Sobota 25. ledna 2020svátek má Miloš -4 °C oblačno Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Domov

Dobeš: Kdybych hlasoval pro škrty, byl bych za šaška

Ministr školství Josef Dobeš na tiskové konferenci po jednání s rektory vysokých škol.  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ministr školství Josef Dobeš na tiskové konferenci po jednání s rektory vysokých škol. | foto: ČTK

Desetiminutová porada ministrů z Věcí veřejných stála za koncem Josefa Dobeše v křesle ministra školství. Podle koaličních partnerů jsou důvody Dobešovy rezignace zástupné. Jako ministr prý selhal.

"Neměl jsem jinou možnost. Musel bych vzít učitelům dvě miliardy a to by bylo proti programovému prohlášení vlády," vysvětlil svou motivaci k odchodu z ministerstva Dobeš v rozhovoru pro Českou televizi.

Sám uznal, že když hlasoval proti škrtům, nemohl v Nečasově kabinetu dál úřadovat. V nočním rozhovoru mluvil klidně a oznámil, že svoji rezignaci předá premiérovi v pátek.

"Situace na vládě byla velmi napjatá, více než hodinu jsem kolegům vysvětloval, že nemůžu hlasovat pro škrty ve školství," řekl Dobeš, který před klíčovým hlasováním oznámil Nečasovi, že bude hlasovat proti vládním úsporám a že rezignuje. "Byl bych za šaška, kdybych hlasoval jinak," poznamenal.

ČTĚTE TAKÉ:

"Já za důvod rezignace považuji neschopnost pana ministra a to jak v oblasti komunikace s vysokými školami, tak se starosty a regiony, tak jeho personální politiku i jeho neschopnost administrovat evropské fondy," vysvětlil konec koaličního kolegy po svém předseda poslaneckého klubu TOP 09 a Starostové Petr Gazdík.

Premiér Nečas pak označil Dobešovo rozhodnutí za "politicky a lidsky korektní". "Jako jediný možný způsob protestu proti omezení rozpočtu v rezortu jsem vždycky připouštěl pouze odstoupení," připomněl po zasedání vlády Nečas.

Anketa

Myslíte si, že za Dobešovou rezignací jsou pouze vynucené škrty v jeho rezortu?

Ano, nechtěl porušit slib učitelům. 164
Ne, ustál horší věci. 1324
Pouze chtěl odvést pozornost od čerstvé kauzy odposlechů politiků, v níž opět figuruje Bártova ABL. 275

"Křeslo ministra školství vidím jako elektrické," navnadil svého nástupce Dobeš. Připustil, že nejmenší vládní strana však má dostatečný "lidský materiál", z něhož může být další ministr vygenerován. To, že nový ministr školství bude nejspíš opět z VV, nepřímo potvrdil i Gazdík. Koalice podle něj nevede žádná jednání o výměně rezortů napříč stranami.

Místopředseda VV Tomáš Jarolím uvedl, že jeho jednoznačnou favoritkou na uvolnění post ministra školství je spolustranička Dagmar Navrátilová.

Premium

Převratná metoda z IKEM: jak zhubnout přeprogramováním metabolismu

Marek Beneš z pražského Institutu klinické a experimentální medicíny (IKEM) je... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Lékař Marek Beneš je už třetím rokem vedoucím lékařem projektu, při kterém se pomocí laseru „oslepí“ nervové buňky...

Premium

TEST: Vyplatí se benzin, hybrid, nebo diesel? Spočítali jsme to

Redakční srovnávací test dieselu, benzinového auta a hybridu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Auto máte vybrané, co mu ale dát pod kapotu, aby vás provoz vyšel co nejlevněji – klasický benzin, úsporný diesel, nebo...

Premium

Pozor na ně. Vztahové chyby žen, kvůli kterým od nich muži utíkají

Ztracená důvěra ženy může znamenat konec vztahu. Záleží, jak se k dané věci... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Vidět chyby na druhých je snadné. Mnohdy však postrádáme sebereflexi. Schopnost přemýšlet o sobě a vlastním jednání....