Čtvrtek 27. ledna 2022, svátek má Ingrid
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dobeš se vrátil na ministerstvo, radí svému bývalému náměstkovi

Česko

  8:20aktualizováno  10:45
PRAHA - Bývalý ministr školství Josef Dobeš (VV) se v tichosti vrátil na svůj někdejší úřad. První náměstek resortu Ladislav Němec, který po Dobešovi řízení ministerstva převzal, si jej najal jako poradce.

Ministr školství Josef Dobeš (VV) foto: ČTK

Informaci přinesl server iDNES.cz. Josef Dobeš informaci potvrdil: "Pan Němec mě požádal, abych mu po dobu, než přijde nový ministr, pomáhal," napsal. "Bude to na maximálně třetinový úvazek, tam se ty hodiny opravdu počítají podle odpracované doby," uvedl Němec.

ČTĚTE TAKÉ:

Dobeš a Němec se znají už z dob středoškolských studií. Chodili spolu na brněnskou Střední průmyslovou školu a VOŠ technickou. Němec na škole později pracoval jako učitel a než nastoupil na ministerstvo, tak ji řídil.

Na ministerstvo se Dobeš vrátil již v pondělí 2. dubna. Působí tam na částečný, třetinový úvazek a svému bývalému náměstkovi radí ohledně vysokých škol, sportu, chodu úřadu a fondů. Čerpání evropských fondů je přitom jednou z oblastí, za jejíž nezvládnutí byl Dobeš ještě jako ministr silně kritizován.

Ing. Ladislav Němec

Současného prvního náměstka Ladislava Němce přivedl na ministerstvo v září 2010 právě Josef Dobeš. Na starosti měl regionální školství. Od 1. dubna po Dobešově rezignaci úřad dočasně řídí do doby, než bude vybrán nový ministr.

Náměstek ministra školství Ladislav Němec

Kvůli chybám pozastavila Evropská komise resortu vyplácení 1,2 miliardy korun na již schválené projekty. Ministerstvo má do půlky května čas výtky napravit. Bruselu především vadí, jak se v Česku utrácení peněz z evropských fondů kontroluje.  To ovšem není jediný problém s čerpáním peněz. Ministerstvo na přelomu roku předložilo několik pochybných projektů, které po kritice Bruselu zastavili. Šlo například o SPORT, kdy měl Dobeš v plánu zajistit masivní propagaci sportu prostřednictvím mediální kampaně. Hrozí ovšem, že Česko tak nestihne vyčerpat všechny peníze. 
 
Dobeš několikrát prohlásil, že rezignuje, pokud problémy s eurofondy nevyřeší. Nakonec křeslo opustil ještě předtím, než je definitivně jasné, zda se podaří proplácení peněz obnovit. Svůj odchod zdůvodnil tím, že mu kabinet sebral 2,5 miliardy, což se podle něho projeví méně penězi na učitelských výplatních páskách.

"Je zcela absurdní, aby se Josef Dobeš, za jehož působení došlo k rozkladu oblasti školství, zkrachovalo čerpání evropských peněz, byly realizovány předražené a chybné státní maturity, přistupovalo se k omezování akademických svobod, destruovalo se regionální školství a nakonec došlo k jedné z největších studentských demonstrací, jakkoli dál podílel na chodu ministerstva školství," napsal senátor a stínový ministr školství Marcel Chládek (ČSSD).

Křeslo ministra Dobeš opustil k 31. březnu, údajně kvůli nesouhlasu s rozpočtovými škrty, které by neúměrně zasáhly jeho resort. I podle některých koaličních politiků však pravým důvodem Dobešova odchodu bylo manažerské nezvládnutí funkce.

Autoři: ,

Naši zemi by neubránila ani desetkrát větší armáda, říká armádní generál Opata

Premium Přes tři roky šéfuje armádě a nejvíc mu pije krev byrokracie. Když je nejhůř, oblékne maskáče a vyrazí z kanceláře...

Situace se obrací. Dřív byl vstřícný západ, dnes vyrazte s obytňákem na východ

Premium Nemám rád kempy s jejich davovou atmosférou, hlukem a stísněným prostorem a hotely jsou pro mě nenávratně statické,...

Recept na dlouhověkost? Chirurg Pafko vysvětluje, čím si zkracujeme život

Premium Profesor Pavel Pafko o tom, proč si u televize neotevře lahváč, o malém štěstí pro každý den a taky o poučném úrazu na...

V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště
V obchodním centru Galerie Butovice vyřídíte vše, od pestrého nakupování až po vyzvednutí zásilky na poště

Navzdory nepříznivé situaci dnešní doby, otevřelo obchodní centrum Galerie Butovice několik dalších obchodů a rozšířilo svou pestrou nabídku o...