Pátek 8. prosince 2023, svátek má Květoslava
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Česko

Seznam UNESCO se rozšířil o první českou přírodní lokalitu. Nově do něj patří Jizerskohorské bučiny

Jizerskohorské bučiny. foto: Profimedia.cz

Na seznam světového přírodního a kulturního dědictví UNESCO patří nově Jizerskohorské bučiny v Jizerských horách. O jejich zařazení ve středu rozhodl výbor světového dědictví Organizace OSN pro výchovu, vědu a kulturu (UNESCO). O výsledku informoval ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny František Pelc. Jde o první tuzemskou přírodní lokalitu na tomto seznamu.
  16:33aktualizováno  17:22

Na seznam UNESCO přibyla tři česká města, jsou mezi nimi Karlovy Vary i Františkovy Lázně

Zprávu uvítal ministr životního prostředí Richard Brabec s tím, že jde o „prestižní ocenění naší ochrany přírody v celosvětové měřítku“. O zařazení lokality v České republice na seznam kulturního a přírodního dědictví na twitteru  ve středu informovalo také samo UNESCO.

Snaha o zápis byla společným projektem několika zemí z Evropy, původně bylo v návrhu 29 lokalit s bučinami. „Na seznam se dostalo devět bezpodmínečně a dalších šest je tam s podmínkami,“ uvedl Pelc.

Ministerstvo životního prostředí na svém webu uvádí, že Česká republika má díky zápisu Jizerskohorských bučin první přírodní lokalitu oceněnou jako „součást dědictví celého lidstva“, jelikož dalších 15 míst světového dědictví UNESCO v ČR jsou význačné kulturní památky globálního významu.

„Mám velkou radost – a vnímám to jako prestižní ocenění naší ochrany přírody v celosvětovém měřítku. Unikátní komplex Jizerskohorských bučin se jako vůbec první česká přírodní lokalita stal skutečnou součástí dědictví celého lidstva. Díky Jizerskohorským bučinám a nedávno oceněnému ‚lázeňskému trojúhelníku‘ tak Česká republika právě dostala nový mezinárodní punc,“ uvedl ministr životního prostředí Brabec.

Velký bariérový útes se nestal ohroženou přírodní památkou. Jeho zapsání do UNESCO zarazila Austrálie

Jizerskohorské bučiny zabírají plochu zhruba 27 kilometrů čtverečních na severním úbočí Jizerských hor od Oldřichova v Hájích po Lázně Libverda. Území je pozoruhodné smíšenými a bukovými lesy na strmých svazích s unikátní geomorfologií. Nejcennější vnitřní část má zhruba deset kilometrů čtverečních a kolem je ochranné, zhruba 17kilometrové pásmo. Jde o jednu z nejzachovalejších a přírodně nejcennějších částí v CHKO Jizerské hory.

Pelc zápis označil za mimořádný úspěch.“Jizerskohorské bučiny se nyní dostaly mezi takové poklady světové přírody, jako je proslulý Yellowstonský národní park, Bělověžský prales, Bajkalské jezero, africké pláně v Serengeti, Velký bariérový útes u Austrálie nebo vodopády Iguazú na hranicích Brazílie a Argentiny,“ poznamenal ředitel Agentury ochrany přírody a krajiny ČR.

České zápisy na seznamu světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO (16 zápisů):

1) Historické jádro Českého Krumlova (zapsáno 1992) - město pocházející z 13. století nese gotické, renesanční i barokní prvky, je příkladem středověkého sídla, jehož architektonické dědictví zůstalo netknuté téměř pět století.

2) Historické jádro Prahy (1992) - světově unikátní soubor městských staveb, kde se prolínají architektonické slohy od románského přes gotiku, renesanci, baroko až po kubismus nebo funkcionalismus. V roce 2010 byl zápis rozšířen o středočeský Průhonický park, unikátní přírodně-krajinářské dílo.

3) Historické jádro Telče (1992) - ceněné je především zachovalé renesanční náměstí s podloubím a pozdně gotický zámek.

4) Poutní kostel sv. Jana Nepomuckého na Zelené hoře ve Žďáru nad Sázavou (1994) - vrcholné dílo stavitele Jana Blažeje Santiniho z 18. století, v němž se prolíná baroko s gotikou.

5) Historické jádro Kutné Hory s chrámem svaté Barbory a katedrálou Nanebevzetí Panny Marie v Sedlci (1995) - výjimečná středověká urbanistická struktura s množstvím dochovaných soukromých domů. Sedlecká katedrála je jedním z prvních příkladů obnovy starší poničené gotické stavby ve stylu barokní gotiky.

6) Lednicko-valtický areál (1996) - v areálu o rozloze 283 km2 se snoubí barokní architektura s lednickým a valtickým gotickým zámkem a krajinné úpravy vycházející z anglických parků.

7) Jihočeská ves Holašovice (1998) - komplex 23 památkově chráněných usedlostí s celkem 120 budovami, typické jsou štíty se štukovým dekorem ve stylu takzvaného jihočeského (selského nebo lidového) baroka. Příklad mimořádně zachované tradiční vesnice.

8) Komplex Arcibiskupského zámku a Květné a Podzámecké zahrady v Kroměříži (1998) - areál zámku a jeho zahrad je výjimečně uchovanou ukázkou barokního zámeckého sídla.

9) Renesanční zámecký areál v Litomyšli (1999) - zámek italského stylu ze 16. století, který byl o dvě století později doplněn pozdně barokními prvky, je unikátním příkladem šlechtického sídla.

10) Barokní čestný sloup Nejsvětější Trojice v Olomouci (2000) - 35 metrů vysoký morový sloup z let 1716 až 1754 tvoří největší seskupení barokních soch v jedné skulptuře ve střední Evropě.

11) Brněnská funkcionalistická vila Tugendhat (2001) - vila bývá označována za stavbu, která určila nová měřítka moderního bydlení a která patří k základním dílům světové moderní architektury. Vilu vyprojektoval v roce 1928 významný německý architekt Ludwig Mies van der Rohe pro brněnského továrníka Fritze Tugendhata.

12) Židovská čtvrť a areál benediktinského kláštera s bazilikou svatého Prokopa v Třebíči (2003) - židovská čtvrť je jednou z urbanisticky nejzachovalejších v Evropě, přežily dvě synagogy, 123 budov a židovský hřbitov. Bazilika byla postavena kolem poloviny 13. století v přechodném románsko-gotickém slohu a patří ke skvostům středověkého stavitelství

13) Hornická kulturní krajina Erzgebirge/Krušnohoří (2019; s německým Saskem) - Krušnohorský region podává jedinečné svědectví o vlivu české a saské těžby rud pro rozvoj důlních a dalších souvisejících technologií. Od renesance až do 20. století byly Krušné hory centrem, odkud se šířily hornické inovace do celého světa.

14) Kladrubský hřebčín (2019) - Nejstarší velký hřebčín na světě, založený v druhé polovině 16. století. V roce 1918 převzal hřebčín stát, jeho novým účelem se stala produkce plemenných hřebců. V ČR jsou koně často k vidění při různých slavnostech, využívá je jízdní policie, vynikají i v závodech spřežení a klasické drezuře.

15) Západočeská lázeňská města (2021; společná nominace Belgie, ČR, Francie, Itálie, Německa, Rakouska a Velké Británie) - UNESCO zapsalo 11 lázeňských měst Evropy, mezi nimi Karlovy Vary, Mariánské Lázně a Františkovy Lázně, kvůli výjimečné architektuře a fenoménu lázeňských pobytů včetně procedur a balneologických postupů. Kromě západočeského lázeňského trojúhelníku bylo zapsáno dalších osm lázeňských měst - Baden-Baden, Bad Ems a Bad Kissingen v Německu, Spa v Belgii, Vichy ve Francii, Montecatini Terme v Itálii, Baden u Vídně v Rakousku a City of Bath ve Velké Británii.

16) Jizerskohorské bučiny (2021; rozšíření dosavadního zápisu starých bukových lesů a pralesů původně z 12 evropských zemí od Pyrenejí po Černé moře; kromě lesů v Jizerských horách bylo přidáno dalších osm lokalit bezpodmínečně a dalších šest s podmínkami) - Jizerskohorské bučiny zabírají plochu zhruba 27 kilometrů čtverečních na severním úbočí Jizerských hor od Oldřichova v Hájích po Lázně Libverda. Území je pozoruhodné smíšenými a bukovými lesy na strmých svazích s unikátní geomorfologií.

Autor: