Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet
130 let

Lidovky.cz

Cestování

10 nejpozoruhodnějších míst nově připsaných na seznam UNESCO

Hawa Mahal foto: visittnt.com

Každý rok se seznam světového dědictví UNESCO rozšíří o nová pozoruhodná místa. Vybírá se přitom z památek, která mají velký kulturní, historický nebo přírodní význam. Nově se seznam rozrostl o 29 dalších významných světových míst, včetně českého hřebčína v Kladrubech nad Labem, národního parku na Islandu nebo legendárního biblického města Babylon. Každé z nich může nabídnout něco jiného, výjimečná jsou ale všechna. Výběr těch deseti nejzajímavějších nových míst UNESCO si můžete přečíst v tomto článku.
  5:00

Seowon, Korejská republika

V ikonických korejských akademiích, kterým se zde říká seowon, se studenti z urozených rodin vzdělávali a učili lásce k přírodě. V Jižní Koreji jsou rozesety na několika místech a v duchu konfucianismu rostly mezi 15. a 19. stoletím v horách a v nedotčené přírodě. Hlavním posláním akademií bylo vzdělání, respekt k akademikům a poznání okolního prostředí. Tomuto záměru odpovídá i pozoruhodná architektura budovy a zapsání celkem devíti akademií na seznam UNESCO. Zajímavostí se, že některé akademie jsou dodnes v provozu.

Seowon, Korejská republika
Banner - hedvábná Stezka

Krajina pro chov koní v Kladrubech nad Labem, Česká republika

Další česká památka UNESCO se může chlubit jedinečnou kulturní krajinou, která zahrnuje hřebčín, okolní pastviny, uměle vybudované vodní kanály a cesty lemované alejemi. Zdejší císařský hřebčín založil Rudolf II. roku 1579 a Kladruby se tak již po staletí specializují na chov ceremoniálních koní. Jde především o starokladrubské bělouše, které nenajdete v žádném jiném českém ani světovém hřebčínu. Unikátní památka tak láká na nevídané spojení přírody a lidské civilizace.

Klisny, které budou dělat na podzim výkonnostní zkoušky.

Bagan, Barma

Posvátná krajina starověkého města Bagan v Barmě ukrývá neuvěřitelné množství dvou tisíc budhistických chrámů, a je tak klenotem asijské architektury. Kromě chrámů ale nabízí i četné kláštery, poutní místa a archeologické objevy, které podávají svědectví o velkolepé baganské civilizaci. Město je pozoruhodnou ukázkou síly náboženství v budhistické říši a stále nebylo objeveno masovým turismem. 

Centrální planinu pokrývá dva tisíce chrámů

Le Colline del Prosecco di Conegliano e Valdobbiadene, Itálie

Kdo by neznal chuť šumivého italského vína a nekonečné zelené vinice, na kterých se sekt pěstuje. Kopcovitá krajina italské oblasti Prosecco se rozkládá severně od Benátek a vinná réva se zde pěstuje již od 17. století. Zvláštní přírodní šachovnice se skládá z úzkých travnatých teras vinné révy, které rostou kolmo ke svahu a paralelně s ním.

Vinice

Národní park Vatnajökull, Island

Ikonická sopečná krajina se rozkládá na téměř 14 procentech území Islandu, a je tak domovem jednoho z největších ledovců na světě. V národním parku Vatnajökull najdete ledovcové jeskyně, zamrzlé ledové řeky i úchvatné vodopády. Ačkoliv je Island zemí ledu, právě tady se nachází dvě z aktivních islandských sopek. Zbylých osm sopek, které v národním parku najdete, již aktivní nejsou. Oblast národního parku láká jak fanoušky seriálu Hra o trůny, který se tu před několika lety natáčel, tak i nadšené dobrovolníky ze zahraničí. 

Ledovec Vatnajökull

Město Sheki a Palác chánů, Ázerbajdžán

Město Sheki na úpatí Kavkazu stojí na místě původního města, které v 18. století zničily přírodní živly. Historické centrum města je zajímavé především díky budovám s vysokým sedlovými střechami a tradiční architektuře ovlivněné ruskou kulturou. Město dělí na dvě části řeka, severní část stojí na hoře a jižní část zasahuje až dolů do údolí řeky. Nedaleký palác chánů vznikl v podobnou dobu jako historické město, mistrovské řemeslnické dílo je ale jiné po architektonické stránce. Zajímavostí jsou především ohromná palácová okna a barevné obložení.

Palác chánů

Kulturní krajina Budj Bim, Austrálie

Domorodý australský kmen Gunditjmara vytvořil v jihovýchodní Austrálii jeden z nejrozsáhlejších a nejstarších systémů akvakultury na světě. Vybudovaný systém kanálů, jezů a přehrad živí a chrání australské domorodce už 6000 let. Je tedy starší než například britský Stonehenge a stal se prvním domovem domorodců, který si vysloužil místo na seznamu světového dědictví. Na něj byla zapsaná také vyhaslá sopka Budj Bim a 300 kamenných chat poblíž. 

Jezero Condah

Babylon, Irák

Pozůstatky centra starověké Babylonie stojí dodnes, k vidění jsou tu například vnější i vnitřní městské hradby, brány, paláce a chrámy. Před téměř třemi tisíci lety z města kralovali dnes již legendární panovníci jako Chammurapi nebo Nabukadnesar. Zapsání na seznam světového dědictví může pomoci památku ležící v neklidné zemi uchovat i pro další generace. Pokud přihlédneme i k biblickému významu města a zaniklému starověkému divu světa Visutým zahradám Semiramidiným, jejichž pozůstatky se tu nacházejí, Babylon za celosvětovou ochranu rozhodně stojí.

Ruiny Babylónu

Růžové město Jaipur, Indie

Historické indické město hraje všemi barvami, jedinečným ho ale dělá především přesný plán, podle kterého bylo postaveno. Jaipur vyrostl na rovné pláni roku 1727 jako předem připravená obchodní metropole v duchu védské architektury. Ulice tu jsou přísně rovné a na místě, kde se protínají, vytváří velká veřejná náměstí. Pečlivé plánování stavby města poznáte i z jednotné fasády všech tržnic, obchodů a chrámů, které stojí podél hlavní silnice. UNESCO při zařazení města do světového dědictví upozornilo i na ojedinělé spojení západní a hinduistické kultury. 

Hawa Mahal

Útočiště stěhovavých ptáků, Čína

Pobřeží Žlutého moře a zálivu Bohai v Číně slouží jako dokonalý a bezpečný přístav pro obrovské množství stěhovavých ptáků a dalších zvířat. Často kriticky ohrožení ptáci využívají důmyslného přílivového systému, který tu kromě souše vytvořil i mělčiny a močály. Ptáci sem ale nepřilétají pouze přečkat zimu, ale i nabrat síly na další let nebo zahnízdit. Kromě ptáků tu skvělé podmínky pro život nalezly i mnohé druhy korýšů, ryb a dalších divokých zvířat.

Útočiště stěhovavých ptáků v zálivu Bohai

Seznam všech nově připsaných památek najdete na stránkách UNESCO zde

Autor: