přes SMS. „Od této služby si slibujeme vyhovět cestujícím v jejich požadavcích na dosažitelnost nákupu jízdenek kdykoli a kdekoli. Umístění automatů na všechny zastávky MHD by výrazně převýšilo náklady na projekt SMS jízdenek,“ řekla Kateřina Poláková z DP.