Úterý 28. března 2023, svátek má Soňa
  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

Lidovky.cz

Jsem dostatečně zralý, abych vnitro ustál, míní Ondráčka

Česko

  13:21
PRAHA - Novým ministrem vnitra může být šéf české pobočky Transparency International David Ondráčka. Jako adepta na tuto funkci ho zmínil předseda hnutí ANO Andrej Babiš. V rozhovoru pro LN Ondráčka zmínil, že se cítí dost zralý na to, aby cestu na klíčový resort ustál a nebyl ve vládě otloukánkem. Otázkou je, zda mezi ministry nakonec zasedne.

Jsem dostatečně zralý, abych vnitro ustál, míní Ondráčka. foto: ČTK

ČSSD chce získat vnitro pro svého kandidáta, pro KDU-ČSL jsou personální otázky teď předčasné (více ČTĚTE ZDE).

Kdy jste se s panem Babišem poprvé bavili o vaší možné nominaci na post ministra vnitra?

Bylo to teď po volbách. Přesné datum vám neřeknu, ale bylo to v povolební době. Řekl jsem, že jsem do toho připraven jít za podmínky, že pro to bude podpora ze všech tří koaličních stran. A že se věcně shodneme, co je v rámci tohoto resortu nutné udělat.

Pan Babiš byl jediný, kdo se s vámi o této možnosti bavil? Nebo o vás projevil zájem i někdo z dalších stran?

Bylo to jenom hnutí ANO, je to tak.

Jaké vidíte největší problémy, které jsou s ministerstvem vnitra spojené? Je to složitý resort, řada lidí si na něm už spálila ruce.

Uvědomuji si, že je to komplexní ministerstvo a témat je tam řada. Jako jednu z priorit vidím to, co dlouhodobě tlačím a co jsme definovali pod iniciativou Rekonstrukce státu. Nejdůležitější je reforma státní správy přijetím služebního zákona se vším, co s ním souvisí. To je těžký a dlouhodobější úkol. Druhá věc, kterou vidím mezi prioritami, je přijetí zákona o financování politických stran. Opět by to mělo vést k výraznému zprůhlednění.

Jste ředitelem nevládní organizace. Pokud vstoupíte do vysoké politiky, budete připravený na to popasovat se s lidmi, kteří jsou v politice kovaní? Nebudete ve vládě otloukánkem?

Cítím se dostatečně zralý na to, abych to ustál. A abych nehrál vedlejší roli. Je jasné, že to bude opravdu velmi obtížné, ale já se tu 12 let pohybuji v blízkosti politiky. Funguji de facto jako veřejný lobbista za celou řadu věcí. Vím, jak jednat s úředníky i politiky. Troufnu si říct, že na to připraven jsem.

Celý rozhovor najdete v pondělních Lidových novinách.

Autor:

Mohlo by vás zajímat