Pátek 23. října 2020svátek má Teodor, Theodor 7 °C polojasno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

John zalarmoval inspekci: Pípá mi v telefonu = odposlouchávají mě

Radek John | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Radek John | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA UVNITŘ PŘEPIS VÝSLECHU Bývalý ministr vnitra Radek John (VV) se tolik bál, že jej někdo odposlouchává, až to málem stálo místo vysoce postaveného policejního důstojníka. Na počátku pikantní a dosud nepublikované historky ze zákulisí bezpečnostních složek stála věta: "S telefony se nám dějí divné věci."

Pronesl ji právě bývalý ministr John, když nastoupil předloni na vnitro. A o pár měsíců později, konkrétně loni v létě, ji zopakoval. Tentokrát už ta slova nadiktoval do protokolu při výslechu na protikorupční policii, kde vysvětloval svou roli v korupčním skandálu známém jako Bártovy obálky (O kauze a blížícím se soudním procesu čtěte zde). Odstartoval tím vyšetřování na Útvaru zvláštních činností, který pro policejní potřeby zajišťuje odposlouchávání zločinců a který vede Tomáš Almer.

"Po mém nástupu na vnitro jsem požádal pana Almera, aby věc prověřil. Jeho odpověď byla, že nejsme odposloucháváni z oficiálních zdrojů," řekl John při výslechu, jehož přepis se podařilo získat serveru Lidovky.cz.

Jenže ani jako ministr vnitra by takový úkol zadat nesměl, zvlášť když mělo jít i o jeho spolupracovníky z Věcí veřejných. Proto detektivové protikorupční jednotky zalarmovali policejní inspekci. Z Johnových slov přece vyplývalo, že někdo zneužil či minimálně překročil své pravomoci...

ČTĚTE TAKÉ:

Důstojník Tomáš Almer však tvrdí, že John ve skutečnosti požadoval něco jiného. "Pan exministr se nevyjádřil úplně přesně. Pak se poopravil. Původně se mě zeptal, co dělat, aby nebyl odposloucháván," vylíčil Almer. Této verzi příběhu nakonec inspekce uvěřila a případ odložila. "Případem jsme se zabývali od června loňského roku do září, nakonec byl uložen, protože se šetřením nezjistilo nic, co by nasvědčovalo podezření ze spáchání trestného činu," informovala server Lidovky.cz mluvčí inspekce Radka Sandorová.

Každopádně si John - ještě jako ministr - pro sebe a své podřízené pořídil šifrovací mobily za statisíce korun, samozřejmě placených z rozpočtu vnitra.

Anketa

Věříte, že Radka Johna odposlouchávali?

Ano 195
Ne 1217
Nedokážu posoudit 132

A co u něj vlastně vyvolalo obavy z odposlouchávání? "Někdy se navzájem nemůžeme dovolat, někdy má telefon zvláštní echo, někdy v něm cvaká a pípá," stojí ve spise, který se za pár dní bude předčítat u soudu při kauze Bártovy obálky.

Paranoia u Věcí veřejných aneb co řekl John u výslechu?

Výše jste uvedl, že při jednání na ministerstvu dopravy, jste K. Kočí upozornil na to, že má jistě odposlouchávaný telefon. Uveďte, prosím, k této skutečnosti podrobnosti.

Tuto informaci máme už od volební kampaně, jsme soustavně odposloucháváni. Po mém nástup na MV jsme požádal pana Almera (šéf policejní odposlouchávací jednotky - pozn. red.), aby věc prověřil, jeho odpověď byla, že nejsme odposloucháváni z oficiálních zdrojů, ale zbytek prý prověřit neumí. Ale každopádně s telefony se nám dějí divné věci.

Uveďte, zda je vám známo, od kdy, kým, komu a proč jsou odposlouchávány telefony.
Máme podezření, že od volební kampaně jsou všem, kteří jsou vysoce postavení v hierarchii Věci veřejných, jsou telefony odposlouchávány. Nahrávání ve VV se stalo národním sportem, síly, které VV chtějí zničit, nahrávaly zřejmě nejenom přes telefony. Víc podrobností k tomu nevím.

Co jste myslel tím, že se vám s telefony dějí divné věci?
Někdy se navzájem nemůžeme dovolat, někdy má telefon zvláštní echo, někdy v něm cvaká a pípá, jsou to jevy, které standardně člověk nezažívá. Týkalo se to i mne i mých spolupracovníků na MV, nejenom příslušníků VV.

Ondřej Golis

Autor

Ondřej Golisondrej.golis@lidovky.czČlánky

Neschopní ať zkrachují a pražská smetánka čte knihy, vzkazuje prezident

Prezident Miloš Zeman při rozhovoru pro MF DNES (Lány, 8. října 2020) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Česká republika se potýká s rekordními nárůsty potvrzených případů koronaviru, vláda zavádí mimořádná opatření a...

Umírají lidé, kteří mohli žít, říká lékař a spoluautor výzvy Jiří Sagan

Jiří Sagan, vedoucí lékař JIP z Kliniky infekčního lékařství FN Ostrava | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jedním ze tří autorů výzvy k ­lidem, aby dodržovali hygienická opatření, a zároveň žádající některé lékaře, ať je...

Svou sportovní kariéru považuji za ztrátu času, hodnotí minulost Hlaváčová

Yvetta Hlaváčová Tulip | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Držitelka světového rekordu v přeplavání kanálu La Manche pokořila řadu dalších met a získala spoustu významných...