Neděle 29. května 2022, svátek má Maxmilián, Maxim
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Úřad tajil, kolik bude brát poradce Dobeš. Ten nakonec rezignoval

Česko

  11:00aktualizováno  11:17
PRAHA - Exministr školství Josef Dobeš (VV) vydržel bez "svého" úřadu jen pár dní. Ke svému poslaneckému příjmu měl nově dostávat i plat za to, že bude radit svému bývalému náměstkovi Ladislavu Němcovi.

Ministr školství Josef Dobeš (VV) foto: ČTK

Na čtvrteční dotaz LN, kolik by měl Dobeš inkasovat za post poradce, nepřišla odpověď s konkrétní sumou, nýbrž pouze s výší Dobešova úvazku. "Pan Josef Dobeš je na pozici poradce do výše max. 0,3 úvazku." To už však neplatí. V pátek Dobeš oznámil, že místo poradce opustí.

Dobeš: Již nejsem členem Věcí veřejných

Dobeš podle svých slov ke konci března nezaplatil pravidelný členský příspěvek do kasy VV. Nyní dokonce zvažuje, zda bude nadále poslancem v klubu nejmenší vládní strany, nezařazeným, či úplně odejde ze sněmovny.

"Z důvodu negativních mediálních ohlasů jsem se rozhodl odstoupit od pracovní smlouvy poradce prvního náměstka Ladislava Němce," zaslal Dobeš v prohlášení. Podle něj měl pobírat 312 korun hrubého za hodinu. "Mým jediným cílem bylo pomoci ve chvíli, kdy politici přešlapují na místě a neřeší nástup nového ministra školství," uvedl Dobeš v prohlášení zaslaném.

Podobně v minulosti ministerstvo školství odmítlo sdělit i sumu, kterou dostával od Dobeše kontroverzní úředník Ladislav Bátora, který kandidoval za nacionalistickou Národní stranu. Známé je pouze to, že z rezortu na konci loňského roku odešel z čtvrtmilionovým odstupným.

Dobeš měl svému bývalému náměstkovi, který má na starosti regionální školství, radit ohledně vysokých škol, sportu, chodu úřadu a fondů. Čerpání evropských fondů je přitom jednou z oblastí, za jejíž nezvládnutí byl Dobeš ještě jako ministr silně kritizován.

ČTĚTE TAKÉ:

"Pracuje s 1. náměstkem Ladislavem Němcem na veškeré agendě, kterou nebylo možné z časových důvodů kompletně předat. Je to pouze do doby nástupu nového ministra školství, mládeže a tělovýchovy," popisovalo Dobešovo angažmá jestě ve čtvrtek tiskové oddělení ministerstva.

V předdůchodu si odpočinu a pak se uvidí. Možnost, o které se moc neví

Premium Má do penze pět let a je v předdůchodu na tři roky. Na víc totiž nemá naspořeno. Že to nejde? Ale ano. Legislativa to...

Mami, ty se uzdravíš! Jana Vránová o synově cestě do NHL i boji s rakovinou

Premium Před sedmi lety si prožila peklo. Bojovala s rakovinou lymfatických uzlin a nevěděla, jak to synovi, hrajícímu tehdy...

Půst, občas večeře, čtyři kávy denně. Jak jíst podle výživového poradce Havlíčka

Premium Strava ovlivňuje nejen naši váhu či kondici, ale i náladu a zdravotní stav. Ostatně až dvě třetiny všech nemocí mají...

Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby
Hledáme 50 testerek: Vyzkoušejte s námi českou kosmetiku Linteo Baby

Hledáme 50 maminek, které se svými děťátky vyzkouší přírodní dětskou kosmetiku a vlhčené ubrousky Linteo Baby. Šance testovat je vysoká, stačí se...