Úterý 7. května 2024, svátek má Stanislav
130 let

Lidovky.cz

John a jeho lidé dostali mobily za statisíce

Česko

Umí šifrovat hovory. Používat k „tajným“ telefonátům je ale stejně nemohou

PRAHA Ministr vnitra Radek John (VV) a jeho pět náměstků dostali nové mobily. Každý stál desítky tisíc korun. Je v nich totiž speciální čip, který umožňuje šifrovanou komunikaci, jež zabraňuje odposlechům. Problém je, že pomocí těchto přístrojů si tajné informace stejně vyměňovat nemohou.

A to hned ze dvou důvodů. Zaprvé, dva z pěti náměstků nemají bezpečnostní prověrku, a tudíž oficiálně nemají k utajovaným informacím v režimu přístup. A zadruhé: systém, který využívají, není certifikovaný Národním bezpečnostním úřadem.

„Verze systému Secuvoice nemůže být v současné době používána k ochraně utajovaných informací,“ upřesnila pro LN Petra Kolaříková z Národního bezpečnostního úřadu.

K čemu tedy vnitro mobily má, ministerstvo oficiálně tají. „Otázka zabezpečení komunikace v resortu podléhá režimu utajení dle zákona,“ tvrdí mluvčí vnitra Vladimír Řepka.

Mimo záznam lidé z vnitra pouze přiznali, že mobily skutečně vlastní, a pořídili si je prý kvůli podezření, že je odposlouchává někdo zvenčí. Žádné informace v režimu utajení si prý přes tyto telefony nesdělují.

Vnitro nechce ani prozradit, kolik mobily stály ani kdo je platil. Podle dostupných informací od prodejců bezpečnostní techniky se nicméně cena za speciální kartu Secuvoice, kterou ministr a jeho pět náměstků spolu s novými telefony v minulých týdnech dostali, pohybuje od šedesáti do sto tisíc korun. Cena se pohybuje podle toho, zda mobil šifruje jen volání, nebo i SMS.

Na vnitru jde o novinku. Podle vyjádření bývalých ministrů resort nikdy takovou techniku neměl. „Nic takového jsme nepoužívali. Neměla je ani ochranka, a pokud vím, ani speciální útvary policie. Na to jsme neměli peníze,“ řekl ministr vnitra Martin Pecina (ČSSD).

A přisazuje si i jeho předchůdce Ivan Langer (ODS). „Uf, k čemu to potřebují? Já mám prověrku na přísně tajné, a přesto jsme nic takového neměli,“ řekl.

Pokračování na straně 4

Johnovi náměstci dostali mobily...

Dokončení ze strany 1

Tajná komunikace na vnitru probíhala buď v uzavřené místnosti, speciálně zajištěné proti štěnicím, anebo pomocí velkého černého telefonu (připomínajícího pevnou linku), který mají lidé z vedení ministerstva na stole.

Ani ostatní resorty si tuto vymoženost nepořídily. „Vedení ministerstva ve svých mobilních telefonech žádné bezpečnostní zařízení nemá. Náměstci i ministr používají telefony, které jsme zakoupili zvýhodněně v rámci paušálu, některé dokonce stály jen korunu,“ uvedla například mluvčí resortu spravedlnosti Tereza Palečková. „Pan ministr měl donedávna starý telefon, se kterým se ale musel rozloučit, protože už stářím přestal fungovat,“ dodala.

Podobně se vyjádřil i mluvčí ministerstva školství Václav Koukolíček. „Náš resort žádné šifrovací mobily nemá,“ uvedl.

Speciální šifrovací mobily jdou v Česku na odbyt. Pořizují si je zejména manažeři z velkých firem, kteří tak chrání informace před konkurencí. Ač oficiálně smí telefony odposlouchávat jen policie, ve skutečnosti je tomu jinak. Nahlédnout do cizího soukromí je v Česku jen otázka peněz.

Nejjednodušší metodou je úplatek pro mobilní operátory. Podle lidí z detektivních kanceláří u nich mají „své lidi“. Druhá cesta je již o poznání dražší, vyžaduje speciální techniku za statisíce až miliony. Agáta je všude Jedním takovým přístrojem je systém Agáta, který umí „vyřadit“ vysílač v oblasti, kde člověk telefonuje. Natáhne totiž všechny telefonní signály a převezme jeho funkci.

Odposlechům se lze bránit hned několika způsoby. Jedním z nich je právě instalace utajovače SecuVoice. V mobilu ho nikdo nepozná. „Telefon se ničím neliší od ostatních, lze ho použít jak pro normální, tak šifrovanou komunikaci,“ popisuje bezpečnostní analytik Jiří Kosnar. Když chce člověk volat šifrovaně, stačí jen pomocí jednoho kliknutí na mobilu vstoupit do systému a zadat PIN. Pak už se může bavit a posílat si SMS s kýmkoliv, kdo má tento systém v mobilu aktivovaný.

***

Utajovač SecuVoice stačí dát pouze do přístroje a už je možné šifrovaně telefonovat

60 až 100 000 Kč stojí speciální karta na českém trhu, záleží na konkrétním typu Některé karty umí šifrovat kromě hovorů i SMS. Systém zakóduje pouze komunikaci účastníků, kteří mají utajovač v telefonu. Rozhodně ne všechny hovory, které dotyčný přijme. Podle odborníků je nevýhodou tohoto systému, že hovor zpožďuje až o několik sekund. U nás není systém certifikován Nejvyšším bezpečnostním úřadem. Ten jej teprve testuje. Proto ho státní správa ještě nemůže používat pro komunikaci v utajeném režimu.

Šifrovací mobily jdou v ČR na odbyt. Pořizují si je zejména manažeři z velkých firem. Jak systém funguje?

Telefon se ničím neliší od ostatních, lze ho použít jak pro normální, tak šifrovanou komunikaci. Když chce člověk volat šifrovaně, stačí jen pomocí jednoho kliknutí na mobilu vstoupit do systému a zadat PIN. Pak už se volající může bavit a posílat si SMS s kýmkoliv, kdo má tento systém v mobilu aktivovaný.

Autor:

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...