Čtvrtek 20. ledna 2022, svátek má Ilona
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Dobeš: Kdybych hlasoval pro škrty, byl bych za šaška

Česko

  22:20aktualizováno  23:05
Desetiminutová porada ministrů z Věcí veřejných stála za koncem Josefa Dobeše v křesle ministra školství. Podle koaličních partnerů jsou důvody Dobešovy rezignace zástupné. Jako ministr prý selhal.

Ministr školství Josef Dobeš na tiskové konferenci po jednání s rektory vysokých škol. foto: ČTK

"Neměl jsem jinou možnost. Musel bych vzít učitelům dvě miliardy a to by bylo proti programovému prohlášení vlády," vysvětlil svou motivaci k odchodu z ministerstva Dobeš v rozhovoru pro Českou televizi.

Sám uznal, že když hlasoval proti škrtům, nemohl v Nečasově kabinetu dál úřadovat. V nočním rozhovoru mluvil klidně a oznámil, že svoji rezignaci předá premiérovi v pátek.

"Situace na vládě byla velmi napjatá, více než hodinu jsem kolegům vysvětloval, že nemůžu hlasovat pro škrty ve školství," řekl Dobeš, který před klíčovým hlasováním oznámil Nečasovi, že bude hlasovat proti vládním úsporám a že rezignuje. "Byl bych za šaška, kdybych hlasoval jinak," poznamenal.

ČTĚTE TAKÉ:

"Já za důvod rezignace považuji neschopnost pana ministra a to jak v oblasti komunikace s vysokými školami, tak se starosty a regiony, tak jeho personální politiku i jeho neschopnost administrovat evropské fondy," vysvětlil konec koaličního kolegy po svém předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové Petr Gazdík.

Premiér Nečas pak označil Dobešovo rozhodnutí za "politicky a lidsky korektní". "Jako jediný možný způsob protestu proti omezení rozpočtu v rezortu jsem vždycky připouštěl pouze odstoupení," připomněl po zasedání vlády Nečas.

Anketa

Myslíte si, že za Dobešovou rezignací jsou pouze vynucené škrty v jeho rezortu?

Ano, nechtěl porušit slib učitelům. 164
Ne, ustál horší věci. 1324
Pouze chtěl odvést pozornost od čerstvé kauzy odposlechů politiků, v níž opět figuruje Bártova ABL. 275

"Křeslo ministra školství vidím jako elektrické," navnadil svého nástupce Dobeš. Připustil, že nejmenší vládní strana však má dostatečný "lidský materiál", z něhož může být další ministr vygenerován. To, že nový ministr školství bude nejspíš opět z VV, nepřímo potvrdil i Gazdík. Koalice podle něj nevede žádná jednání o výměně rezortů napříč stranami.

Místopředseda VV Tomáš Jarolím uvedl, že jeho jednoznačnou favoritkou na uvolnění post ministra školství je spolustranička Dagmar Navrátilová.

Autor:

Velký test samotestů na covid: lépe fungují výtěrové, některé neodhalí nic

Premium Ještě před dvěma lety znamenaly dvě čárky na testu, že se budou chystat křtiny, delta byly americké aerolinky, gama...

Nečekaný příbuzenský vztah. Vévodkyně Kate a Meghan pojí krev Přemyslovců

Premium Učebnice mluví jasně. Přemyslovci vymřeli po meči v roce 1306, kdy byl mladičký král Václav III. zákeřně zavražděn...

Češi investují do kryptoměn ve velkém. Stát řeší, jak je přinutit přiznat zisky

Premium Ještě nedávno byly virtuální měny jako bitcoin investicí především pro lidi, kteří chtěli experimentovat a nebáli se...