Středa 19. ledna 2022, svátek má Doubravka
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Úřad tajil, kolik bude brát poradce Dobeš. Ten nakonec rezignoval

Česko

  11:00aktualizováno  11:17
PRAHA - Exministr školství Josef Dobeš (VV) vydržel bez "svého" úřadu jen pár dní. Ke svému poslaneckému příjmu měl nově dostávat i plat za to, že bude radit svému bývalému náměstkovi Ladislavu Němcovi.

Ministr školství Josef Dobeš (VV) foto: ČTK

Na čtvrteční dotaz LN, kolik by měl Dobeš inkasovat za post poradce, nepřišla odpověď s konkrétní sumou, nýbrž pouze s výší Dobešova úvazku. "Pan Josef Dobeš je na pozici poradce do výše max. 0,3 úvazku." To už však neplatí. V pátek Dobeš oznámil, že místo poradce opustí.

Dobeš: Již nejsem členem Věcí veřejných

Dobeš podle svých slov ke konci března nezaplatil pravidelný členský příspěvek do kasy VV. Nyní dokonce zvažuje, zda bude nadále poslancem v klubu nejmenší vládní strany, nezařazeným, či úplně odejde ze sněmovny.

"Z důvodu negativních mediálních ohlasů jsem se rozhodl odstoupit od pracovní smlouvy poradce prvního náměstka Ladislava Němce," zaslal Dobeš v prohlášení. Podle něj měl pobírat 312 korun hrubého za hodinu. "Mým jediným cílem bylo pomoci ve chvíli, kdy politici přešlapují na místě a neřeší nástup nového ministra školství," uvedl Dobeš v prohlášení zaslaném.

Podobně v minulosti ministerstvo školství odmítlo sdělit i sumu, kterou dostával od Dobeše kontroverzní úředník Ladislav Bátora, který kandidoval za nacionalistickou Národní stranu. Známé je pouze to, že z rezortu na konci loňského roku odešel z čtvrtmilionovým odstupným.

Dobeš měl svému bývalému náměstkovi, který má na starosti regionální školství, radit ohledně vysokých škol, sportu, chodu úřadu a fondů. Čerpání evropských fondů je přitom jednou z oblastí, za jejíž nezvládnutí byl Dobeš ještě jako ministr silně kritizován.

ČTĚTE TAKÉ:

"Pracuje s 1. náměstkem Ladislavem Němcem na veškeré agendě, kterou nebylo možné z časových důvodů kompletně předat. Je to pouze do doby nástupu nového ministra školství, mládeže a tělovýchovy," popisovalo Dobešovo angažmá jestě ve čtvrtek tiskové oddělení ministerstva.

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!